Ranking zmywarek szerokich

Rankig zmywarek szerokich.

Kuchnia to miejsce, w którym toczy się większość domowego życia. Dzisiaj już obowiązkowym punktem wyposażenia jest zmywarka, która zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie domowników, szczególnie w przypadku intensywnego gotowania. Przygotowaliśmy ranking szerokich zmywarek do zabudowy, które znakomicie sprawdzą się jako wybór dla domowych składów większych niż jeden

Na początek przedstawiamy 3 produkty, każdy wyjątkowy w swej kategorii.

Produkt premium

Zmywarka o niezwykle niskim zużyciu wody i energii. Podczas jednego cyklu urządzenie umyje aż do 14 kompletów, i co najważniejsze – zrobi to bardzo cicho. Bosch SMV68MX03E to większy wydatek, z odpowiednimi do ceny właściwościami.

Nasza rekomendacja

Cicha i wydajna zmywarka. Siemens nie zawiódł i zaproponował model SN636X03ME – wysoce konkurencyjne urządzenie. Atrakcyjna klasa energetyczna A++, pojemność i funkcjonalność. To wybór w dobrej cenie i dobrej klasie.

Gratka dla portfela

Ciekawa propozycja od Whirpool w atrakcyjnej cenie. Pojemna zmywarka na 14 kompletów, która mimo swojej półki cenowej, posiada konkurencyjne parametry. Niestety to zmywarka do zabudowy z odkrytym panelem, co zdaje się jej jedyną wadą.

Przyjrzeliśmy się również innym urządzeniom na rynku. Poniżej znajdziesz najważniejsze parametry 6 wybranych zmywarek o szerokości 60cm.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Zakup zmywarki to z założenia inwestycja na lata. Warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego sprzętu, aby móc cieszyć się odpowiednią ładownością i zredukowanym hałasem, co szczególnie istotne, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Przedstawiliśmy już najważniejsze parametry techniczne wybranych urządzeń, to jednak zbyt mało by dokonać wyboru. Każdy z 6 wybranych produktów do naszego artykułu: Ranking zmywarek omawiamy z większymi szczegółami, poniżej znajdziesz opisy wzbogacone o syntetyczny zestaw wad i zalet.

ZMYWARKA BOSCH SMV68MX03E – klasa sama w sobie

To wysokiej klasy zmywarka od producenta będącego nieustannym liderem w swej kategorii. Urządzenie BOSCH SMV68MX03E wyposażone w technologię ActiveWater, która pozwala na maksymalną wydajność przy niskich kosztach eksploatacji. Podczas jednego cyklu mycia zmywarka pobiera średnio 9,5 litra wody na 14 kompletów naczyń. Zużycie energii na cykl to 0,83 kWh, ten wynik plasuje Boscha SMV w kategorii ekonomicznej A+++. Dodatkowym atutem jest obecność technologii energooszczędnego suszenia, polega ona na wykorzystaniu działania minerału zeolitu, który zamienia wilgoć w energie cieplną, która przyśpiesza wysychanie naczyń – bez dodatkowego poboru energii.

Ten model zmywarki jest bardzo praktyczny i cichy. Posiada funkcjonalne kosze VarioFlex, z elastyczną regulacją oraz wyposażona jest w dodatkowy poziom załadunku, szufladę Vario3, która znakomicie sprawdza się do mycia filiżanek czy akcesoriów kuchennych. Zmywarka posiada sensor załadunku i praktyczny wyświetlacz, który na podłodze sygnalizuje, ile czasu pozostało do końca cyklu i czy na pewno jest wystraczająca ilość soli. Programy współgrają z różnymi potrzebami domu, opcja VarioSpeed to 3 krotnie szybsze mycie naczyń, ultra cichy program nocny czy delikatny kanał dedykowany do czyszczenia szkła. Poza wachlarzem 8 programów w temperaturach od 35 do 75°C, dolna strefa zmywarki to tzw. Strefa intensywna, dzięki której zawsze możesz być pewien, że naczynia na górnym koszu zostaną potraktowane delikatniej.

ZMYWARKA SIEMENS SN636X03ME – królowa naczyń

Bardzo wydajna i cicha zmywarka 60 centymetrowa od Siemens. Rekomendowane przez nas urządzenie należy do kategorii energetycznej A++, co oznacza, że podczas jednego cyklu mycia zużywa 0,93 kWh. Jednorazowo w zmywarce zmieści się aż do 14 kompletów naczyń, co umożliwiają kosze z regulowaną wysokością. Na jeden cykl urządzenie pobiera 10 litrów wody, jest to znośny wynik jak na jej ładowność, tym bardziej, że czujnik AquaSensor pozwala na dodatkowe oszczędności związane ze zużyciem wody.

