Jakie rolki kupić

Jakie rolki kupić ? Zakup rolek to nie lada wyzwanie. W jakimkolwiek sklepie, czy to internetowym czy fizycznym, stajesz przed paletą mnóstwa podobnych do siebie modeli, które na pierwszy rzut oka różni tylko cena i kolor. Wybierając rolki przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie co chcesz na nich robić? Czy będzie to bezstresowa jazda po parku, długodystansowe wyprawy na ścieżkach czy bardziej agresywna jazda miejska. W poniższym rankingu rolek znajdziesz wybrane propozycje dla amatorów oraz odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się przy ich zakupie.

Produkt premium

Rolki Rollerblade Cruiser do jazdy miejskiej to kompromis między żywotnością a przyczepnością. Dobre dla intensywnych i ambitnych rolkarzy z zadatkami na freeride.

Nasza rekomendacja

Wytrzymałe i wygodne rolki, które zapewniają duży komfort jazdy. Produkt, który w pełni spełnia wymagania amatorów i otwiera drogę do profesjonalnych działań.

Gratka dla portfela

Rolki Raven Sensor to dobry wybór w bardzo niskiej cenie. Przeznaczone dla osób, które najpierw chcą sprawdzić czy jazda na rolkach to ich sport.

Poniżej znajdziesz zestawienie 6 wybranych modeli rolek głównie do jazdy rekreacyjnej. Znajdują się wśród nich również propozycje dla amatorów agresywnej jazdy, jednak wciąż nie jest to wyszczególniony sprzęt dla zawodowców.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Same parametry technicznie nie dają pełnego obrazu sprzętu. Poniżej znajdziesz charakterystykę sześciu wybranych przez nas modeli rolek rekreacyjnych i miejskich, na które warto zwrócić uwagę.

ROLLERBLADE RB CRUISER - czyli krok do profesjonalizmu

Propozycja Cruiser od Rollerblade to pewna i niezawodna rolka przeznaczona na każdy poziom zaawansowania. Skorupa jest dobrze wentylowana, a przede wszystkim mocno trzyma kostkę i śródstopie. Te cechy, wzmocnione aluminiową płozą sprawiają, że Rollerblade Rb Cruiser dobrze sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, ale również amatorzy bardziej agresyjnej, miejskiej jazdy nie będą rozczarowani. Poza klasycznym systemem sznurowania, but w rolce zapinany jest na plastikowe klamry. Zarówno podczas jazdy na długie dystanse i intensywnego freeride’u będziesz czuł komfort odpowiedniej wentylacji buta dzięki otworom łapiącym powietrze.

Ten model rolek daje możliwość długoterminowej przygody z tym sportem. Dobrze wentylowany but przedłuża żywotność jego żywotność, rolki nie wilgotnieją, a możliwość zmiana napędu na trzykołowy znakomicie rozszerza zakres ich wykorzystania w zależności od umiejętności.

BLACKWHEELS SLALOM – idealny wybór dla aktywnych

Rolki Blackwheels SLALOM to pomimo nazwy tego modelu to dobre rolki do jazdy fitnessowej. Ich skorupa wykonana jest z lekkiego, ale trwałego materiału, który zapewnia odpowiednią stabilizację stopy i stawu skokowego podczas jazdy. Sznurowany but dodatkowo zabezpieczony jest górną klamrą i rzepem, takie rozwiązanie sprawia, że rolki są bezpieczne i łatwe do zakładania. Wnętrze rolek Blackwheels podnosi komfort jazdy, ponieważ anatomicznie dostosowuje się do kształtu stopy. Dodatkowo szybkoschnąca wyściółka zapobiega nadmiernej wilgotności w bucie.

RAVEN SENSOR – dobre rolki na początek

Raven Sensor to dobry wybór dla początkujących. Te przeznaczone do jazdy rekreacyjnej rolki są lekkie i wygodne. Trzystopniowe zapięcie i skorupa z poliwęglanu pozwalają stopie czuć się bardzo bezpiecznie. Na tych rolkach nie rozwiniesz dużych prędkości co tym bardziej przemawia na ich korzyść w kategorii sprzętu dobrego do nauki. Warto podkreślić, że jak na tą klasę produktu, Raven wyróżnia się obecnością aluminiowej płozy, która wykazuje dużo większą trwałość w porównaniu do kompozytowej. Mimo swojej niskiej ceny są trwałe, a wnętrze buta jest dość wygodne, dzięki podwójnej piance.

