Ranking Czytników E-Book

Przedstawiamy “czytnik ebook ranking”, punktujący, co powinieneś wziąć pod uwagę wybierając swój e-book reader. Wiesz już, że zdecydowanie wolisz czytać? A może wahasz się jeszcze czy nie potrzebujesz anteny pokojowej do TV? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Duża mobilność i chęć przeczytania wielu książek jednocześnie, składają się na niemałe logistyczne wyzwanie. Czasem ciężko jest poświęcić papier dla ekranu, jednak kompromisem w tym temacie niewątpliwie są czytniki e-booków. Rynek zdominowany jest przez Amazon, przyjrzyjmy się jednak wspólnie szerszej ofercie.

 

Rekomendacje

Produkt premium

Wodoodporny mocarz dla intensywnych użytkowników. Wysokiej jakości czytnik z 7 calowym ekranem, idealny dla moli książkowych.

Nasza rekomendacja

Sprzęt na wysokim poziomie. Ultralekki czytnik, który sprawia, że czytanie staje się przyjemnością, w każdym formacie.

Gratka dla portfela

Dobra bateria i pojemna biblioteka. Czytnik, który obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty e-booków.

Przed podjęciem decyzji zakupowej, zapraszamy do zapoznania się z przeglądem 7 wybranych czytników e-book rekomendowanych na rynku.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu czytnikowi z osobna. Poznaj detale każdego z wybranych urządzeń i zobacz, który czytnik najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

AMAZON KINDLE OASIS 2 IPX8 Moc i wielkość na 7 calach

Propozycja Oasis 2 to niewątpliwy mocarz wśród czytników, który proponuje Amazon. To drogie urządzenie, posiada jednak kilka obszarów, które mogą przekonać Cię do długoletniego związku z tym czytnikiem. Posiada duży 7 calowy ekran, który przy rozdzielczości 300ppi pozwala cieszyć się komfortowym użytkowaniem, który znacząco wzrasta, szczególnie podczas odczytu plików pdf. Przez swój rozmiar ciut gorzej leży w dłoni niż jego mniejsi konkurenci, ale dzięki temu mieści ponad 30% więcej słów na pojedynczej stronie. Czytnik jest wodoodporny i pyłoodporny, co sprawia, że jest idealnym kompanem podczas każdej podróży. Bateria wystarcza na 6 tygodni użytkowania (przy założeniu 1h czytania dziennie). Urządzenie obsługuje większość popularnych formatów e-booków. Warto jednak zwrócić uwagę, na fakt, że ten czytnik – jak większość propozycji Amazon – nie posiada polskiego menu. Pamięć urządzenia, jest bezkonkurencyjna, 32GB to miejsce na 7000 pozycji. To szczególnie ważne dla wielbicieli komiksów i innych ciężkich plików. Czytnik bez zarzutu łączy się z Wifi i Bluetooth, dzięki czemu łatwo prześlesz i pobierzesz dane. Ergonomicznym dodatkiem jest również automatyczne dostosowanie jasności ekranu, które pozwala na przyjemną wieczorną lekturę.

POCKETBOOK TOUCH LUX 4 Niebywała lekkość lektury

To bardzo ciekawa propozycja od PocketBook. Czytnik o przekątnej ekranu 6-cali, o dobrej rozdzielczości 212 ppi. Pojemność biblioteki to 8GB, jednak w razie większego zapotrzebowania z łatwością zwiększysz ją do 32GB. To intuicyjny i minimalistyczny sprzęt, który powala konkurencję, a waży tylko odrobinę więcej niż piórko – 155g. PocketBook touch posiada funkcję regulacji oświetlenia ekranu, dzięki temu czuwa nad komfortem twojej lektury i w dzień i w nocy. Model ten posiada zarówno delikatne przyciski i dotykowy ekran, który jak na swoją klasę cenową zadziwia czułością. Urządzenie łączy się z siecią Wifi, brakuje jednak łączność Bluetooth. PocketBook jest kompatybilny z aplikacją Dropbox, co ułatwia zarządzanie biblioteką.