Zmywarka posiada superszybki program, dzięki któremu zredukujesz czas standardowego mycia o 66%. Zmywarka jest cicha, nie przekracza hałasu 44 dB, dlatego posiada system infoLight, który sygnalizuje trwanie cyklu niebieską dioda na podłodze. Urządzenie posiada zintegrowany panel, z wyraźnym wyświetlaczem, który informuje o stanie płynu nabłyszczającego i soli. Podobnie jak poprzednie urządzenie od Bosch, zmywarka Siemens posiada 3-stopniowy system rackMatic do regulacji górnego kosza, którym można manewrować nawet, jeżeli jest już zapełniony. Programów mycia jest aż 8, także w zależności od potrzeb na pewno znajdziesz ten odpowiedni w danej chwili. Co ważne wbudowany jest również kanał Machine Care oczyszczający zmywarkę z kamienia i tłuszczu.

ZMYWARKA WHIRLPOOL WBC3C26B – wydajność w atrakcyjnej cenie

Propozycja od Whirlpool, to bardzo atrakcyjna cenowo zmywarka o wartych uwagi parametrach. Jest równie pojemna jak poprzedniczki, mieści do 14 kompletów naczyń. Co ważne przy tej ładowności zużywa 9,5 litra wody na średni cykl, co plasuje ją na równi z Boschem. Klasa energetyczna również zasługuje na uwagę, Whirlpool zmieścił swój model WBC3C26B w kategorii A++, przy zużyciu 0,93 kWh na cykl. Urządzenie posiada 8 programów, m.in. bardzo ciekawy Multizone, który pozwala na intensyfikację mycia wybranego kosza. Dostępna jest również funkcja opóźnionego startu, która znakomicie sprawdza się przy aktywnym trybie życia.

Zmywarka jest zauważalnie głośniejsza, jednak wciąż są to jedynie 2 dB różnicy w porównaniu z Siemensem. Niestety idealnie za tą cenę być nie może, model ten nie posiada wskaźnika postępu ani żadnej sygnalizacji świetlnej na podłodze. To zmywarka z zewnętrznym panelem, co ma niebagatelne znaczenie w kategoriach estetycznych.

ZMYWARKA BOSCH SMV46KX01E – skromy klasyk z zasadami

Kolejna propozycja od Boscha, tym razem to nieco mniej wydajne urządzenie. Model SMV46KX01E mieści 13 kompletów naczyń, a podczas jednego cyklu mycia zużywa 9,5 litra wody, co na pierwszy rzut oka wydaje się być równie atrakcyjne jak w przypadku poprzednich wyników, jednak zwróć uwagę, że tutaj taka sama ilość wody zostaje zużyta na mniejszą pojemność. Urządzenie posiada ciekawą funkcję optymalizacji działania detergentów, która zapobiega nadmiernemu zużyciu płynu nabłyszczającego i soli.

Wciąż jednak Bosch nie zawodzi w kategorii energetycznej, zmywarka przy zużyciu prądu 0,92 kWh na cykl, posiada klasę A++. To zasługa głownie silnika EcoSilence Drive, który jest energooszczędny i dość cichy, nie przekracza bowiem 46 dB hałasu. Ta zmywarka również posiada 3 stopniowy system regulacji koszy RackMatic, który pozwala na dostosowanie przestrzeni załadunkowej do aktualnych potrzeb – z łatwością zmieścisz większą patelnię czy spory garnek.

ZMYWARKA ELECTROLUX EEM748210L – pierwsza z elastycznym ramieniem

Ta szeroka, 60 centymetrowa zmywarka od firmy Electrolux, to warte uwagi urządzenie. Co prawda nie zachwyca parametrami zużycia wody, na jeden cykl poświęca jej 10 i pół litra. Energetycznie jednak, zmywarka utrzymana jest w klasie A++, o satysfakcjonującej ładowności 14 kompletów. Zmywarka wyposażona jest w satelitarne ramię FlexiSpray, które w innowacyjny sposób czyści naczynia niezależnie od ich ułożenia.

Model EEM748210L zamiast kosza na sztućce posiada dodatkową górną szufladę, która ma regulowaną wysokość. To bardzo ciche urządzenie, konkurujące ze zmywarkami z czoła naszego rankingu, hałas nie przekracza 44dB. Producent miał na uwadze, to, że o zmywarce można zapomnieć, dlatego zdecydował się na praktyczny sygnał świetlny – czerwona dioda informuje o trwającym cyklu, zielona o jego zakończeniu. Zmywarka posiada praktyczną funkcję opóźnienia startu.

