WIELKA MAJÓWKA – NA WSCHÓD

Wielka majówka na jachcie.

Rejs bałtycki stażowo-turystyczny

Gdynia – Lipawa – Kłajpeda – Gdynia

29.04 – 03.05.2016 r.

 

Rejs

Zapraszamy na rejs po Bałtyku z Gdyni do Lipawy i Klaipedy. Rejs bałtycki po tej części „naszego” morza skończymy oczywiście w Gdyni. Organizowany przez nas rejs po Bałtyku ma charakter stażowo-turystyczny, co oznacza, że udział w nim mogą wziąć wszyscy. Zarówno osoby, które będą chciały potraktować rejs jedynie jako okazję by  odpocząć i podziwiać  nasze piękne Morze Bałtyckie oraz zwiedzić dwa najbliższe w tym rejonie porty na Bałtyku, jak i Ci którym zależy na zdobyciu stażu morskiego i podniesieniu swoich żeglarskich kwalifikacji. Dla nich przewidzieliśmy możliwość samodzielnego manewrowania jachtem, prowadzenia nawigacji, zgłaszania wejść do portów. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem doświadczonego kapitana.

Jacht

Na rejs popłyniemy nowoczesnym jachtem Vector 10. Jest to trzykabinowa, doskonale wyposażona jednostka o zacięciu regatowym. Każda z kabin mieści dwie osoby. Na jej pokładzie znajdziecie kingston czyli toaletę, kambuz – żeglarską kuchnię z pełnym zapleczem, radio, GPS, kompas, dwa koła sterowe, rolfok. Jacht jest nad wyraz szybki co dostarcza w czasie rejsu dodatkowych emocji.

majówka kłajpeda

Kapitan

Skipperem jachtu będzie bardzo doświadczony kapitan, będący jednocześnie instruktorem żeglarstwa o bogatym doświadczeniu morskim i dydaktycznym.

Odwiedzane porty

Nasz rejs po Bałtyku zakłada odwiedzenie dwóch porów: Lipawy i Klaipedy.

Klaipeda – miasto w zachodniej części Litwy na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.  Liczy niespełna 160 tyś. mieszkańców. Ciekawy port z trzema marinami, industrialną zabudową,  małą ale uroczą starówką. Warto tu zwiedzić ruiny XIV w. krzyżackiego zamku obronnego i XVIII w. kościół protestancki.  Bardzo ciekawe są także stare spichlerze, browar Svyturys i XIX w. teatr. Obowiązkową atrakcją jest Litewskie Muzeum Morza i delfinarium, w którym  występy delfinów i fok można oglądać z oszklonej podwodnej kawiarni.

majówka kłajpeda2

Lipawa – trzecie co do wielkości miasto Łotwy liczące ok. 80 tyś. mieszkańców założone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego przez plemiona Kurów, a następnie zajęte przez  Krzyżaków. Przez wiele dziesięcioleci miasto to należało do Polski, a po II rozbiorze było naszym jedynym portem morskim. Po III rozbiorze Lipawę włączono do Rosji i stała się ona głównym portem bałtyckim Imperium. Warto tu zwiedzić XiX w. cerkiew, kościół św. Anny z jednymi z największych na świecie organami, latarnię morską czy dworzec kolejowy z początku XIX w.

majówka kłajpeda3

Harmonogram rejsu

Spotykamy się w dniu rozpoczęcia rejsu w siedzibie naszej szkoły Al. Jana Pawła II 5 w Gdyni, budynek CWM parter (wejście do strony mariny) o godzinie 11.15. Tu odbędzie się odprawa nawigacyjna w trakcie której zapoznamy się z akwenem, portami, ostrzeżeniami nawigacyjnymi, prognozą pogody itp. Ok. 12.00 udamy się na jacht gdzie rozlokujemy swoje rzeczy. Następnie wybierzemy przedstawicieli załogi, którzy zbiorą kasę rejsową i wraz z kapitanem, udadzą się na zakupy (udostępniamy nasz samochód). Po ich powrocie odbędzie się odprawa bezpieczeństwa w trakcie której zapoznamy się ze środkami asekuracyjnymi, przeciwpożarowymi, ratunkowymi, systemami wyzwania pomocy itp. Następnie poznamy obsługę i budową jachtu oraz podzielimy się na wachty. Ok. godz. 15.00 planowane jest wypłyniecie z Gdyni. W Lipawie będziemy wieczorem dnia następnego czyli 30.04. Tu będzie czas na odpoczynek i zwiedzanie. Z Lipawy wypłyniemy 01.05  ok. południa tak aby do Klaipedy przybyć wieczorem. Wypłyniecie w drogę powrotną przewidujemy przed południem 02.05. Oznacza to że na uzupełnienie zapasów, paliwa, zwiedzanie i inne atrakcje w Klaipedzie przewidujemy ok 12 godzin. Planowany powrót do Gdynia 03.05 godz. 12.00. Tu jeszcze sprzątnie jachtu i odbiór opinii.

 

Uwaga.

Istniej możliwość późniejszego wypłynięcia zależnie od  możliwości dojazdu członków załogi.

 

Co należy zabrać ze sobą na rejs bałtycki

 • Śpiwór
 • Odzież żeglarska przeciwdeszczowa i spodnie (nie musi być profesjonalny sztormiak)
 • Latarka albo czołówka
 • Buty na miękkiej podeszwie
 • Bieliznę termiczna
 • Polar
 • Może się przydać czapka i rękawiczki (choć mrozów nie przewidujemy)
 • Dużo dobrego humoru

 

Jak się zapisać na rejs po Baltyku

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. W odpowiedzi otrzymacie potwierdzenie dostępności miejsca. Następnie należy wpłacić na nasze konto, którego numer znajduje tutaj, zadatku w wysokości minimum 30% wartości rejsu (może tez być od razu całość kwoty) i przesłać potwierdzenie wpłaty na naszego maila biuro@4winds.pl. Na przelewie proszę podać rodzaj rejsu i jego datę.  Po dokonaniu wpłaty i przesłaniu potwierdzenia zostaniecie zapisani do załogi i otrzymacie potwierdzenie. Pozostała należność prosimy wpłacić na nasze konto do dnia wypłynięcia lub uregulować gotówką w naszym biurze w dniu spotkania. Wystawiamy faktury vat. Polecamy też zapoznać się z naszym regulaminem.

 

Koszt rejsu

1100 pln + składka jachtowa na jedzenie, paliwo i opłaty portowe (ok. 250 pln od osoby)

 

Cena obejmuje:

 • Skippera
 • Jacht
 • Ubezpieczenie NNW

 

W razie pytań dzwońcie lub mailujcie. Jesteśmy do waszej dyspozycji.

 

Uwaga. Zastrzegamy sobie prawo zmiany trasy zależnie od warunków atmosferycznych, ostrzeżeń nawigacyjnych i innych czynników zewnętrznych.