NILS EXTREME REKREACYJNE FREESTYLE – rolki dla lubiących wyzwania

Rolki Nils Extreme to sprzęt, w dobrej cenie, który przeznaczony jest do jazdy miejskiej jazdy freeride. Oczywiście mogą być wykorzystane do jazdy rekreacyjnej, posiadają jednak dodatki tj. boczny slider na zewnętrznej stronie buta, który jest zdecydowanie zbędny podczas jazdy fitnessowej. Rolki zostały zaprojektowane w sposób, który pozwala cieszyć się precyzyjną i stabilną jazdę, są zwrotne, ponieważ dwa środkowe koła są większe od tych skrajnych co odczuwalnie zwiększa kontrolę. Buty są sznurowane, wzmocnione klamrami, ponadto są wygodne i przewiewne dzięki oddychającej membranie.

POWERBLADE FX90 – wzmocniona jazda na rolkach

To zwrotne i szybkie rolki przeznaczone do głównie jazdy miejskiej. Wzmocniona budowa buta zapewnia dobre usztywnienie kostki i stopy. Wnętrze jest miękkie i wygodne, jednak nie posiada dodatkowych otworów zwiększających dostęp powietrza, co może być odczuwalne przy dłuższej jeździe. Dobrze dopasowują się do stopy. Na tych rolkach spokojnie można próbować jazdy slalomowej i skoków, solidna płoza gwarantuje wytrzymałość a dodatkowa wkładka pod piętę amortyzuje. Powerblade FX 90 posiadają trzystopniowe zapięcie: sznurowadła, klamry i wzmocnienie rzepem co pozytywnie wpływa na komfort nawet podczas agresywnej jazdy.

ROCES ICON W 400822 01 – rekreacja w czystej postaci

Rolki Roces Icon to rolki fitnessowe przeznaczone dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników. Budowa buta została wzbogacona o dodatkowa siateczkę wentylującą, dzięki czemu komfortowo pokonasz wiele kilometrów. Rolka jest dobrze usztywniona, chroni staw skokowy, stopa jest stabilna, ale dzięki lekkiej konstrukcji skorupy w dużym komforcie. Rolki są dobrze dopasowane, posiadają system sznurowania wzmocniony klamrą i rzepem. Kompozytowa płoza nie jest trwała, dlatego na tych rolkach odradzamy próby jazdy freeridowej. W zupełności wystarcza jednak do jazdy rekreacyjnej, co więcej dzięki wysokiej stabilności i dobrym łożyskom roli pozwalają na rozwinięcie prędkości bez utraty kontroli.

Na co zwrócić uwagę wybierając rolki?

Przy wyborze rolek przede wszystkim powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie do jakiej aktywności ich potrzebujesz. Aby dobrze poruszać się w kategoriach powinieneś poznać główne kategorie sprzętu. Rolki dzielimy głównie na: rolki typu freeride – do jazdy miejskiej, są to twarde rolki mocno trzymające stopę, przeznaczone do akrobacji i jazdy agresywnej, rolki slalomowe oraz tzw. rolki fitness przeznaczone do celów rekreacyjnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podział rolek na damskie i męskie jest głównie związany z estetyką. Często te same modele w innej wersji kolorystycznej nazywane są odpowiednio do płci. Nie sugeruj się zatem nazewnictwem, ale zwróć uwagę na tabelę rozmiarów – o tym jak wybrać rozmiar rolek przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pod względem technicznym, w rolkach ważny jest rodzaj płozy, to czy jest ona kompozytowa czy aluminiowa, która jest zdecydowanie bardziej wytrzymała. Zwróć uwagę na rodzaj buta, jeżeli jest on w tzw. skorupie, czyli silnej konstrukcji z tworzywa niemal na całej powierzchni zewnętrznej – możesz być pewien, że to rolki do jazdy agresywnej. Rekreacyjne rolki są dużo lżejsze i but jest przewiewny. Wielkość kół i ich twardość należy dobierać indywidualnie, jednak powinieneś wiedzieć, że standardowy zakres do jazdy rekreacyjnej to 80-84A. To koła o średniej prędkości, które mają dobrą przyczepność na różnego typu nawierzchni. Inne wartości przeznaczone są do celów profesjonalnych.

