Ranking anten pokojowych

Nasz artykuł: “Antena pokojowa ranking” przedstawia: Antena do telewizji naziemnej – cyfrowa jakość w Twoim domu!

Sygnał nowoczesnej telewizji jest już całkowicie cyfrowy. DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial) oznacza standard naziemnej, cyfrowej transmisji telewizyjnej. W przeciwieństwie do transmisji analogowej, która obejmowała jedynie obraz i dźwięk, nadawanie cyfrowe ma zdecydowanie większe możliwości. Lepsza jakość obrazu (HD) czy dźwięku, format dostosowany do nowoczesnych odbiorników (16:9), to tylko niektóre zalety. W ramach jednej transmisji możliwe jest przesyłanie kilku ścieżek audio, wielojęzykowych napisów, dostępu do treści na żądanie (Vide On Demand – VOD) czy programu telewizyjnego (Electronic Program Guide – EPG). W Polsce niektórzy nadawcy prowadzą już testy drugiej generacji standardu oznaczonego DVB-T2, a to oznacza jeszcze lepsze przystosowanie do cyfrowych treści tworzonych z myślą o wysokiej jakości, oraz nowe usługi dostępne z poziomu telewizora. Co więcej standard ten będzie obowiązywał od 30 czerwca 2022 roku, a transmisja DVB-T zostanie wyłączona. Aby móc korzystać z tego, co oferuje cyfrowa telewizja, potrzebujesz anteny oraz tunera. Większość nowoczesnych telewizorów na szczęście ma wbudowane tunery DVB-T/T2, więc jedynym zakupem jaki cię czeka to antena telewizyjna. Aby ułatwić Ci zadanie zakupu, przygotowaliśmy poniższy artykuł: „ antena pokojowa ranking”.

Nasza rekomendacja – antena dvbt

Preferujesz telewizję, a nie książki? Jeśli już masz pojęcie o tym czego szukasz i nie chcesz tracić czasu na porady przygotowaliśmy nasze rekomendacje.   Jeśli potrzebujesz szybkiej odpowiedzi na pytanie tanio, funkcjonalnie czy Premium poniżej są trzy modele, jakie polecamy. W dalszej części poradnika zakupowego znajdziesz krótką statystykę, oraz szerszy opis rekomendowanych urządzeń.

Produkt premium

Stylowa antena imponująca technologią odbioru transmisji 4K.

Nasza rekomendacja

Nowoczesna, cyfrowa jakość i możliwość odbioru sygnałów analogowych.

Gratka dla portfela

Podstawowy model dający dostęp do sygnału cyfrowego.

Anteny do tv naziemnej – poradnik zakupowy

Każdy czasami potrzebuje chwili wyciszenia i odpoczynku. Dla niektórych takim relaksem jest czytanie książki papierowej lub ebooka. Dla innych jedną z przyjemnych form takiego relaksu jest miękka kanapa i ulubiony program w TV. Niestety brak sygnału podczas śledzenia wysiłków Reprezentacji Polski, gwiazd tańczących na lodzie czy najnowszych informacji z kraju i ze świata, może być naprawę irytujący. Gdy zamiast skupić się na tym, co dzieje się na ekranie, musisz ciągle poprawiać ustawienie anteny, to oznacza tylko jedno. Nadszedł czas, aby kupić lepszą antenę do naziemnej telewizji cyfrowej.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, nie martw się, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach. Bez względu na to, czy masz telewizor starszego typu czy Smart TV, nadszedł czas, aby zapomnieć co to znaczy mieć problemy z sygnałem.

Odbiór telewizji cyfrowej nie byłby możliwy bez podłączenia telewizora do anteny, niezależnie czy będzie to antena zewnętrzna czy antena pokojowa Ranking przybliży Ci modele dostępne na rynku. Poniżej umieściliśmy informacje pozwalające porównać każdy model ze sobą, a szerszy opis jest w dalszej części tekstu.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Która antena naziemna jest odpowiednia dla Ciebie?

Zanim zaczniesz przeszukiwać Internet w celu nabycia anteny telewizji naziemnej, przeczytaj kilka słów o dostępnych rozwiązaniach. Antena wewnętrzna jest zazwyczaj nieduża i łatwo możesz ją ukryć w pomieszczeniu. Dla wielbicieli dopracowanych wizualnie przedmiotów dostępne są modele o nowoczesnym, ciekawym designie, jak również takie w stylu „retro”. Oczywiście wygląd nie ma wpływu na jakość odbieranego sygnału, jednak dla dbających o szczegóły wystroju wnętrz może mieć to znaczenie.

