Ranking lodówek

Lodówka z zamrażarką – najważniejsze urządzenie w Twoim domu

Lodówki to jeden z najważniejszych wynalazków dwudziestego wieku. Zanim je wynaleziono i rozpowszechniono, nie każdy był w stanie dłużej przechowywać żywność – służyły do tego przeważnie piwnice, w których panowała niska temperatura (a zimą wnoszono do nich śnieg, aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę do przechowywania mięsa). Marynowanie, suszenie czy peklowanie to także były powszechne sposoby wydłużenia czasu przydatności do spożycia. Natomiast dziś świeże jedzenie można przechowywać przez dłuższy czas w lodówkach. Dzięki tej chłodzącej szafie nie musisz codziennie chodzić na zakupy, a żywność psuje się dużo wolniej.

Wybór odpowiedniej lodówki – zwłaszcza z zamrażarką – nie jest rzeczą prostą. Ilość modeli w sklepach jest tak duża, że niezwykle ciężko jest dobrać produkt bez wcześniejszego rozeznania się w temacie. A przecież istnieje tyle kwestii, które warto wziąć pod uwagę… Osobny pojemnik na warzywa i owoce, tanie oświetlenie LED i związana z nim klasa energetyczna sprzętu, poziom hałasu urządzenia, pojemność chłodziarki – a to tylko wierzchołek góry lodowej. Duża pojemność, obecność szuflady na lód w zamrażarce, funkcja szybkiego rozmrażania (mająca spory wpływ na zużycie energii), dodatkowa półka na jajka czy napoje, równomierne rozprowadzanie zimna (bądź zupełnie odwrotnie – chłodzenie zależne od wysokości półki) – tylko wnikliwa analiza dostępnych na rynku modeli pozwoli Ci zakupić produkt w 100 procentach dobrany do potrzeb całej rodziny!

Nasza rekomendacja – najlepsze lodówki

Poniższy ranking lodówek pomoże Ci wybrać rozwiązanie „idealnie skrojone na miarę”. Stworzone z należytą starannością zestawienie uwzględnia wyłącznie wysokojakościowe produkty znanych i cenionych firm – i to w różnych przedziałach cenowych. W rankingu lodówek 2021 ujęliśmy sprzęt funkcjonalny, którego klasa energetyczna sprosta nawet największym wymaganiom. Jeżeli zastanawiasz się, jaką lodówkę kupić – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Do zabudowy czy wolnostojąca, z funkcją „no frost” lub „pełny no frost”, z „all around cooling” czy bez, duża pojemność czy kompaktowe kształty, niezależnie od siebie działające chłodziarka i zamrażarka, czy całość bazująca na jednym zasilaniu… Nasz ranking lodówek kryje w sobie wyłącznie to, co najlepsze!

Aby oszczędzić Twój czas przygotowaliśmy również nasze rekomendacje. Jeśli potrzebujesz szybkiej odpowiedzi na pytanie: czy warto wybrać tanio, funkcjonalnie, a może jednak pokusić się na urządzenie Premium? Czytaj dalej – wybraliśmy trzy urządzenia z trzech półek cenowych, które polecamy. W dalszej części tekstu znajdziesz krótką statystykę oraz szerszy opis rekomendowanych urządzeń.

Produkt premium

Wydajna i innowacyjna lodówka dla całej rodziny.

Nasza rekomendacja

Wielofunkcyjność nabiera nowego znaczenia.

Gratka dla portfela

W korzystnej cenie kupisz wszystko czego potrzeba by przechowywać swoje produkty.

Ranking lodówek

Rozważając zakup musisz uwzględnić wiele czynników. Zaczynając od rodzaju, wielkości czy wykończenia, a kończąc na funkcjach specjalnych. Zwłaszcza, że jest to urządzenie, z którym zostaniesz na długie lata. Dlatego jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o lodówkach i ich możliwościach oraz pragniesz, aby Twój zakup był trafiony – jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych modeli prezentujących różne podejście do zagadnienia zakupu lodówki. Niektórzy docenią funkcjonalność, inni design, a jeszcze inni skupią się wyłącznie na cenie. Poniżej znajdziesz także informacje pozwalające porównać każdy model ze sobą.

Pamiętaj, że nasz ranking lodówek uwzględnia produkty nowoczesne, cieszące się największą popularnością wśród konsumentów. W zestawieniu tym znajdują się modele, których zakup – ze względu na ich szeroką dostępność – nie powinien stanowić większych trudności. Wszystkie produkty dostępne w rankingu lodówek nadal przodują na rynku – zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Każdy z rekomendowanych przez nas sprzętów jest równie solidny i wytrzymały, jednakże ze względu na finalny koszt zakupu, cechuje się zróżnicowaną użytecznością. Prezentowany ranking lodówek uwzględnia zarówno tanie (o niewielkich wymiarach), dedykowane do aneksów kuchennych rozwiązania, których klasa energetyczna pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, jak i najlepsze lodówki dostępne na rynku, posiadające różne dodatkowe zakamarki do przechowywania ulubionej żywności. Jeżeli zastanawiasz się jaką lodówkę kupić, koniecznie czytaj dalej!

