Ranking czujników czadu

Mówią o nim „cichy zabójca”. Skąd to określenie? Ponieważ często zabija wtedy, gdy jesteśmy pogrążeni we śnie. Mowa oczywiście o tlenku węgla, który najbardziej niebezpieczny jest w okresie jesienno-zimowym. Aura za oknem sprawia wówczas, że włączamy ogrzewanie gazowe, kominki czy piece. Co możemy zrobić, aby najczarniejszy ze scenariuszy nie był naszym udziałem? Kontrolowanie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz wietrzenie pomieszczeń może nie być wystarczające. Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, dlatego aby czuć się w pełni bezpiecznie warto zaopatrzyć się w czujnik czadu.

W przygotowanym przez nas artykule: Czujnik czadu ranking, przedstawimy Ci najlepsze według nas czujniki czadu dostępne na rynku.

Rekomendacje

Poniżej, znajdziesz trzy wybrane przez nas modele.

Produkt premium

Precyzyjny, wodo- i pyłoszczelny czujnik czadu. Wyposażony w szereg przydatnych funkcji, informuje o zagrożeniu wydając sygnał alarmowy, oraz w sposób wizualny – przy pomocy pulsującego napisu. Produkt premium z 10-letnią gwarancją, to propozycja dla tych, którzy cenią bezproblemową eksploatację.

Nasza rekomendacja

Dzięki kompaktowym wymiarom
i wbudowanej baterii czujnik ten możesz zamontować
w optymalnym miejscu w mieszkaniu. Posiada funkcję umożliwiającą sprawdzenia poprawności działania oraz czytelny wyświetlacz LCD. Wyposażony w sensor elektrochemiczny czujnik zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny.

Gratka dla portfela

Czujnik, który za pomocą diody oraz sygnału dźwiękowego informuje o wykrytym niebezpieczeństwie. Prosty w obsłudze, posiada sensor fotoelektryczny. Urządzenie wyposażono też w opcję sygnalizacji w przypadku słabych baterii. Dobra opcja dla oszczędnych.

Poznałeś już faworytów naszego rankingu czujników czadu. Zanim dowiesz się, czym kierować się wybierając odpowiedni dla siebie sprzęt, przedstawimy Ci porównanie cech kliku dostępnych w sklepach modeli.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Mini poradnik zakupowy

Czujniki czadu mają za zadanie zapewnić Ci bezpieczny sen i zagwarantować, że w razie niebezpieczeństwa zostaniesz w porę zaalarmowany. Możesz zdecydować się na urządzenie, które wykrywając stężenie tlenku węgla przekraczające wartość graniczną, poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym, wizualnym albo też będzie łączyło w sobie obie funkcje. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup modelu zasilanego bateryjnie. Najnowocześniejsze modele czujników czadu możesz nawet zainstalować w łazience. Lubisz podróżować, uwielbiasz spędzać czas w kamperze lub nie wyobrażasz sobie innych wakacji niż na łodzi? Nie oznacza to, że musisz rezygnować z ochrony jaką daje czujnik czadu. Odpowiednia, odporna na wstrząsy konstrukcja zapewni Ci bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które będzie nie tylko bezpieczne, ale i trwałe w użytkowaniu przez wiele lat, zwróć uwagę na okres gwarancji czujnika, który w różnych modelach może wahać się od 2 do nawet 10 lat. Obsługę czujnika zdecydowanie ułatwia wyświetlacz pozwalający w szybki sposób sprawdzić aktualne stężenie tlenku węgla
w pomieszczeniu. Dla najbardziej wymagających użytkowników producenci stworzyli urządzenia 2w1 lub nawet 3w1 (czujnik czadu, gazu i dymu) pozwalające wykrywać nie tylko tlenek węgla, ale i gaz (ziemny lub propan-butan) czy dym.

Ostatnią, choć bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie czy wybrany model posiada odpowiednie atesty. Pamiętaj, że od prawidłowej pracy tego rodzaju sprzętu zależy Twoje życie i zdrowie.

Dla ceniących najwyższą jakość i wielofunkcyjność - Honeywell XC100D

Wielofunkcyjny czujnik tlenku węgla. Nie tylko informuje o nadmiernym stężeniu czadu, ale i pozwala na przesunięcie w dół dolnej granicy stężenia czadu, dzięki czemu stanowi też doskonałą ochronę dla dzieci i kobiet w ciąży. Na szczególną uwagę zasługuje też wodoszczelna obudowa, dzięki której model ten możesz zainstalować nawet w łazience, oraz głośny (90 dB) sygnał dźwiękowy, który uruchamiany jest w momencie wykrycia zagrożenia. Wysoką cenę urządzenia rekompensują funkcje dodatkowe – rzadko spotykane u konkurencji, takie jak dziennik zdarzeń. Funkcja ta przydaje się w celu odczytania zapisanych w pamięci urządzenia informacji dotyczących stężenia tlenku węgla.