Drugim aspektem jest kierunek z jakiego dobiega sygnał telewizyjny. Antena dookólna odbiera go z wielu kierunków
i sprawdzi się w dużym mieście, gdzie jest wiele nadajników. Kierunkowa antena pokojowa skupia sygnał z kierunku w jaki jest skierowana. Jeśli znajdujesz się w znacznej odległości od jakiegokolwiek nadajnika lub masz do czynienia
z dużą przeszkodą (wysokie drzewa, zagłębienia lub wzniesienia terenu) uzyskasz dzięki niej lepsze rezultaty. Na stronie internetowej dostawcy sygnału DVB-T możesz sprawdzić rozmieszczenie nadajników w swojej okolicy i zdecydować się na konkretny rodzaj.

Nasze zestawienie ułatwi Ci znalezienie odpowiedzi na postawione wyżej pytanie.

TELMOR AP-310N

Nowoczesny i kompaktowy design, to nie wszystko co wyróżnią tę antenę. Przeznaczona jest do odbioru telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T oraz radia analogowego (FM) i cyfrowego (DAB/DAB+). Posiada niskoszumne wzmocnienie sygnału antenowego (LNA) i zewnętrzny zasilacz w zestawie. Można ją też podłączyć do tunera i zasilać w ten sposób. Ekranowanie wrażliwych elementów anteny powoduje obniżenie poziomu szumów, co wpływa korzystnie na jakość obrazu i dźwięku. Obsługuje wiele pasm transmisji telewizyjnej (HDTV, DVB-T, ISDB-T, DMB-T/H, ATSC) oraz radiowej (FM/DAB/DAB+).

EMOS J0656

Pokojowa antena szerokokątna o kącie odbioru 360° zbiera sygnał z każdego kierunku. Oznacza to, że nie trzeba jej precyzyjnie kierować w stronę nadajnika by uzyskać dobrą jakość sygnału. Posiada regulację wzmocnienia sygnału. Przeznaczona jest do odbioru zarówno radia cyfrowego (DAB) i analogowego (FM), jak i telewizji w standardach (DVB-T/T2).

IBOX ANTENA WEWNĘTRZNA AKTYWNA DVB-T (IADVBT02) - najtańsza

Nasza rekomendacja dla najtańszego produktu. Przeznaczona do odbioru sygnału telewizyjnego DVB-T (fale UHF i VHF). Wbudowany wzmacniacz pozwala odbierać transmisję w gorszych warunkach. Przełącznik na kablu zasilającym wyłącza antenę, gdy jest nieużywana i przez to nie pobiera niepotrzebnie prądu. Bardzo mała i łatwa do umieszczenia niemal w każdym pomieszczeniu.

HAMA ANT1639 - produkt Premium

Nasza rekomendacja dla produktu Premium, to wysokiej jakości aktywna antena DVB-T/T2. Wbudowany wzmacniacz pozwala odbierać sygnał HD-Ready, HDTV, a nawet 4K. Wyposażony jest w wyświetlacz pokazujący aktualny tryb pracy. Nowoczesny i energooszczędny system zasilania poprzez port USB pozwala zasilać ją np. z telewizora lub tunera. Dodatkowo może być zasilana poprzez antenowy kabel koncentryczny 5V bez potrzeby stosowania oddzielnego zasilacza. Takie rozwiązania promują oszczędzanie energii, gdyż po wyłączeniu telewizora lub tunera TV antena również się wyłącza. Wbudowane filtry blokujące częstotliwości telefonii komórkowej (GSM, 3G, 4G, LTE) gwarantują wysoką jakość sygnału. Kształt anteny został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić minimalizację poziomu szumów, a płaska i kompaktowa konstrukcja wykonana jest z materiałów bardzo dobrej jakości. Model ten daje szerokie możliwości pozycjonowania zarówno po zamontowaniu na ścianie jak i na stopie, oraz nadaje się do wykorzystania mobilnego, np. w przyczepach kempingowych czy podczas karawaningu.

PHILIPS ANTENA DVB-T POKOJOWA (SDV 5120/10) – nasza rekomendacja

Ostatnia rekomendacja, to model obsługujący obie technologie transmisji tj. cyfrową i analogową. Może to być przydatne na obszarach, gdzie sygnał analogowy jest silniejszy niż cyfrowy. Ostateczne wyłączenie sygnału telewizyjnego nastąpi dopiero z końcem czerwca 2022 roku. Antena pracuje w szerokim zakresie częstotliwości umożliwiając odbiór treści HDTV. Można ją dodatkowo dostroić pochylając element UHF nawet o 120°. Wzmacniacz sygnału z regulacją umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie się do warunków transmisji. W zestawie znajdziesz zasilacz sieciowy 230V, a opcjonalnie można dokupić zasilacz 12V, aby móc korzystać z energii elektrycznej na jachcie czy w aucie.

