Ranking Dzbanków Filtrujących

Czysta woda zdrowia doda! Jakże wiekowe, powiedzenie, a wciąż aktualne. Dziennie powinniśmy spożywać ok 2 litrów wody, żeby spełniała ona odpowiednią funkcję – musi być odpowiednie przygotowana. Znakomitą odpowiedzią na codzienne potrzeby są dzbanki filtrujące, które są niedrogie w eksploatacji, i co bardzo ważne, oprócz pysznej wody gwarantują nam znaczną redukcję plastyku. Wyobraź sobie, że popijasz pyszną kawę z ekspresu, szklaneczką orzeźwiającej, filtrowanej wody.

Zapraszamy na wycieczkę po rynku dzbanków filtrujących, poznaj nasz artykuł “dzbanki filtrujące ranking” i wybierz produkt odpowiedni dla siebie. Zestawiliśmy produkty o pojemności większej niż 2 litry.

Przyjrzyjmy się bliżej parametrom, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego dzbanka filtrującego.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Suche informacje to jednak nie wszystko, przyjrzyjmy się dokładnie sześciu wybranym dzbankom filtrującym i dokonajmy skrupulatnego przeglądu. Poniżej możesz zapoznać się z szerszymi opisami dzbanków filtrujących z naszego rankingu. A w innym naszym artykule znajdziesz ranking ekspresów do kawy.

BRITA FLOW

Dzbanek filtrujący Brita Flow zaskakuje swoją ponad 8 litrową pojemnością, dzięki temu stanowi bardzo dobry wybór dla rodziny czy małego biura. Jego funkcjonowanie jest odmienne od standardowych rozwiązań – Brita Flow posiada kranik dozujący, dzięki któremu nalewamy wodę do szklanki bez zbędnego dźwigania. Ten dzbanek o kształcie sześcianu z łatwością umieścisz na kuchennym blacie lub na półce w lodówce, w zależności od potrzeb na pewno znajdziesz dla niego dogodne miejsce. Uzupełnienie Brita Flow również jest niestandardowe – posiada przesuwaną pokrywę górną, która pozwala na komfortowe nierozerwalnie wody podczas napełniania. Przez swoje gabaryty, Brita Flow nie pozwala napełniać się bezpośrednio z kranu, niezbędne będzie dodatkowe naczynie, którym będziemy uzupełniać dzbanek. Na górnej pokrywie znajduje się elektroniczny wskaźnik zużycia filtra, który wystarcza na ok 4 tygodnie intensywnego użytkowania.

BRITA ELEMARIS

Dzbanek Brita Elemaris to elegancki i funkcjonalny produkt. Ponad 3 i pół litrowa pojemność sprawia, że przy jednym cyklu filtrowania, spokojnie uzyskasz wodę na herbatę lub kawę dla całej rodziny. Uzupełnienie dzbanka jest wygodne, dzięki specjalnemu przelewowemu mechanizmowi, który samoistnie otwiera się podczas styku ze strumieniem wody, zatem nie trzeba pamiętać o podnoszeniu żadnej dodatkowej klapki. Ten dzbanek filtrujący jest wykonany z tworzywa sztucznego, które można myć w zmywarce. Wygodę użytkowania zapewnia antypoślizgowy uchwyt. Wymiana filtra rekomendowana jest po ok 4 tygodniach, średnio po przefiltrowaniu 100 litrów wody. O tym zabiegu z pewnością przypomni Ci elektroniczny wskaźnik.

DAFI LUNA

Dzbanek filtrujący Dafi, to produkt przeznaczony dla intensywnych bywalców kuchennych. Podobnie jak poprzedni, posiada bardzo dużą, ponad 3 litrową pojemność. Przefiltrowaną w dzbanku wodę, wykorzystasz do kawy, herbaty czy gotowania. Dzięki temu unikniesz uciążliwego kamienia gromadzącego się w czajniku elektrycznym. Napełnianie dzbanka odbywa się bez konieczności zdejmowania pokrywy, na jej części znajdują się przestrzenie bezpośrednio, przez które wlewa się wodę. Niestety czasem skutkuje to jej chlapaniem na boki, zalecane zatem jest korzystanie z mniejszego ciśnienia w kranie. Dzbanek posiada antypoślizgową rączkę oraz wskaźnik kalendarzowy, na którym z łatwością ustawisz datę ostatniej wymiany filtra.

AQUAPHOR ONYX

Aquaphor to bardzo elegancki dzbanek filtrujący o nietypowym designie inspirowanym stylem vintage. Znakomicie prezentuje się na kuchennym blacie, jednak przez ten kształt ciężko będzie go zmieścić na drzwiach lodówki. Bardzo pojemny, ponad 4 litrowy dzbanek. Posiada stabilny antypoślizgowy uchwyt, dzięki któremu mimo swej wagi jest wygodny w użytkowaniu. Podczas jednego cyklu filtrującego otrzymasz 17 szklanek wody, zatem taki dzbanek sprawdzi się dobrze zarówno podczas intensywnego gotowania, przy dużej rodzinie, a nawet w małej firmie. Niestety ten dzbanek nie posiada elektronicznego wskaźnika wymiany filtra.