POCKETBOOK 614W BASIC 3 Niska cena duże możliwości

Elegancki, minimalistyczny czytnik o 6 calowym ekranie 166dpi. Wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ posiada aż 8GB pamięci, z możliwością rozbudowania jej do aż 32GB – to urządzenie ze slotem na kartę microSD. To naprawdę potężna biblioteka, która możesz zabrać ze sobą. Podczas użytkowania, niewątpliwie zauważalne jest 2 sekundowe opóźnienie w działaniu ekranu, jednak po dłuższym czasie można nauczyć się to ignorować. Czym urzeka PocketBook? Ilością obsługiwanych formatów e-booków. To bardzo lekki czytnik, waży jedynie 170 g. Łączy się z Wifi, brakuje mu jednak funkcji Bluetooth. Urządzenie posiada polskie menu, co jest istotnym szczegółem. PocketBook próbuje skraść serca użytkowników i do czytnika dodał legendarną grę Snake! Co może ucieszyć nie tylko fanatyków. Podczas czytania można swobodnie dodawać zakładki, powiększać tekst czy robić w nim własne oznaczenia.

AMAZON KINDLE 10 Klasyka dla wymagających

Kindle 10 to klasyk i naszym zdaniem zasługuje na to miano. Na tle tego, co proponuje rynek nie nazwiemy go gigantem wśród czytników, ale z pewnością jest to spełniające wszystkie wymagania urządzenie o dobrej jakości i znośnej cenie. Kindle 10 to 6 calowy czytnik, z ekranem o rozdzielczości 167 DPI. Reader posiada szereg przydatnych funkcji, takich jak tłumaczenia tekstu, definicje słów oraz zakładki z notatkami, co ważne wszystko zrobisz bez opuszczania strony, na której aktualnie jesteś. Pamięć 4GB, w zupełności wystarcza do intensywnego użytkowania. Jest lekki, waży zaledwie 174 gramy. Żywotność baterii szacowana jest na 4 tygodnie użytkowania przy założeniu 30 minutowej lektury na dzień. Urządzenie ma podświetlany ekran, dzięki czemu możesz z nim spędzać wieczory, a podczas czytania w słoneczny dzień, jego ekran nie odbija światła. Znana już wada Kindla – nie znajdziesz w nim polskiego menu.

AMAZON KINDLE PAPERWHITE 4

To urządzenie z wodoodpornym, 6 calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości 300ppi. Pamięć wewnętrzna to aż 8GB, możesz być zatem pewien, że ten czytnik sprosta rozmiarom twojej biblioteki. Oczywiście to Kindle, więc nie można zapomnieć o braku języka polskiego w nawigacji urządzenia. Czytnik posiada dostęp zarówno do Wifi jak i Bluetooth. Bateria, porównywalna z modelem Oasis – wytrzymuje do 6 tygodni przy założeniu 1 godziny lektury dziennie. Ekran jest podświetlany i przede wszystkim – imitujący papier. To co wyróżnia Kindla, to że naprawdę możesz poczuć się jakbyś czytał z kartki papieru. Jest ciut cięższy od Kindle 10, jego waga to 182g.

INKBOOK LUMOS 6" Ergonomia w dobrej cenie

Propozycja od inkBook, to wygodny 6-calowy czytnik w dobrej cenie. Jest bardzo prosty w obsłudze, ale nie można przez to odmówić mu funkcjonalności. Urządzenie jest poręczne i przede wszystkim bardzo lekkie, Lumos waży zaledwie 165 gram. Ekran ma rozdzielczość 167dpi i jak na czytnik tej klasy zadziwia funkcją dostosowującą natężenie i temperaturę światła. Ten czytnik e-book, posiada wymienną kartę pamięci microSD, pamięć oferowana przy zakupie to 4 GB. Co ciekawe, system inkBook Lumos oparty jest na Androidzie, dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do aplikacji takich jak: Google Translate, Encyklopedii, słowników, przeglądarki, blogów i artykułów.

ONYX BOOX KEPLER

Czytnik e-booków Onyx Boox Kepler miał być konkurencją dla Kindle Paperwhite 4. To urządzenie swym ekranem również imituje kartkę papieru. Co wyróżnia go na tle konkurencji, to ciekawa funkcja zamiany tekstu na audiobook. Producenci jednak nie są zbyt wyrozumiali dla słuchaczy, ponieważ czyta dla nich syntezator głosu IVONA. Idea ciekawa, resztę pozostawiamy bez komentarza. Onyx Boox to kompaktowy 6 calowy czytnik, o pamięci 8GB, którą bez problemu modyfikujesz, ponieważ to również model z portem kart pamięci microSD. Urządzenie jest oparte na systemie Android, który jak się okazuje, w tej konfiguracji potrafi zawodzić, przez co urządzenie nie działa tak szybko jak można byłoby się spodziewać po jego cenie. Łączy się z Wifi i ma podświetlany ekran, jednak jego jasność trzeba zmieniać ręcznie. Urządzenie jest dość ciężkie, kiepsko wypada na tle konkurencji, bo waży aż 205g, a przy 6 calowym wyświetlaczu – czuć, że mogłoby być mniej.

