Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania

Dział pod hasłem „najczęstsze pytania” będziemy uzupełniać.
Jeśli nie znajdziecie tu odpowiedzi na swoje wątpliwości – piszcie, dzwońcie…

Co zabrać na rejs?


Żeglowanie jest prawdziwą przyjemnością, kiedy nie mamy mokrych stóp i zmarzniętych dłoni. Dlatego warto odpowiednio się przygotować. Na rejs koniecznie trzeba zabrać:

 • śpiwór
 • ciepłą odzież – polarową bluzę, bieliznę termiczną, itp. – na wodzie jest chłodniej niż na lądzie
 • sztormiak (najlepiej sprawdza się dwuczęściowy kurtka+spodnie) – nie musi to być od razu komplet za kilka tysięcy, wystarczy kurtka przeciwdeszczowa albo narciarska,wygodne buty niebrudzące pokładu – np. tenisówki czy trampki
 • czapkę zimową – nawet w środku lata wiatr potrafi być silny i zimny, zapakowanie ciepłej czapki wcale nie jest dziwactwem!
 • czapka z daszkiem lub inne nakrycie głowy – ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, na wodzie nie czujemy upału!

Warto mieć także:

 • kalosze – typowe żeglarskie są najlepsze, ale sprawdzą się także zwykłe, tylko trzeba być ostrożnym podczas poruszania się po pokładzie
 • latarkę – np. czołówkę. W czasie przelotów oszczędzamy akumulatory.
 • rękawice zimowe – za sterem łatwo zmarznąć, zwłaszcza wieczorem czy w nocy (nie nadają się do pracy przy linach, ale do sterowania jak najbardziej)
 • okulary przeciwsłoneczne – na wodzie promieniowanie jest dwa razy silniejsze, poza tym słońce odbija się od fal, żagli, pokładu. Sternik nie może być oślepiony!
 • tłusty krem do twarzy – wiatr i słońce bardzo wysuszają, warto zabezpieczyć skórę.
 • krem z filtrem – piekąca skóra potrafi być równie dokuczliwa jak mokre nogi, na wodzie słońce opala szybciej, a bryza sprawia, że nie czujemy gorąca
 • jak na krótki wyjazd ręcznik i kosmetyczka, ubrania na zmianę, lekarstwa (jeśli ktoś przyjmuje jakieś środki regularnie). Na jachcie jest podstawowa apteczka, można się jednak zaopatrzyć w leki, którym ufamy.

Bagaż należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Na jachcie z reguły nie ma za wiele miejsca na zbędne rzeczy. Należy spakować się w miękką torbę, worek żeglarski lub plecak bez stelaża. Walizki zostają na lądzie! Zwyczajnie nie ma gdzie ich schować.

Jak się ubrać na zajęcia na wodzie?


Wygodnie i odpowiednio do pogody. W upalnie dni konieczne są okulary przeciwsłoneczne, jakieś nakrycie głowy i krem z filtrem. Jeśli jest chłodno – na wodzie będzie zwyczajnie zimno, czyli przyda się bluza, kurtka, może nawet czapka (zwłaszcza podczas kursów wiosennych i jesiennych). Obuwie – na jasnej gumowej podeszwie. Klapki są wykluczone, a sandały nie polecane. Idealne będą trampki albo tenisówki.

W jaki sposób mogę odbyć kurs? Nie mam tygodnia wolnego…


Zapraszamy zatem w weekendy albo popołudnia albo poranki… Jesteśmy bardzo elastyczni! Więcej informacji o różnych trybach szkolenia.

Czy aby wziąć udział w kursie na jachtowego sternika morskiego muszę mieć pełny staż?


W szkoleniu można wziąć udział nawet jeśli nigdy wcześniej nie było się na jachcie! O opinie poprosi komisja w dniu egzaminu. Co więcej, przeplatanie rejsów ze szkoleniem to bardzo dobry pomysł. Choćby częściowo przeszkolony załogant czerpie z rejsu o wiele więcej doświadczenia. Już wie, co tam świeci na horyzoncie, co oznacza dany znak nawigacyjny, jak się zachować wobec innych jednostek.     Jeśli jesteś ciekawy, co się u nas dzieje i chciałbyś otrzymywać informacje o planowanych szkoleniach, rejsach, regatach i specjalnych ofertach, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie spamujemy! Krótko i konkretnie.