DAFI CRYSTAL LED

Dafi Crystal to dwulitrowy dzbanek filtrujący, który wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim tym, że jest wykonany ze szkła. Dzięki temu znakomicie wzrasta jego elegancja i funkcjonalność, ponieważ świetnie prezentuje się na stole zamiast karafki. Mniejsza pojemność jest w tym przypadku atutem, gdyż większy dzbanek ze szkła byłby zbyt ciężki. To nowoczesny dzbanek filtrujący, który posiada wyświetlacz z diodami led, które za pomocą trzech kolorów informują użytkownika o stanie filtra. Dzięki antypoślizgowej podstawie, dzbanek stabilnie stoi na każdym blacie i nie generuje zmartwień związanych z ewentualnym tarciem szklanej powierzchni o inną.

XIAOMI MI WATER FILTER PITCHER C7473910

Jak przystało na Xiaomi, “MI Water” to elegancki minimalistyczny dzbanek o pojemności dwóch litrów. Jest bezpośrednią konkurencją poprzednika – Dafi Crystal, jednak ten model został wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest lżejszy. Ten nowoczesny dzbanek filtrujący posiada wyświetlacz LED, który informuje o stanie filtra. Jeden cykl filtracji trwa dość długo, ponieważ aż 5 minut, producent jednak wiąże to z dokładnością. Do “Mi Water” można wlewać wodę z kranu do 25 stopni. Dzbanek posiada antypoślizgowy uchwyt, dzięki któremu pewnie trzyma się go w rękach.

Czy warto kupić dzbanek filtrujący?

Dzbanki filtrujące coraz częściej goszczą na kuchennych blatach. To niewątpliwie pożądana inwestycja, która nie dość, że podnosi komfort codziennego funkcjonowania (nie musimy pamiętać o kupowaniu wody), to jest przyjazna środowisku naturalnemu. Dzbanki filtrujące stanowią znikomą inwestycje w stosunku do korzyści, jakie niesie za sobą ich użytkowanie. Obecnie dostępne są na rynku modele, które estetyką i kolorystyką można dopasować do wyglądu kuchni. Oczywiście użytkowanie dzbanków wiąże się z regularną wymianą filtrów, jednak nawet przy intensywnym użytkowaniu zmiany należy dokonywać średnio raz w miesiącu. Zazwyczaj jeden filtr skutecznie przepuszcza do 150 litrów wody, co byłoby jednoznaczne z zakupem 100 plastikowych butelek o pojemności 1,5 litra. Biorąc pod uwagę, należyte dzienne spożycie wody (2 litry), w ciągu roku zaoszczędzisz niemal 5000 plastikowych butelek – i nie ma co ukrywać tyle samo złotówek. Szklaneczka źródlanej wody do filiżanki pysznej kawy z ekspresu, to marzenie każdego kawosza.

Jak najłatwiej czyścić dzbanek filtrujący?

Zaletą większości dzbanków filtrujących jest to, że można je łatwo myć w zmywarce. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dzbanków z elektronicznymi wskaźnikami filtra, wówczas do mycia nadaje się sam dzbanek bez pokrywki głównej. W poszanowaniu praw natury powinieneś trzymać dzbanek filtrujący w miejscu zacienionym lub w lodówce. Jeżeli planowałeś odstawiać go na nieustannie nasłonecznione okno kuchenne, należy liczyć się z naturalnym procesem powstawania glonów. A tego zdecydowanie wszyscy woleliby uniknąć.

Co tak naprawdę filtruje dzbanek filtrujący?

Przefiltrowana woda w samym swym brzmieniu smakuje lepiej, jednak czego tak naprawdę pozbywamy się z “kranówy” podczas procesu jej filtracji. Przede wszystkim oprócz smaku wody dzbanki filtrujące poprawiają jej zapach, dzieje się to dzięki niwelacji obecnego w wodzie chloru, który używany jest przez sieci wodociągowe w celu dezynfekcji. Niestety żaden filtr węglowy, bo takie głównie znajdują się w dzbankach, nie zagwarantuje nam pozbycia się bakterii. Dlaczego? Otóż z założenia woda z kranu jest pozbawiona mikroorganizmów – to czyni ją zdatną do picia, a że dzbanki przeznaczone są do filtrowania właśnie wody prosto z domowego kranu – na walkę z bakteriami nie są przygotowane. Jednakże węgiel aktywny hamuje potencjalny rozwój bakterii, w przefiltrowanej już wodzie. Filtr dobrze sobie radzi również z rdzą, piaskiem i drobnymi zawiesinami.

Często można spotkać się z opinią, że dzbanki filtrujące całkowicie demineralizują wodę, pozbawiając ją tym samym wszelkich wartości – zarówno tych złych jak i dobrych. Faktem jest, że w wodzie filtrowanej przez węglem aktywnym nie znajdziemy nadmiaru soli, które są współodpowiedzialne za kamień wytrącający się podczas gotowania. Jednak zostają w niej sód i potas. Obecnie na rynku dostępne są filtry, które wzbogacają wodę o magnez. Warto poznać szczegóły dotyczące wartości, jakie ma i może mieć woda – dużo ciekawych i wartościowych informacji o wodzie z kranu znajdziesz tutaj:

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej dzbanków filtrujących. Istnieją dwie dominujące firmy Brita i Dafi, które ścigają się w walce o filtracyjne podium. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, pojemność i wygląd dzbanka filtrującego, zwycięzcą naszego rankingu jest BRITA ELEMARIS. Dzbanek ten posiada wszystkie niezbędne parametry, jest wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które można myć w zmywarce. Jego 3,5 litrowa pojemność pozwala na wielokrotne użycie przy jednym cyklu filtrowania, a elektroniczny wskaźnik wymiany filtra skrupulatnie przypomina nam o zbliżającym się czasie na zmianę.