Ranking kosiarek spalinowych

Ranking kosiarek spalinowych – czas przystrzyc trawnik

Zadbane i piękne otoczenie domu to prawdziwy powód do dumy, a w ogrodzie nie ma bardziej potrzebnego i popularniejszego narzędzia. Dobre kosiarki spalinowe zapewniają połączenie trwałości, niezawodności i innowacji technicznych. Najlepiej, jeśli są napędzane przez ciche, wydajne i łatwe do uruchomienia silniki. Takie połączenie zapewnia łatwość koszenia i doskonałe rezultaty. Bez względu na to, jakiej kosiarki szukasz, warto dobrze wybrać odpowiedni model, który zaspokoi Twoje potrzeby, niezależnie od rozmiaru i kształtu ogrodu.

Nasza rekomendacja – kosiarki spalinowe z napędem i bez

Jeśli już masz pojęcie o tym, czego szukasz i nie chcesz tracić czasu na porady, przygotowaliśmy nasze rekomendacje. W dalszej części naszego rankingu kosiarek spalinowych znajdziesz krótką statystykę, oraz szerszy opis rekomendowanych urządzeń. Jeśli potrzebujesz szybkiej odpowiedzi na pytanie tanio, funkcjonalnie czy Premium, poniżej są trzy opisy kosiarek, jakie polecamy.

Produkt premium

Tę profesjonalną kosiarkę charakteryzują bogate funkcje, ekonomiczny silnik, oraz nacisk na wydajność pracy.

Nasza rekomendacja

Komfort pracy, trwałość i bezpieczeństwo, to cechy tego modelu.

Gratka dla portfela

Tania, lekka i dobrze zaprojektowana kosiarka za cenę nieobciążającą zbytnio portfela.

Ranking kosiarek spalinowych

Decydując się na zakup kosiarki i samodzielne wykonywanie pracy wiesz, że przyniesie ci to finansowe oszczędności. Warto się postarać i wybrać urządzenie pozwalające pracować wydajnie i bez niepotrzebnego wysiłku. Zanim kupisz kosiarkę, zastanów się, czego, prócz koszenia trawy, oczekujesz. Jest dużo cech do rozważenia. Jedne kosiarki wyróżniają się wszechstronnością czy prędkością pracy, inne wytrzymałością lub mocą silnika, a jeszcze inne cichą pracą i wygodą. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zespół tnący, a nowa kosiarka z ostrymi nożami powinna sprawić, że trawnik po ścięciu będzie gładki jak stół. Rynek oferuje różne kosiarki spalinowe. Nasz ranking kosiarek spalinowych pomoże Ci zdecydować, która kosiarka jest najlepsza. Poniżej umieściliśmy informacje pozwalające porównać każdy model ze sobą, a szerszy opis jest w dalszej części tekstu.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Która kosiarka jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie?

Przy zakupie kosiarki należy wziąć pod uwagę kilka cech. Przede wszystkim musisz wybrać coś mocnego, ale zarazem łatwego do kontrolowania, z odpowiednimi kołami i zespołem tnącym, który jest wystarczająco duży, aby zmaksymalizować wydajność i szybko wykonać zadanie. Nasze zestawienie ułatwi znalezienie odpowiedzi na postawione wyżej pytanie.

Kosiarka spalinowa FAWORYT DK46N150-4W1 5 KM

Kosiarka wyposażona jest w bardzo mocny silnik o maksymalnej mocy 5 KM, a żeliwna tuleja cylindra gwarantuje wiele lat pracy. Nowoczesny napęd zużywa przy tym mniej paliwa. W zależności od potrzeb, możesz przestawić kosiarkę w tryb mulczowania lub zbierać trawę do kosza. Dzięki mechanizmowi sprężynowemu możesz łatwo ustawić wysokość koszenia. Koła osadzone są na łożyskach, co bardzo ułatwia prowadzenie, a ich umieszczenie wewnątrz obrysu obudowy pozwala kosić wzdłuż murów, czy płotów bez konieczności dodatkowego podkaszania. Duży kosz na trawę z praktycznym uchwytem i wskaźnikiem zapełnienia zbiera ściętą trawę i łatwo możesz go opróżnić w odpowiednim momencie, bez blokowania wylotu kosiarki.  

Kosiarka spalinowa z napędem STIGA COMBI 55 SVQ B (294557828/S17)

Wydajna i wszechstronna kosiarka do pracy na większych trawnikach. Duży, 70-litrowy kosz na trawę ma wskaźnik zapełnienia, a agregat koszący umożliwia działanie w trybie mulczowania, oraz ze zbieraniem z tyłu lub z boku, w zależności od potrzeb trawnika. Model ma centralną regulację wysokości koszenia i można ją ustawić w 5 pozycjach. Urządzenie jest napędzane nowoczesnym silnikiem o pojemności 201 cm3 i daje możliwość kontroli prędkości koszenia dźwignią przy uchwycie. Ergonomiczny i dopracowany uchwyt zapewnia wygodę w koszeniu, a gdy nie używasz kosiarki, można go łatwo złożyć.

Kosiarka spalinowa bez napędu MEEC 1,9 KW 41 CM - najtańsza

Nasza rekomendacja dla najtańszego produktu. Kosiarka z napędem ręcznym przeznaczona dla małych i średnich powierzchni. Centralna regulacja wysokości koszenia oraz funkcja mulczowania znacznie ułatwia pracę, a szerokość koszenia wynosząca 41 cm, pozwala szybko wykonać zadanie. W zestawie otrzymasz również zbiornik na skoszoną trawę, który można zdjąć, jeśli chcesz zostawić ścięte rośliny na trawniku. Kosiarkę napędza czterosuwowy silnik, a agregat wykonano ze stali lakierowanej proszkowo. Rozruch następuje za pomocą linki.

Kosiarka spalinowa z napędem HONDA UM 616 EE - produkt Premium

Nasza rekomendacja dla produktu Premium. Kosiarka z mocnym silnikiem wyposażonym w żeliwne tuleje cylindrowe i filtry powietrza o dużej pojemności, co czyni ją najlepszym wyborem do ciężkich prac. Solidny agregat koszący wykonany z tłoczonej stali odpornej na wstrząsy i zabezpieczone przed rdzą, ścieraniem, promieniowaniem UV i korozją. Napęd hydrostatyczny użyty w tym modelu oznacza, że silnik pracuje w odpowiednim dla Ciebie tempie. Jednocześnie ostrza obracają się ze stałą prędkością, aby zapewnić równomierne cięcie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest hamulec ostrza, dostępny jako opcja. Sterowanie nim pozwala szybko i bezpiecznie zatrzymać noże, bez konieczności wyłączania silnika. Sprawdza się to idealnie, gdy trzeba usunąć zanieczyszczenia lub awaryjnie zatrzymać ostrza w nagłych wypadkach. Cztery dostępne wysokości koszenia łatwo wybiera się za pomocą pedała.

Najlepsza kosiarka spalinowa HONDA HRX 426C PDE – nasza rekomendacja

Ostatnia rekomendacja, to nie kosiarka z napędem, ale bardzo wydajna kosiarka spalinowa bez napędu. Wyposażona w nowoczesny silnik z ulepszonym układem spalania. Zapewnia dużą moc z właściwym momentem obrotowym, przy czym jest mniej obciążająca dla środowiska. Zaawansowana technologia pozwoliła również znacznie obniżyć hałas, jaki jest wytwarzany podczas pracy, co pozytywnie wpływa na jakość pracy z tym urządzeniem. Idealnie się nadaje do małych i średnich ogrodów. Ze względu na osiągi znacznie ułatwia utrzymanie tam porządku.

Co musisz wziąć pod uwagę kupując kosiarkę?

Koszenie trawy może być przyjemnym doświadczeniem, które daje Ci poczucie satysfakcji. Jeśli jednak masz niewłaściwą kosiarkę, ta czynność może przerodzić się w wielki problem. Za mała, za ciężka, nieporęczna lub za głośna. Dobór cech jest zawsze zależny od potrzeb. Poniżej zaprezentowaliśmy, które funkcje uważamy za najbardziej istotne.

Napęd

Kosiarki bez napędu są zwykle tańsze. Modele z własnym napędem czerpią energię do napędzania kół z silnika. Ułatwia to manewrowanie, jeśli masz większy trawnik lub nierówny teren. Napęd może być na wszystkie koła lub tylko na przednią lub tylną oś. Napęd przekazywany z silnika pozwala pracować znacznie łatwiej, gdyż nie trzeba pchać całego ciężaru kosiarki. Napęd na przednie koła jest lepszy niż napęd na tylne, ponieważ łatwiej jest manewrować kosiarką. Kosiarki z napędem dają też możliwość wyboru prędkości, z jaką mają się poruszać, a mniejsze modele zwykle pracują w jednym tempie.

Powierzchnia koszenia i kształt ogrodu

Od wielkości trawnika zależy szerokość agregatu koszącego, jaki powinieneś rozważyć. Modele dostępne na rynku oferują szerokość koszenia od 30 do 55 cm. Szersze agregaty oznaczają przystosowanie kosiarki do naprawdę dużych powierzchni. Im większa szerokość koszenia, tym szybciej kosiarka kosi trawę, ponieważ jej ostrza sięgają dalej i tym samym pokrywają większą powierzchnię. Jednak im większa szerokość koszenia, tym mocniejszy musi być silnik kosiarki, aby sprawniej pokonać opór wywierany przez ścinaną roślinność. Dobrze też wziąć pod uwagę wszelkie przeszkody na drodze kosiarki. Jeśli masz dużo elementów wystających ponad trawę (płoty, drzewa i krzewy czy obiekty infrastruktury ogrodowej) kup model, który ma koła niewystające poza obrys kosiarki – będziesz miał mniej dodatkowego podkaszania po zakończeniu pracy. Dobrze dobrana szerokość koszenia pozwoli oszczędzić czas pracy i zapewni równe wykończenie trawnika.

Łatwe mycie i konserwacja

Jak w przypadku wszystkich maszyn, ważna jest skuteczna konserwacja, w innym przypadku możesz odczuwać spadek mocy kosiarki. Niestety zawsze będziesz miał do wykonania jakieś czynności – nie ma bezobsługowych urządzeń tego typu. Zawsze po koszeniu trzeba wyczyścić agregat koszący. Umożliwia to pełne wyprostowanie źdźbeł trawy podczas cięcia. W najgorszych przypadkach, nagromadzenie wysuszonej trawy może utrudniać obrót samego noża. Należy też sprawdzać stan ostrzy, ponieważ noże są podstawą do uzyskania dobrej wydajności. Sprawdzaj ostrza pod kątem korozji, pęknięć lub tępych krawędzi. Upewnij się, że filtry paliwa i powietrza są wymienione na czas, a świece zapłonowe są w odpowiednim stanie. Wybieraj takie modele, gdzie wszystkie czynności serwisowe są łatwe do przeprowadzenia i dobrze opisane w instrukcji obsługi.

Silnik i rozruch

Niezależnie od tego, czy używasz kosiarki rzadko, czy często, niezawodność silnika jest ogromnie ważna. Zaleca się unikanie silników nieznanych marek, gdyż nieznana też jest ich żywotność. Dobór mocy silnika również jest istotny. Wybierz większą moc, gdy masz do ścięcia długą trawę i większy obszar, a mniejszą, gdy planujesz regularnie przycinać równy już trawnik. Bardzo dużym ułatwieniem jest elektryczny rozruch silnika. Uruchamiamy przyciskiem kosiarkę i jesteśmy gotowi do pracy. W tańszych modelach rozruch następuje za pomocą pociągnięcia linki. Kosiarki napędzane paliwem ciekłym mają dużą moc, ale są głośniejsze niż elektryczne. Nowoczesne silniki są jednak konstruowane tak emitować mniejszy hałas.

Magazynowanie

Kosiarki spalinowe są dość dużymi urządzeniami i większa ich część nie jest składana, jednak uchwyt z rękojeścią może być złożony. Szukaj modeli, gdzie prócz tego istnieje możliwość przechowywania kosiarki w pozycji pionowej, co jeszcze bardziej zmniejsza powierzchnię potrzebną na magazynowanie. Warto by zajmowała jak najmniej miejsca, gdyż będzie stała nieużywana przez kilka miesięcy.

Wskaźniki paliwa/olej

Aby zapewnić długą żywotność maszyny, kosiarka wymaga regularnych wymian odpowiedniego oleju. Dużym ułatwieniem są wskaźniki poziomu oleju informujące o jego poziomie. To samo dotyczy paliwa, dzięki wskaźnikom nie musimy za każdym razem odkręcać korka w baku i zaglądać do środka.

Koła i opony

Wytrzymałe, stabilne koła, które można łatwo zdemontować są dobrym wyborem. Ponadto zaleca się, aby tylne koła były większe, ponieważ ułatwia to manewrowanie kosiarką.

Zadbaj o ogród nowym narzędziem!

O ile twój ogród nie jest ogrodem skalnym, zawsze będzie potrzebował koszenia. Dzięki naszej pomocy na pewno wybrałeś właściwą maszynę nie narażając się na przepłacanie czy wybór nieodpowiedniego modelu.