ZMYWARKA WHIRLPOOL WIO3T123PEF – programowy zawrót głowy

Bardzo cicha zmywarka od Whirpool zaskakuje sowimi parametrami. To urządzenie w klasie energetycznej A++, które podczas jednego pojemnego cyklu mieści 14 kompletów naczyń. Zużycie wody na taki średni cykl wynosi 9,5 litra, co stanowi dobry wynik na tle konkurencji. Kolejny punkt dla Whirpool za aż 10 programów mycia takich jak mycie turbo czy system samoczyszczący.

Zmywarka posiada funkcję Multizone, dzięki której przy niepełnym załadowaniu wybierzesz kosz, który ma zostać umyty. Wbudowana opcja opóźnionego startu dobrze sprawdzi się podczas intensywnego trybu życia – ty decydujesz na kiedy potrzebujesz czystych naczyń. Do tej pory wydawać by się mogło, że ta zmywarka powinna być na szczycie rankingu. Niestety tak nie jest i to nie bez powodu. Mimo, że najwyższa temperatura to tylko 65 stopni, podczas intensywnego programu urządzenie znacznie zwiększa zużycie wody – aż do 16 litrów, co w duecie skutkuje dużym zużyciem prądu – do 1,6KWh na cykl.

Szeroka zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór między zmywarką wolnostojąca a zmywarką do zabudowy jest wyjątkowo subiektywną decyzją. Producenci starają się utrzymywać równorzędne parametry obu typów urządzeń. Aby pomóc ci podjąć decyzję omówimy krótko konsekwencje zakupowe. Zmywarka wolnostojąca jest dobrym wyborem, jeżeli planujesz umieścić bezpośrednio na niej blat, nie jest to możliwe w przypadku zmywarki do zabudowy, którą najczęściej umiejscawia się w ciągu z szafkami. Oczywiście, w przypadku zmywarek do zabudowy należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami montażu oraz dodatkowym zakupem frontu. Naszym zdaniem inwestycja jest warta swej ceny, ponieważ sprzęt AGD nie odznacza się w kuchni, a tworzy z nią harmonijną całość.

Niezależnie od wielkości czy typu zmywarki, aby dobrze spełniała ona swoją funkcję należy z niej poprawnie korzystać. Czynność wydawać by się mogło banalna, naszym zdaniem warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami umieszczania naczyń:

Szeroka zmywarka 60cm czy wąska 45cm?

Poszukując odpowiedniej dla siebie zmywarki, na pewno spotkałeś się z modelami 45 i 60 centymetrowymi. W powyższym rankingu omówiliśmy zmywarki szerokie, te 60 centymetrowe. Sporadycznie zdarzają się i większe modele, są to jednak urządzenia wykorzystywane w zakresie komercyjnym. Zmywarka o szerokości 60 centymetrów jest idealna dla rodziny powyżej 2 osób oraz dla tych użytkowników, którzy dużo gotują w domu. Pojemność tych zmywarek pozwala na średnie umycie 13-14 kompletów naczyń, ale też wygodne umieszczenie w niej garnków i patelni.

W urządzeniach o szerokości 45cm już nie tak łatwo poradzimy sobie z dużymi akcesoriami kuchennymi, mieszczą maksymalnie do 10 kompletów naczyń (zobacz ranking wąskich zmywarek). Wąskie zmywarki dedykowane są przede wszystkich dla singli bądź dwuosobowych składów mieszkaniowych. Przy większej ilości osób częstotliwość korzystania z wąskiej zmywarki może stać się uciążliwa.

Oczywiście nie zawsze decyzja zależy od potrzeb, czasem układ kuchni wymaga wyrzeczeń – wówczas to pytanie jedynie do ciebie, czy węższą szafkę czy węższą zmywarkę.

Ostateczny wybór sprzętu jest indywidualną decyzją. Jeżeli byłaby to decyzja na szeroką zmywarkę do zabudowy, my rekomendowalibyśmy urządzenie Siemens SN636X03ME. To cicha, oszczędna zmywarka spełniająca wszystkie podstawowe wymagania. Jej największą wadą jest brak funkcji połowy załadunku, ale jeżeli decydujesz się na urządzenie o szerokości 60cm to znaczy, że będziesz je intensywnie użytkował, zatem jest to mało znacząca wada.