Recenzja Amazon Echo 4 Generacji (2021) – Alexa w służbie inteligentnego domu

Jak szybko, sprawnie i praktycznie bezwysiłkowo zmiażdżyć konkurencję, wie tylko Amazon. To, co jeszcze kilka lat temu było wyłącznie eksperymentalnym gadżetem, dzisiaj bije rekordy popularności. Wyprodukowana przez amerykańskiego giganta najpopularniejsza rodzina inteligentnych głośników na rynku zostawiła w tyle produkty Google czy Apple. Tradycją stało się coroczne wypuszczanie przez Amazon nowego sprzętu. Jednym z najnowszych rozwiązań, jakie przyszło nam testować jest Amazon Echo 4. generacji – inteligentny sprzęt dedykowany inteligentnym domom. Co wyjątkowego kryje w sobie kosztujący niespełna 100 dolarów głośnik?

Amazon Echo – co to jest?

 
Jesteś nowicjuszem w zakresie nowoczesnych technologii i nie masz żadnych informacji o Amazon Echo? Co to jest? Jak działa? Dlaczego warto go kupić i ile kosztuje taka przyjemność? Zanim zagłębimy się we wnętrze zaawansowanego technicznie sprzętu 4. Generacji, postaram się wyjaśnić – czym jest Amazon Echo, czym różni się od Amazon Echo Dot (tej samej generacji) i dlaczego Alexa Play odmieni Twoje życie.

3… 2… 1… START

Na początku: Amazon Echo – co to jest? To mały, aczkolwiek niezwykle praktyczny inteligentny głośnik. Dlaczego inteligentny? Obecność bramki Zigbee pozwala podłączyć do niego szereg dodatkowych urządzeń smart home. Odtwarzanie muzyki to wyłącznie wierzchołek góry lodowej. Amazon Echo 4. generacji pozwala sterować inteligentnym domem, szybko i sprawnie sprawdzać wiadomości z kraju i ze świata, a także ustawiać przypomnienia – a wszystko za pomocą Alexy. Sterowana za pomocą głosu, spełni Twoje polecenia – grunt, by były w języku angielskim. Echo 4. generacji łączy się także z udostępnionymi przez Amazon platformami, jak Kindle Unlimited Polska.

Czy Echo Dot 3 odejdzie w zapomniane?

Amazon Echo Dot stanowi rozszerzenie produktów z linii Echo. Podobnie jak w przypadku duetu Echo Dot 3 oraz Echo 3, również w parze z czwartą generacją Dot, jest produktem tańszym. Zasadnicza różnica między prezentowanymi rozwiązaniami tkwi w głośniku. Amazon Echo Dot jest zaprojektowany do podłączenia do zestawu zewnętrznych głośników, podczas gdy Echo „bez kropki” bazuje na dwóch 20-milimetrowych tweeterach i jednym 76-milimetrowym wooferze. Z Amazon Echo otrzymujesz dźwięk Dolby.

4 generacja „kropek” niezbyt różni się od popularnego do niedawna Echo Dot 3. Format „naleśnika” został zastąpiony stylową, elegancką i równie subtelną kulistą pięknością. Nowe pokolenie jest nieznacznie większe i cięższe, ale funkcje urządzenia nie uległy zmianie.

„Alexa, play music!”

Małe, aczkolwiek funkcjonalne urządzenie – Amazon Echo 4. generacji – łączy w sobie dźwięk klasy premium, zintegrowaną centrale do rozwiązań inteligentnego domu (wspomnianą już Zigbee) oraz czujnik temperatury. Obecność Alexy sprawia, że możesz sterować urządzeniem bez schodzenia z kanapy. Wystarczy proste polecenie czy pytanie, aby osiągnąć zamierzony cel (np. „Alexa, play music”). Nietrudno domyślić się, że znajomość języka angielskiego jest koniecznością. Nie jest ona bowiem poliglotką. Wprawdzie pod koniec ubiegłego roku krążyły plotki, jakoby inteligentna asystentka miała powoli poszerzać horyzonty, jednakże nadal nie ma w tej sprawie żadnych konkretnych informacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Amazon w jeszcze większym stopniu zainwestuje w polski rynek. Na wiadomości w tej sprawie trzeba jednak poczekać co najmniej kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Spis treści

Niech gra muzyka!

Amazon Echo 4 to przede wszystkim głośnik. Możliwość sterowania głosem pozwala odtwarzać muzykę z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. Do wyboru jest szereg aplikacji – Amazon Music Unlimited, Spotify, TuneIn. Uwaga – Alexa nie jest kompatybilna z Apple Music! Oczywiście, głośnik można również podłączyć przy pomocy Bluetooth do jakiegokolwiek innego sprzętu i odtwarzać muzykę z alternatywnych źródeł.