Które cechy sprawiają, że antena telewizyjna jest odpowiednia?

Wiesz już, że czytnik e-book przegrywa z TV? Wybór przypadkowej anteny, licząc na łut szczęścia, jest tylko stratą pieniędzy. Aby wybrać odpowiedni sprzęt musisz rozważyć kilka istotnych czynników. W miastach, mimo mniejszej odległości od nadajnika, budynki mogą zakłócać i zniekształcać sygnał utrudniając odbiór. Poza terenem miejskim wysokie drzewa czy wzgórza niekorzystnie wpływają na sposób w jaki transmisja dociera do Twojego odbiornika. Na szczęście antena dvb t pokojowa, dzięki swoim niewielkim rozmiarom może być z łatwością przesunięta z miejsca na miejsce, by polepszyć parametry odbioru.

Częstotliwość pracy

Cyfrowa transmisja pozwala przesyłać więcej danych w ramach jednego pasma częstotliwości. Pozwala to na zwiększenie liczby dostępnych kanałów. Są one zbierane w pakiety zwane multipleksami (MUX). W tej chwili, włączając w to kanały testowe, jest ich w telewizji naziemnej ponad 30. Obecnie wykorzystuje się pasmo UHF (częstotliwości 470-806 MHz), które ze względu na międzynarodowe uregulowania prawne nie może już zawierać więcej multipleksów. Dlatego wprowadzono w Polsce MUX8, który pracuje w paśmie VHF, dysponującym wolnymi częstotliwościami (174-230 MHz). Antena, którą powinieneś zakupić posiada oba te pasma. Dlatego jest nazywana anteną szerokopasmową. Dodatkową zaletą będzie możliwość odbioru radia cyfrowego lub analogowego operujących na jeszcze innych pasmach.

Wzmacniacz sygnału

Wbrew powszechnemu przekonaniu, antena ze wzmacniaczem nie zawsze jest lepsza od tej bez wzmacniacza. Jednak pełni on kluczową rolę w poprawie jakości sygnału wewnątrz instalacji, pomiędzy anteną a telewizorem. Każdy metr kabla, gniazda antenowe, rozgałęzienia na kilka pomieszczeń powoduje, że sygnał traci swoje właściwości i jest coraz słabszy, im dalej od anteny. W przypadku rozbudowanych instalacji, lub takich, gdzie długość kabla to kilkadziesiąt metrów użycie wzmacniacza jest jak najbardziej wymagane. Należy jednak mieć na uwadze, że wzmacniacz taki, jako urządzenie elektryczne potrzebuje prądu by działać i nawet jak nie oglądamy telewizji, pobór prądu następuje. Dodatkowo, nie możemy po prostu wyłączyć wzmacniacza zintegrowanego z anteną, gdyż przestanie ona działać. Używanie wzmacniacza przy słabym sygnale (duża odległość, gęsta zabudowa czy inne przeszkody) może wręcz pogorszyć jakość odbioru.

Zysk energetyczny

Parametr często mylony ze wzmocnieniem sygnału. Jest to najważniejsza cecha każdej anteny, gdyż im wyższy zysk tym lepszy odbiór. Zależy przede wszystkim od rodzaju anteny i jej konstrukcji. Anteny pokojowe charakteryzują się najniższym zyskiem energetycznym ze wszystkich dostępnych typów anten. Oznacza to, że są przystosowane do pracy w dobrych warunkach. Warto o tym pamiętać szykując się do zakupu. Można uszeregować rodzaje anten pod względem zysku w następujący sposób: antena pokojowa, dookólna, kierunkowa i kierunkowa o dużym zysku. Należy pamiętać o tym, że producenci podając wartości na opakowaniach swoich produktów umieszczają tam zazwyczaj wyniki np. pomiarów laboratoryjnych lub innych w sprzyjających warunkach. Abyś mógł zbliżyć się do tych rezultatów konieczne będzie poeksperymentowanie z położeniem i ustawieniem anteny w pomieszczeniu.

Nowoczesna telewizja w Twoim domu!

Cyfrowy odbiór programów telewizyjnych to nie tylko zwiększenie ich liczby. Telewizja cyfrowa to wybór ścieżek dźwiękowych, programach TV (EPG), interakcja i serwisy VOD. Dzięki odpowiedniej antenie masz cyfrową jakość w zasięgu pilota.