XBLITZ CZUJNIK CZADU I GAZU DG3-1 - dwa czujniki w jednym: do wykrywania tlenku węgla i gazów łatwopalnych

Wielofunkcyjny czujnik, który pozwala na wykrycie stężenia nie tylko tlenku węgla, ale i gazów łatwopalnych. Wśród zalet opisywanego modelu z pewnością wymienić należy możliwość zasilania zarówno z gniazdka sieciowego jak i za pomocą baterii. Duży, czytelny wyświetlacz, oraz kompaktowe wymiary dopełniają całości, która spodoba się także wszystkim tym, którzy cenią prosty, uniwersalny design. Minus za niską jakość obudowy, która może być podatna na uszkodzenia, oraz krótki – 2 letni okres gwarancji.

10 lat gwarancji - tylko z KIDDE KID-10LLDC

Kompaktowy czujnik czadu, dla którego bez problemu znajdziesz miejsce w każdym pomieszczeniu. Możesz zamontować go na ścianie lub postawić w dogodnym miejscu w mieszkaniu. Precyzyjny sensor elektromechaniczny pozwala na pomiar stężenia tlenku węgla w powietrzu co 1 sekundę. Informacja na temat aktualnego stężenia jest wyświetlana na ekranie LCD. Model wyposażono w dźwiękowy i wizualny alarm. Przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia poprawności działania czujnika. Co wyróżnia go wśród konkurencji to fakt, iż urządzenie możesz wykorzystać nie tylko w mieszkaniu, ale i w czasie wymarzonej podróży w przyczepie kempingowej. Dzięki czujce wakacje będą nie tylko udane, ale przede wszystkim bezpieczne.

FIREANGEL CO-9D - z baterią litową, niewymagającą wymiany, ani doładowania przez okres siedmiu lat

Czujnik czadu z dużym, największym w naszym zestawieniu wyświetlaczem, który pełni równocześnie funkcję termometru. O przekroczeniu norm stężenia tlenku węgla informuje użytkownika za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych. Czujnik sygnalizuje również niski poziom naładowania baterii, oraz daje możliwość sprawdzenia poprawności jego pracy. Na uwagę zasługuje fakt, iż urządzenie daje możliwość sprawdzenia pomiarów z ostatnich 4 tygodni!

ORNO CZUJNIK DYMU BATERYJNY 9V DC - dla ceniących niedrogie i proste rozwiązania

Proste w obsłudze urządzenie pozwalające monitorować pomieszczenie pod kątem obecności dymu.
W przypadku wykrycia zagrożenia użytkownik jest informowany za pomocą sygnału alarmowego zarówno dźwiękowego jak i migającej diody. Model jest zasilany bateriami. Po ich zużyciu czujnik sygnalizuje konieczność ich wymiany. Jakość wykonania sprzętu nie jest najwyższa, ale też cena urządzenia jest najniższa w naszym rankingu.

Wskazówki dla kupującego

Wiesz już, czym charakteryzują się produkty, które opisaliśmy w powyższym zestawieniu. Poniżej znajdziesz informacje na temat tajemnic, jakie skrywają najlepsze modele. Podpowiemy też, czym kierować się przy wyborze urządzenia, aby idealnie wpasowało się w Twoje potrzeby.

Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik czadu?

Czujnik czadu powinien stać się obowiązkowym wyposażeniem wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko emisji tlenku węgla. Zapamiętaj, że wykrycie czadu bez tego specjalistycznego urządzenia nie jest możliwe. Aby wybrać model dostosowany do Twoich oczekiwań musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Przede wszystkim zdecyduj czy w kręgu twoich zainteresowań znajdzie się urządzenie zasilane bateriami czy
z tradycyjnego gniazdka. A może wybierzesz tzw. „złoty środek”, czyli czujnik czadu zasilany sieciowo, który posiada opcję awaryjnego zasilania bateriami. Problem z chwilową przerwą w dostawie prądu – rozwiązany!