Jaki czytnik e-booków wybrać?

Może to być zaskakujące, jednak wybór czytnika w dużym stopniu zależy od tego, co tak naprawdę planujemy na nim czytać. Wydawać by się mogło, oczywista odpowiedź – książki. Jeżeli tak faktycznie jest, że e-book reader ma służyć jedynie do rekreacyjnej lektury powieści czy kryminałów, w zupełności wystarczą podstawowe propozycje takie jak PocketBook 614W Basic 3.

A może zastanawiasz się, czy nie wolisz oglądać telewizję i warto zainwestować w antenę pokojową?

Jeżeli planujesz intensywne użytkowanie mobilnego czytnika, czyli korzystanie z niego do wnikliwego czytania artykułów naukowych lub innych dokumentów, które nie są oryginalnie sformatowanymi e-bookami warto zwrócić uwagę na kilka obszarów. Najlepszym wyborem byłby czytnik z dużym ekranem i pojemnością taki jak Kindle Oasis 2, który jest drogim sprzętem. Na szczęście są również tańsze alternatywy, które poradzą sobie z innymi e-formatami.

Podstawowymi formatami, które otrzymamy po zakupie e-booka są mobi i epub. W tym miejscu należy dodać, że wszystkie czytniki Kindle nie czytają bezpośrednio formatu epub. Istnieją jednak konwertery i pewne triki, o których przeczytacie tutaj.

Żeby całkowicie nie deprecjonować czytników Kindle, należy pamiętać, że wszystkie sklepy z e-bookami umożliwiają pobranie książek w dwóch popularnych formatach.

Czytnikowe schody rozpoczynają się w momencie plików pdf. To częsty format, w jakim publikowane są prace naukowe, gdzie istotnym elementem całości są również wykresy i tabele. Tutaj mamy złą wiadomość dla wszystkich, niestety nie ma czytnika, który zapewniałby w pełni kompatybilne funkcjonowanie z plikami pdf. Albo jakość jest zła, albo plik bardzo dziwnie się powiększa, co sprawia, że czytanie jest dość uciążliwe. Zatem, do analiz naukowych zalecimy tablety.

Dlaczego w czytnikach e-book pojawia się Bluetooth?

Na pierwszy rzut oka to dość enigmatyczne. Po co w czytnikach książek funkcja Bluetooth, która nie zastąpi przecież ani Wifi, ani niezawodnego kabla USB. Otóż, ten nowy standard bezprzewodowej komunikacji wbudowany w urządzenie otwiera nowy rozdział w historii czytników, które z e-book reader dzięki Bluetooth stają się również biblioteką audiobooków. Z łatwością będziesz w stanie zsynchronizować bezprzewodowe słuchawki ze swoim czytnikiem. To znakomite rozwiązanie szczególnie dla osób, które dużo podróżują. Należy jednak zwrócić uwagę, że przy intensywnym korzystaniu z audiobooków przyda się większa pamięć w urządzeniu. Nie jest to wciąż aplikacja, w której możemy pobierać rozdział po rozdziale, tylko cała książka jest instalowana na czytniku. To szczegół wart uwagi, szczególnie, że pozwala na dłuższy odpoczynek od telefonu komórkowego.

Zakup czytnika e-booków to inwestycja na dłuższy czas, warto zatem dokonać wyboru w oparciu o sprawdzone informacje. W zestawieniu ofert dostępnych obecnie na rynku, naszą rekomendacją jest model TOUCH LUX 4. Ciężko było zdradzić Kindla, jednak parametry, które proponuje PaperBook w akceptowalnej cenie, stawiają poprzeczkę dość wysoko. I to w kategorii ultralekkiej. To czytnik, który posłuży lata, poradzi sobie z niemal każdym formatem dokumentów, ma dobrej jakości ekran, mocną baterią i Bluetooth w pakiecie – nic tylko czytać!