Jakie rolki kupić do jazdy agresywnej?

Jeżeli kręci cię dynamiczna jazda pełna zwrotów i podskoków powinieneś wybrać rolki do jazdy agresywnej czy inaczej zwanego typu freeride. Są to rolki wzmocnione, dobrze zabezpieczone, dzięki czemu rolka w trakcie podskoku nie wygina się i przyjmuje na siebie uderzenia. Taki sprzęt sprawia, że masz poczucie dużo większej kontroli nieco trudniej jest jednak utrzymać równowagę. Jeżeli jeździsz w miejskim stylu, ale nie jesteś zawodowcem odpowiednie rolki dla ciebie to przedstawiane wyżej POWERBLADE FX90 czy NILS EXTREME.

Jakie rolki są najlepsze do jazdy rekreacyjnej?

Rolki do jazdy rekreacyjnej, inaczej zwane fitnessowymi dostępne są w wariancie podstawowym oraz treningowym Te drugie posiadają aluminiową, bardziej wytrzymałą płozę takie jak np. BLACKWHEELS SLALOM czy ROCES ICON. Rolki treningowe, przeznaczone do komfortowego pokonywania dużej ilości kilometrów. Buty są lekkie i dobrze wentylowane, dlatego znakomicie sprawdzają się na długie dystanse podczas treningu kondycji tlenowej, ale i w trakcie spokojniejszej aktywności. Co więcej mała waga rolek fitnessowych sprawia, że nie marnujesz energii na podnoszenie rolki z ziemi, dzięki czemu masz je j więcej na samą radość z jazdy.

Czy warto inwestować w rolki dla początkujących?

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś na nogach role, to zdecydowanie warto spróbować jazdy w najbardziej podstawowym modelu takim jak omawiany wyżej ROCES ICON W 400822. Jest to wówczas inwestycja, która nie nadszarpnie kieszeni, a gwarantuje pełen obraz sytuacji. Osoby, które nie mają doświadczenia w poruszaniu się na rolkach nie odczują zbyt dużej różnicy między drogim i tanim sprzętem. Co gorsza kupując drogie rolki do jazdy miejskiej można szybko się zniechęcić, ponieważ dużo trudniej utrzymać na nich równowagę. Zanim zaczniesz jeździć musisz nauczyć się stać na rolka, co wydaje się proste, dopóki nie ma się kółek pod stopami. Proces nauki wymaga cierpliwości i determinacji, ale zdecydowanie warto się go podjąć by móc cieszyć się aktywnym relaksem. Zobacz od czego zacząć:

Jak dobrać rozmiar rolek?

Często podczas wyboru rolek wybrzmiewa mit, że powinny być one o rozmiar większe od naszego standardowego buta. Przymierzając rolkę odczuwamy dużo większy nacisk na stopie co może w pierwszej chwili powodować uczucie dyskomfortu. Najważniejsze jest, aby w pozycji z ugiętymi kolanami, nie kurczyły ci się palce. Jeżeli czujesz, że palec dotyka końca buta możesz zdecydować się na pół rozmiaru większe rolki, nie więcej. Pamiętaj jednak, że w trakcie użytkowania każdy model zawsze rozbija się o kilka milimetrów, a jazda w za dużej rolce jest mało komfortowa i wręcz niebezpieczna. Przed zakupem sprawdź rozmiar stopy, najprościej zrobić to zaznaczając koniec dużego palca i pięty na kartce papieru i mierząc odległość skrajnych punktów. Porównaj otrzymany wynik z tabelą rozmiarów producenta rolek i na tej podstawie dokonaj wyboru.

Decydując się na zakup rolek warto jednocześnie zwrócić uwagę na ich cenę, trwałość i komfort użytkowania. Jeżeli planujesz intensywne użytkowanie rolek w celach rekreacyjnych, naszą rekomendację będzie zakup modelu Blackwheels SLALOM. Wnętrze butów zapewnia komfort dla stóp, a specjalna szybkoschnąca wyściółka przedłuża ich żywotność. To lekkie i wytrzymałe rolki, w których jazda na długie dystanse jest przyjemnością.