Najnowsze Echo oferuje swoim słuchaczom zrównoważone wysokie tony, satysfakcjonujące tony średnie oraz głęboki bas. Całość tworzy razem wielowymiarowy dźwięk, dostosowany do większości pomieszczeń.

Niech stanie się jasność!

Sterowanie domem za pomocą głosu jest dziecinnie proste, zwłaszcza jak ma się przy sobie takie urządzenie. Zintegrowana centrala inteligentnego domu sprzyja łatwiej konfiguracji oraz prostemu zarządzaniu wszystkimi urządzeniami, opartymi na systemie Zigbee. Wystarczy włączyć kompatybilne rozwiązania i wydać odpowiednie polecenie (np. „Alexa, discover my devices”). Jak wygląda to w praktyce? Jeżeli nie chce Ci się wstać z łózka i zgasić światła, Alexa zrobi to za Ciebie.

Amazon Echo – wiadomości, wiadomościom nierówne

Na pewno zastanawiasz się, jak wyglądają wiadomości Echo – w końcu tyle się o nich mówi… Wszystko zależy od tego, co masz na myśli. Po pierwsze: Alexa umożliwia odtwarzanie wiadomości z kraju i ze świata. Chcesz wiedzieć, jaka pogoda będzie jutro o 17:00, kto wygrał Puchar Czterech Skoczni, kiedy zagra Twoja ulubiona drużyna albo ile ofiar pochłonął wypadek w Twoim rodzinnym mieście? Nic prostszego. Inteligentna asystentka korzysta z wielu międzynarodowych źródeł. Od odpowiedzi dzieli Cię jedynie dobrze zadane pytanie… w języku angielskim. Oczywiście, możesz również postawić na wiadomości ogólne i zapoznać się z newsami dnia, tygodnia czy miesiąca w czasie przygotowywania obiadu czy zmywania naczyń.

Komunikacja – zwłaszcza w rodzinie – jest bardzo ważna. Stąd też możesz przesyłać wiadomości Echo do wszystkich mieszkańców, bez konieczności odwiedzania każdego z nich osobna. Po co marnować czas na chodzenie po pokojach, jak Alexa zrobi to za Ciebie? W tym celu niezbędne będzie co najmniej jedno urządzenie z linii Echo w każdym pomieszczeniu. Głośnik pozwoli Ci szybko i sprawnie zwołać rodzinę na obiad, przypomnieć maluchom o porze snu albo konieczności odrobienia lekcji.

I… to nie koniec dobrych wiadomości. Echo pozwala również kontaktować się z bliskimi w trybie głośnomówiącym przy pomocy aplikacji Alexa App lub innych obsługiwanych urządzeń z tej linii. Sprzęt synchronizuje się z kontaktami, ułatwia SMS-owanie, a także umożliwia szybkie zamówienie pizzy bądź przejażdżki Uberem.

A kiedy budzik odmówi Ci posłuszeństwa…

Ustaw alarm. To jednak nadal nie koniec umiejętności Alexy. Prawdę mówiąc katalog jej umiejętności jest otwarty. Więcej w tej kwestii dowiesz się po pobraniu aplikacji Alexa Skills Store. Trzeba jednak nadmienić, że dostępność oraz kompatybilność wybranych funkcji uzależniona jest od regionu. Wirtualna asystentka z chęcią opowie Ci ciekawą historię, umożliwi wykonanie „7 minut dla zdrowia” (z gwarantowanym dopingiem), pomoże zamówić karmę dla kota, zmotywuje na dobry początek dnia, a nawet… pokłóci się z Tobą! Echo 4. generacji doskonale łączy się z platformami dostępnymi na Amazon (np. Kindle Unlimited Polska i innymi).

Nadal zastanawiasz się, po co Ci Alexa?

Alexa przypomni Ci o przygotowanym przez Ciebie wcześniej planie dnia, powiadomi Twoich bliskich o godzinie obiadu, podzieli się z Toba newsami ze świata, włączy przyjemną muzykę na czas porządków, a następie ustawi Kindle Unlimited Polska na książkę kucharską i pomoże Ci przygotować prawdziwą ucztę. Jedno urządzenie, połączone z wirtualną asystentką znacząco ułatwi Ci realizację codziennych obowiązków. Nie da się również ukryć, Amazon Echo 4 to całkiem niezły głośnik, dostępny w wyjątkowo niskiej cenie.