Aby czujnik czadu działał bez zarzutu, musisz zadbać o jego odpowiedni montaż. Bezwzględnie zakazane jest zasłanianie go przez meble czy firanki. Zamontuj czujnik około 1,5 metra nad podłogą, w odległości nie większej niż 5 metrów i nie mniejszej niż 1-2 metry od potencjalnego źródła czadu. Pamiętaj, że nie każdy model nadaje się do zamontowania w łazience.

Przed zakupem sprawdź jak głośny jest alarm, a także czy poza sygnałem dźwiękowym czujnik informuje o zagrożeniu również w sposób wizualny.

Wśród praktycznych i przydatnych funkcji z pewnością zainteresuje Cię funkcja testowa, pozwalająca sprawdzić poprawność pracy sprzętu, a także opcja wykrywania ewentualnych awarii. Najbardziej nowoczesne modele wyposażono w możliwość zapamiętywania, w formie dziennika zdarzeń, sytuacji, w których czujnik wykrył zwiększone stężenie tlenku węgla. Oczywiście, jeżeli szukasz wielofunkcyjnego urządzenia, postaw na takie, które łączy w sobie funkcje wykrywania tlenku węgla, gazów oraz dymu. Upewnij się, że takie urządzenie 3w1 ma osobny rodzaj alarmu dla każdego typu wykrytego zagrożenia.

Mówiąc o dobrym sprzęcie, z pewnością masz na myśli taki, który będzie Ci służyć przez długie lata. Aby tak było wybierz model z jak najdłuższą gwarancją. Najbardziej trwałe modele posiadają sensory elektrochemiczne, których trwałość jest szacowana nawet na 10 lat!

Aby mieć pewność, że zakupiony sprzęt jest sprawdzony i niezawodny, sprawdzaj certyfikaty, które posiada. Te domowe powinny spełniać normę PN-EN 50291-1:2010, jeżeli zamierzasz używać czujnika na jachcie czy w kamperze musi być on zgodny z normą PN-EN 50291-2:2010.

Montażowe ABC – czyli gdzie i jak zamontować czujnik czadu.

Czujnik dymu to urządzenia zazwyczaj proste w montażu. Niemniej jednak, warto zapoznać się z instrukcją obsługi zanim przystąpisz do czynności instalacyjnych.

Zamontuj urządzenie w takim miejscu, w którym jego praca nie będzie przez nic zakłócana. Optymalnie w okolicy (nie mniejszej jednak niż 1-2 metry) sprzętów, w których następuje spalanie, takich jak kominy czy kuchenki gazowe.

Ponieważ tlenek węgla utrzymuje się na niewielkiej wysokości, zapamiętaj regułę, która mówi, iż optymalna wysokość, na której umieszcza się urządzenie to około 150 cm.

Nie wolno umieszczać czujnika w miejscach nasłonecznionych, natomiast zalecane jest, aby znalazł się w pobliżu sypialni. Podczas snu bowiem, może się zdarzyć, że przegapisz sygnały świadczące o zagrożeniu. Są czujniki przystosowane do zawieszenia na ścianie, ale i takie, które ustawisz na półce. Wraz z zakupionym urządzeniem w zestawie otrzymasz komplet niezbędny do zamontowania sprzętu w pomieszczeniu.

Montaż czujnika, krok po kroku, przedstawia poniższy filmik.

Podsumowanie

Czadu nie poczujesz ani go nie zobaczysz. Pierwsze objawy zatrucia czadem łatwo też pomylić z zatruciem pokarmowym. Na zatrucie tlenkiem węgla szczególnie narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Dlatego tak istotne jest prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, w których przebywasz, a także zadbanie o właściwe funkcjonowanie i konserwację urządzeń grzewczych. Pamiętaj też, aby nie lekceważyć odwiedzin kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów wentylacyjnych.

Czym jest czad i dlaczego jest tak niebezpieczny – dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Pamiętaj, że samemu możesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników kupując odpowiedni czujnik dymu. W naszym rankingu zwycięzcą został czujnik czadu KIDDE KID-10LLDCO. Doceniliśmy jego niewielkie, kompaktowe wymiary, oraz możliwość montażu i wykorzystania w innych miejscach niż mieszkanie. Nie do przecenienia jest również długi okres gwarancyjny, który, podobnie, jak u najdroższego w zestawieniu Honeywell XC100D, wynosi 10 lat. Wysoka jakość wykonania, funkcje dodatkowe, oraz dobry stosunek jakości do ceny sprawiają, że model ten jest zdecydowanie godny uwagi.