Czytnik Amazon Kindle

 

“Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” – każdy z nas zetknął się w swoim życiu z tą popularną maksymą. Nie sposób nie zgodzić się z jej autorem. Każdy, kto sięga po książki, wzbogaca swoje słownictwo, rozszerza horyzonty, rozwija swoją osobowość. Czytanie to także doskonały trening dla mózgu. Kilkanaście stron ulubionej powieści gwarantuje Ci niezastąpiony relaks, a porządna dawka świetnej literatury, przeczytana tuż przed snem pozwoli Ci spokojnie zasnąć
i zregenerować ciało i umysł podczas odpoczynku. Czytanie ma więc ogromną ilość zalet i chociaż jest wśród nas wielu entuzjastów książek w ich „tradycyjnej” papierowej formie, to jednak postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj coraz częściej decydujemy się na zakup czytnika.

Czytnik, czyli …co?

Czytnik książek elektronicznych, inaczej zwany czytnikiem e-booków to, najprościej mówiąc, urządzenie przeznaczone do tego, aby w wygodny sposób wyświetlać oraz czytać zapisane w formie cyfrowej teksty. Definicja, definicją, ale jak to wygląda w praktyce? Sprzęt tego rodzaju jest wyposażony w wyświetlacz oraz pamięć wewnętrzną.

Najpopularniejszym czytnikiem e-booków w Polsce jest Amazon Kindle. Jego niewątpliwą zaletą jest ekran w technologii E-Ink, czyli tzw. papieru elektronicznego. Na czym polega jego fenomen? Przede wszystkim obraz, który oglądamy na wyświetlaczu pozostaje niezmienny niezależnie od kąta obserwacji i oświetlenia. Co to oznacza dla czytelnika? Największy komfort czytania, który można określić jako porównywalny z tradycyjną książką, oraz ochrona naszych oczu przed przemęczeniem. Dodatkowo ten typ wyświetlacza charakteryzuje się bardzo niskim poborem energii, a więc nie musisz martwić się, że po zakupie tego typu urządzenia rachunki za prąd niebezpiecznie poszybują w górę. Urządzenie to wprowadziła w 2007 roku na rynek amerykański firma Amazon.com. Od tej pory, aż do dzisiaj jest niekwestionowanym hitem sprzedaży.

Produkt premium

Wodoodporny z 7-calowym ekranem. Idealnie dopasowany do dłoni, wyposażony w dwa przyciski fizyczne do przesuwania stron. Dodatkowo wzbogacony w funkcję rotacji ekranu, podczas obracania go w rękach z pozycji pionowej do poziomej i odwrotnie. Do tego duża bateria, pozwalająca na używanie czytnika przez 6 tygodni i czujnik światła pozwalający na automatyczną regulację przedniego światła, dopełniają idealnej całości.

Nasza rekomendacja

Ten czytnik cieszy się od lat ogromną popularnością. Czarny, delikatny i bardzo prosty wygląd. Waga czytnika nieco większa niż poprzednio opisywanych modeli (205 g), ale gumowata powierzchnia sprawia, że czytnik bardzo przyjemnie i pewnie trzyma się w dłoni.

Gratka dla portfela

Następca modelu Kindle 8. Trafił na rynek w kwietniu 2019 roku. Podobnie jak poprzednik dostępny jest w dwóch podstawowych kolorach: białym i czarnym. Wyglądem zewnętrznym niewiele różni się od starszego brata. Jedynie lekko zmodyfikowano wielkość obudowy, przy tym delikatnie wzrosła waga czytnika (174 g), co ma bezpośredni związek z wbudowanym do niego oświetleniem.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

O obsłudze słów kilka   

Od 2007 roku firma Amazon stale pracuje nad ulepszeniem podstawowej wersji swojego czytnika. Dlatego obecnie na rynku możemy spotkać wiele modeli tego popularnego urządzenia.
W zależności od tego, na który model się zdecydujesz będziesz mógł wybierać pomiędzy większym lub mniejszym rozmiarem wyświetlacza, czy pojemnością karty pamięci. Każda wersja czytnika posiada dedykowane oprogramowanie oraz łącze Wi-Fi. Po zakupie wystarczy więc usiąść wygodnie na fotelu i wybierać spośród setek propozycji książkowych dedykowanych dla e-booków. A wybór jest naprawdę ogromny! Kindle store, sklep Amazon czy księgarnie internetowe- każde z tych miejsc pełnie jest naprawdę wartościowych pozycji wartych przeczytania. Twoje preferencje nie muszą przy tym ograniczać się do pozycji książkowych, również ulubione tytuły magazynów można już znaleźć w wersjach przeznaczonych dla e-booków. Gdy już znajdziesz swoich faworytów możesz bezpiecznie i trwale przechowywać wybrane tytuły w chmurze Amazon. Tym samym możesz w dowolnym momencie poczuć się jak w wirtualnej prywatnej biblioteczce.