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Jak wybrać lodówkę najbardziej odpowiednią dla Ciebie?

Nasz ranking lodówek kryje w sobie znacznie więcej niż trzy rekomendowane propozycje! Aby warunki do przechowywania żywności spełniały najwyższe normy, warto nieco dociekliwiej spojrzeć na funkcje i opcje dodatkowe wybranego sprzętu. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdego z polecanych przez nas urządzeń. Ranking lodówek bez wątpienia pomoże Ci podjąć tą szczególnie trudną decyzję – jaką chłodziarkę wybrać.

Dawno już minęły czasy prostej kolumny, z zamrażalnikiem, która nieprzyjemnie mruczała. Poniżej opisaliśmy polecane lodówki, jakie naszym zdaniem prezentują przekrój możliwości dostępnych na rynku. Nasze zestawienie pomoże Ci poznać rodzaje lodówek oraz ułatwi znalezienie odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. 

Lodówka wolnostojąca MIELE KFN 28132 WS

Wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka z drzwiami otwieranymi w prawą stronę, wyposażona w dolny zamrażalnik. Wnętrze oświetla bezdotykowy system diod LED. Estetyczne i wytrzymałe półki w drzwiach wykonane są z tworzywa SAN (kopolimer styrenowo-akrylowy). Zapewniają wysoką odporność na zarysowania, działanie chemikaliów oraz temperaturę więc można je myć w zmywarce (do 55°C), co znacznie upraszcza utrzymanie czystości w lodówce. Chłodne powietrze wewnątrz komór rozprowadzane jest równomiernie za pomocą wentylatora, który pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę, wpływając korzystnie na zużycie energii oraz zapobiegając osadzaniu się kropel wody na ściankach i skraplaniu jej wewnątrz urządzenia (lodówka no frost). Ciekawym rozwiązaniem jest tryb szabasowy, który pomaga przestrzegać obyczajów religijnych ograniczając oświetlenie i dźwięki pracującej lodówki. 

Lodówka pod zabudowę SAMSUNG BRB260034WW

Kolejny przykład lodówki no frost. Dzięki temu systemowi możesz zapomnieć o uciążliwym obowiązku rozmrażania lodówki i masz więcej miejsca na produkty (a lód nie blokuje szuflad). Na każdym poziomie lodówki są otwory przez które nawiewane jest chłodne powietrze zapewniając równomierne chłodzenie i stałą temperaturę wewnątrz urządzenia. Lodówka posiada specjalną szufladę na surowe mięso, która charakteryzuje się idealnymi warunkami do przechowywania i utrzymywania świeżości tych produktów. W zamrażalniku szuflada Easy Slide na nowo definiuje klasyczny układ dla komór mrożących. Serce lodówki, czyli kompresor, dostosowuje swoją pracę do aktualnego zapotrzebowania na prąd i rozróżnia aż 7 poziomów takiego zapotrzebowania.

Lodówka wolnostojąca MPM MPM-217-CZ-19 - najtańsza

Nasza rekomendacja dla najtańszego produktu. Wykończenie w kolorze inox zdecydowanie zwraca uwagę. Rozbudowany podział wnętrza lodówki obejmuje cztery półki, specjalne przedziały na butelki oraz oddzielny pojemnik na warzywa lub owoce. W tym urządzeniu zamrażalnik jest umieszczony na górze i dodatkowo ma dwie oddzielne komory, umożliwiając organizację jego zawartości bardziej ergonomicznie. Model ten ma możliwość montażu drzwi po obu stronach, pozwalając na lepsze dopasowanie lodówki do Twojej kuchni. Aż osiem poziomów chłodzenia z pewnością wystarczy by zadbać o świeżość produktów przechowywanych w chłodziarce.

Lodówka wolnostojąca SAMSUNG FAMILY HUB RS68N8941B1 - produkt Premium

Nasza rekomendacja dla produktu Premium. Nowoczesna lodówka, która zdecydowanie przewyższa zaawansowanymi technologiami inne lodówko-zamrażarki wymienione w tym zestawieniu. Wewnętrzne kamery zamontowane w urządzeniu pozwalają podejrzeć jej zawartość z dowolnego miejsca na świecie w Twoim smartfonie. