Ranking Kos Spalinowych

Dbając o ogród, należy uważnie przyglądać się wszystkim jego zakamarkom. Przestrzenie w pobliżu chodników, kamieni skalniakowych, oczek wodnych, czy miejsca przy płocie są bardzo trudne w utrzymaniu bez podkaszarki spalinowej, podstawowe narzędzia nie wystarczą.

Jeżeli zależy ci na wypielęgnowanej posesji, gdzie zadbany jest jej każdy kąt, zapoznaj się z naszym artykułem „kosa spalinowa ranking”, który opisuje urządzenia znakomicie dopełniające wachlarz ogrodowych narzędzi.

Rekomendacje

Produkt premium

Mocarz z silnikiem 2,2 kW. Profesjonalna kosa spalinowa do wielogodzinnej pracy na wymagającym terenie. To zdecydowanie inwestycja o dużej mocy na długie lata.

Nasza rekomendacja

Bezawaryjny silnik i solidne wykonanie to gwarancja od japońskiej firmy Makita. To bezpieczna inwestycja, dzięki której podkaszanie stanie się przyjemnym obowiązkiem.

Gratka dla portfela

Prawdziwy Demon wśród tanich podkaszarek spalinowych. To idealny wybór na mniejsze powierzchnie ogrodowe. Silne urządzenie, które radzi sobie niemal z każdym chwastem.

Poniżej zestawione zostały parametry techniczne 6 wybranych z oferty rynkowej urządzeń. Są to propozycje
z różnych kategorii cenowych i o różnych zakresach wydajności.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Aby ułatwić precyzyjny dobór urządzenia dopasowanego do Twoich potrzeb, poniżej omówiliśmy bardziej szczegółowo każdą z wymienionych wyżej kos spalinowych. Podczas lektury pamiętaj o tym, że zakup podkaszarki ogrodowej, to zakup na lata, dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, ale i jakość. Warto tez zapoznać się  zapoznać się z naszymi rankingami kosiarek spalinowych i traktorków ogrodowych.

Stihl FS 460 CEM – kosa dla profesjonalistów

Kosa spalinowa od Stihl to, tak jak można się spodziewać po tym producencie, produkt dla profesjonalistów. To jednak jedna z najlepszych i zarazem najdroższych propozycji rynkowych.

Jest to wybór przeznaczony do intensywnego użytkowania na dużych powierzchniach. Oczywiście sprawdzi się też w małym ogrodzie, ale wówczas jest to nieopłacalna inwestycja. Stihl to mocarna podkaszarka spalinowa o pojemności silnika 2,2 kW. Sprzęt wzbogacony jest o elektroniczny system wspomagający pracę silnika, który dzięki wbudowanej funkcji pamięci optymalizuje zużycie paliwa, oraz reguluje jego mieszankę. Urządzenie waży ok. 8,5 kg, co daje się odczuć w przypadku długotrwałego użytkowania, jednak jak na kosę spalinową nie jest to najgorszy wynik w kategorii ciężaru.

Podkaszarka jest bardzo ergonomiczna, dzięki oburęcznemu uchwytowi zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Umieszczony na tymże uchwycie wielofunkcyjny dostęp do sterowania silnikiem sprawia, że cały czas masz pełną kontrolę nad urządzeniem.

MAKITA EBH341U – umiejętnie wykasza konkurencję

Ta japońska kosa spalinowa z pewnością przepracuje z Tobą wiele sezonów. Urządzenie, które proponuje Makita, to bardzo silna i solidnie wykonana podkaszarka. Wyjątkowy 4 suwowy silnik, sprawia, że kosa ma wysokie osiągi, bo wykorzystuje optymalną mieszankę paliwa i powietrza, a co istotne, jest znacznie cichsza w użytkowaniu niż inne, konkurencyjne kosy.

Makita EBH341U jest niebywale lekka, waży zaledwie nieco ponad 7 kg! – co w przypadku podkaszarek spalinowych jest rewelacyjnym wynikiem. Ta kosa spalinowa posiada wielofunkcyjny uchwyt, oraz system antywibracyjny. Dzięki takim udogodnieniom, długotrwałe korzystanie z możliwości urządzenia jest możliwe w komfortowych warunkach. Z tym modelem Makity z przyjemnością wyjdziesz do ogrodu.

DEMON RQ580 – pogromca chwastów w niskiej cenie

Urządzenie Demon, to jak sama nazwa wskazuje, silna kosa spalinowa, ale  w bardzo atrakcyjnej cenie. Ten typ podkaszarki sprawdzi się idealnie w przydomowym ogrodzie. Demon RQ580 ma mocny 1,4 kW silnik, który gwarantuje efektywność sprzętu. Kosa waży 9 kilogramów, co może być odczuwalne podczas długiej pracy – tak jak jednak wspominaliśmy wcześniej, to urządzenie rekomendujemy do krótkodystansowej walki z gęstą trawą w uciążliwych zakamarkach.

Producent często doposaża tę kosę spalinową w szeroki zestaw akcesoriów, takich jak dodatkowe tarcze tnące, szelki nośne czy maska ochronna – co w tej kategorii cenowej jest wielce ciekawe.

STIGA SBC 645 KD – urządzenie dla wymagających

Podkaszarka Stiga, to urządzenie dla tych, którzy mają wysokie wymagania dotyczące sprzętu. To produkt, który w zakresie mocy silnika i wydajności występuje w bezpośredniej konkurencji do rekomendowanej przez nas Makity EBH341U. Jest jednak znacznie cięższy, to kosa spalinowa, która waży prawie 10 kilogramów, które są niewątpliwie odczuwalne. Przyglądając się jednak jej bardzo solidnej konstrukcji, jej ciężar aż tak nie dziwi.

W odróżnieniu od Makity, Stiga ma dwusuwowy silnik, co z pewnością wpływa na głośność jej działania. Jednak, jest to urządzenie, które można zakwalifikować do profesjonalnego użytku. Duże tempo, wydajność i gwarancja skuteczności – to efekt inwestycji w podkaszarkę Stiga SBC 645 KD.

Idealna w komplecie z kosiarką spalinową, której opis znajdziesz w naszym rankingu kosiarek.

NAC BP620-38KA-TV – konkurencja dla zagranicznych producentów

Marka NAC, to wbrew pozorom popularny polski producent kos spalinowych. Wzorując się na zachodnich rozwiązaniach NAC proponuje bardzo dobrej jakości podkaszarkę, o silniku z mocą aż 2,4 kW. Zdecydowanie jej wydajność przekłada się na niewysoką cenę.

To komfortowe w użytkowaniu urządzenie, o zrównoważonym zużyciu paliwa. Podkaszarka jest dosyć ciężka, waży ponad 9 kg, ale bardzo poręczna. Warta uwagi jest uprząż, która pozwala nam odciążyć kręgosłup i ręce podczas koszenia. Ponadto posiada uchwyt antywibracyjny, który redukuje dyskomfort podczas koszenia. W porównaniu z innymi propozycjami, NAC w tym modelu nie odbiega od konkurencji ani jakościowo ani wagowo.

NAC BP540-30B-V - duża moc i duża waga

To kolejny model polskiego producenta, w bardzo atrakcyjnej cenie i niebywałej jak na nią mocy silnika, bo aż 2,2kW. Jednak taka moc swoje waży, ta kosa spalinowa to aż 12 kg sprzęt, który zdecydowanie odbiega od poprzedników. Dlatego ten model NAC, zalecamy jedynie do prac ogrodowych w małym wymiarze.

Trzeba jednak oddać producentowi, że jeżeli zaproponował już tak ciężki sprzęt, to jego moc i skuteczność jest współmierna do wagi, bo w gruncie rzeczy w modelu BP540-30B-V proponuje dobrej jakości sprzęt, jeżeli szukasz podkaszarki dobrej do ogrodu. Biorąc pod uwagę parametry sprzętu nadaje się on również do dużych i średnich powierzchni, jednak trzeba mierzyć siły na zamiary.

Kosa spalinowa czy podkaszarka elektryczna?

Jeżeli pragniesz cieszyć się pięknym trawnikiem, podczas jego pielęgnacji, należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach dla standardowych kosiarek. Na rynku urządzeń do takich zadań spotkać możesz tzw. podkaszarki elektryczne i spalinowe. Te pierwsze nadają się do drobnych, estetycznych poprawek ogrodowych np. wykaszania małej ilości trawy graniczącej z rabatą czy krzewem. Do większych przestrzeni ogrodowych znacznie bardziej wydajne i dużo szybsze w działaniu są podkaszarki spalinowe. Są one dużo droższe od tych elektrycznych i bardziej zaawansowane w procesie eksploatacji. Z łatwością jednak można się wszystkiego nauczyć, a dobrym przykładem jest film instruktażowy pokazujący jak we własnym zakresie dokonać wymiany żyłki w kosie spalinowej

Jak sama nazwa wskazuje, kosy spalinowe wymagają paliwa, to dzięki niemu są w stanie wprawić w ruch swoje bardzo mocne silniki. Wybór między urządzeniem elektrycznym a spalinowym, powinien być podyktowany indywidualną potrzebą, oraz możliwymi nakładami finansowymi.

Jaką moc silnika podkaszarki wybrać?

Kosy spalinowe, czyli inaczej zwane podkaszarki, mają dużą rozpiętość w zakresach związanych z mocą silnika.
W różnych kategoriach cenowych, możesz spotkać urządzenia do 3kW mocy. Są to bardzo mocne podkaszarki przeznaczone do działań profesjonalnych. Jeżeli planujesz zakup kosy spalinowej do pielęgnacji przydomowego trawnika, w zupełności wystarczą urządzenia o niższej mocy silnika. Nawet z większymi chwastami poradzą sobie modele z zakresu 1,2 -1,4 kw. Przyglądając się silnikom, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, czyli czy jest on 2 czy 4 suwowy. Co to oznacza? Kosy spalinowe wyposażone w silnik dwusuwowy wymagają specjalnej mieszanki benzyny, oraz oleju, aby mogły swobodnie działać. W tym przypadku, zaletą jest to, że ten rodzaj silnika umożliwia pracę podkaszarki w każdej pozycji. Niestety, silniki dwusuwowe są głośne i generują wyczuwalne na uchwytach wibracje. Choć niektórzy producenci dodają reduktory drgań.

Silniki czterosuwowe działają dzięki uzupełnieniu zbiornika olejem napędowym. Są to urządzenia zdecydowanie bardziej ciche i niewytwarzające aż tak dużych drgań – przykładem jest model MAKITA EBH341U.

Przyglądając się bogatej rynkowej ofercie dotyczącej kos spalinowych, naszą zdecydowaną rekomendacją jest model MAKITA EBH341U. Jest to urządzenie o niemałej cenie, jednak przy założeniu, że decydujesz się na podkaszarkę spalinową, będzie ona potrzebna do intensywnej eksploatacji na dużej powierzchni. To urządzenie z mocnym, cicho działającym, 4 suwowym silnikiem. Ponadto model wzbogacony o system antydrganiowy sprawia, że prace ogrodowe są znacznie przyjemniejsze i co najważniejsze – jest lekka.

A jeśli wahasz się pomiędzy zakupem kosy, kosiarki spalinowej i traktorka ogrodowego – zapraszamy do naszych innych artykułów.