Jak zatem krok po kroku wygląda obsługa czytnika? Po pierwsze pamiętaj, aby zalogować się na koncie Amazon. Dlaczego warto poświęcić kilka chwil na rejestrację? A to dlatego, że dzięki temu zyskujesz możliwość tworzenia kolekcji ulubionych tytułów i zarządzania nimi, a ponadto, gdyby okazało się, że z Twoim modelem czytnika są jakiekolwiek problemy, znacznie ułatwia to proces reklamacji. Po podaniu adresu mailowego i zapisaniu go, system prześle wybrane przez Ciebie pozycje na Twoją skrzynkę. Następnie pozostaje już tylko znalezienie jednego tytułu i przyjemna lektura. Czytnik ma tę niewątpliwą zaletę, że w każdym momencie, gdy tylko jakiś fragment zwróci Twoją szczególną uwagę w prosty sposób możesz go wyróżnić w tekście, tak by w razie potrzeby móc szybko do niego wrócić.

Podobnie zresztą jak z zaznaczaniem poprzez „wirtualną zakładkę” miejsca, gdzie ostatnio skończyliśmy czytanie. Poza zaznaczaniem masz też możliwość skorzystania ze słownika, w przypadku, gdy znaczenie któregoś ze słów użytych w tekście jest dla Ciebie niejasne, a także powiększenia ekranu czy zmianę rozmiaru czcionki. Chcesz szybko sprawdzić co działo się na początku czytanego rozdziału? Z czytnikiem wykonasz taką operację w zaledwie kilka sekund.

Gdy jesteś podłączony do Internetu, specjalna zakładka Cloud umożliwia przeglądanie dostępnych w chmurze treści, natomiast dostęp do e-booków zapisanych na karcie pamięci masz w każdej chwili, nawet nie posiadając dostępu do sieci Internet.

Jaki format obsługuje czytnik e-booków Kindle?

To bardzo proste, wyposażone w intuicyjną obsługę urządzenie umożliwia czytanie tekstów, wcześniej na nie przesłanych. Jeżeli zastanawiasz się jakie formaty czyta Kindle, poniżej rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Najważniejszy standard jaki obsługuje czytnik to przede wszystkim MOBI. Jest to format uznawany za podstawowy. Wszystkie zapisane w tym formacie pliki można swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb, czy to poprzez zmianę wielkości tekstu, czcionki, czy to przez zaznaczenie wybranego fragmentu.

Innym bardzo często używanym formatem, w którym zapisane są pliki jest DOC, DOCX – czyli jeden z najbardziej znanych formatów edytora tekstowego. Jeżeli więc niezbędne do pracy teksty zapiszesz w popularnym programie Word, bez problemów wyświetlisz je na ekranie swojego czytnika.

Czytnik również bez problemów poradzi sobie z wyświetleniem dokumentów zapisanych w formacie PDF, jednakże przy wyświetlaniu tego typu plików musisz liczyć się z tym, że nie będzie możliwa zmiana czcionki tego typu dokumentu,
a jedynie przybliżenie czytanego tekstu. Praca z tak wyświetlonym tekstem może być więc mniej komfortowa.

W sieci często znajdujemy ciekawe informacje na różnych stronach internetowych, które odwiedzamy. Aby bezpiecznie je zapisać i mieć do nich dostęp korzystamy z formatu HTML. Dzięki temu, możemy zapisać na czytniku treść strony internetowej i w każdej chwili mieć do niej dostęp online.

Na ekranach czytników Kindle istnieje również możliwość wyświetlania obrazów – wszystko dzięki obsłudze plików w formacie JPG.

Rodzaje czytników, czyli który czytnik Kindle wybrać?

Klamka zapadła. Wiesz już, że czytnik e-booków to sprzęt, którego Ci trzeba. Pozostaje tylko kwestia wyboru konkretnego modelu. Przed podjęciem decyzji warto pochylić się nad cechami każdego z modeli, tak aby wybrać ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Trzeba bowiem pamiętać, że czytnik to urządzenie, które posłuży nam przynajmniej kilka lat.

Przyjrzyjmy się przede wszystkim, co łączy wszystkie modele, dostępne obecnie na rynku. Z pewnością będzie to specjalne, dedykowane oprogramowanie oraz łącze Wi-Fi. Dzięki czemu możemy daną pozycję przesłać ze sklepu bezpośrednio za pomocą maila. Wygoda i oszczędność czasu – w pakiecie.

Wygląd zewnętrzny czytników również niewiele się od siebie różni – większość ma ekran wielkości 6 cali, tylko najdroższe modele Oasis mogą pochwalić się nieco większym, 7-calowym ekranem. Ten ostatni model poza dotykowym ekranem, będącym standardem wśród czytników, ma też klawisze. Tak jak wspominaliśmy wyżej, każdy czytnik Kindle ma też swoje własne miejsce w chmurze Amazon.

Co je różni? Jedną z zasadniczych różnic jest dostępna w urządzeniu karta pamięci. Jej pojemność zawiera się w przedziale od 4 do nawet 32 GB. Musimy jednak pamiętać, że nawet podstawowa wersja czytnika pozwala na przechowywanie naprawdę pokaźnego zbioru pozycji.

Przejdźmy do krótkiego opisu każdego z dostępnych na rynku modeli.

Kindle Oasis

Wodoodporny z 7-calowym ekranem. Idealnie dopasowany do dłoni, wyposażony w dwa przyciski fizyczne do przesuwania stron. Dodatkowo wzbogacony w funkcję rotacji ekranu, podczas obracania go w rękach z pozycji pionowej do poziomej i odwrotnie. Do tego duża bateria, pozwalająca na używanie czytnika przez 6 tygodni i czujnik światła pozwalający na automatyczną regulację przedniego światła, dopełniają idealnej całości.

Kindle Paperwhite

Następca wyżej opisywanego modelu Kindle 8. Trafił na rynek w kwietniu 2019 roku. Podobnie jak poprzednik dostępny jest w dwóch podstawowych kolorach: białym i czarnym. Wyglądem zewnętrznym niewiele różni się od starszego brata. Jedynie lekko zmodyfikowano wielkość obudowy, przy tym delikatnie wzrosła waga czytnika (174 g), co ma bezpośredni związek z wbudowanym do niego oświetleniem. 6 calowy ekran wyposażono w podświetlenie, co znacząco poprawia komfort użytkowania sprzętu i daje nam możliwość używania go także po zmroku. Wartym zauważenia jest też fakt, że oświetlenie jest regulowane. Dodatkową funkcją, która pojawiła się w tym modelu jest możliwość sortowania posiadanych w bibliotece pozycji. Podobnie jak w wyżej opisywanym modelu także i tutaj mamy do dyspozycji 4 GB pamięci wewnętrznej. Dobra pozycja dla wszystkich, którzy nie chcą inwestować majątku w zakup sprzętu, a przy tym chcą mieć w domu dobrej jakości czytnik z podświetleniem.

Kindle 10

Model sprzedawany od listopada 2018 roku. Sprzęt został przez producenta wyposażony w ekran Carta, a jego rozdzielczość do 1448 x 1072 pikseli. Co istotne gęstość pikseli to 300 ppi. Co to w praktyce oznacza dla standardowego czytelnika? To, że czcionki na ekranie są niemalże idealnie gładkie, jak te na tradycyjnym papierze. Ten czytnik jest już droższą alternatywą, ale odchudzając nieco nasz portfel otrzymujemy takie funkcjonalności jak wodoodporność i łączność bluetooth. Dzięki temu, że sprzęt jest wodoodporny możesz śmiało korzystać z uroków czytania w wannie pełnej wody, bez obaw o jego przypadkowe zalanie. Co istotne znajdziemy tutaj również większą ilość pamięci- podstawowa wersja ma 8GB, możemy jednak skusić się na model z 32 GB pamięcią. Wady? Użytkownicy potrafią narzekać na gumowane plecki czytnika, które zbierają odciski palców i szybko wyglądają po prostu nieestetycznie.

Podsumowanie

Na rynku znajdziemy wiele czytników e-booków różnych firm, różniących się dostępnymi funkcjami oraz oczywiście ceną. Niezaprzeczalnie od lat na rynku prym wiodą czytniki Amazon Kindle. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za idealnie skomponowane połączenie funkcjonalności z bardzo wysokim komfortem czytania jaki oferują. Nienaganna, prosta wręcz ascetyczna stylistyka, intuicyjna obsługa oraz niezawodność sprawiają, że każdy kto sięgnie po model z rodziny Amazon Kindle z pewnością będzie zadowolony. A więc, miłego czytania!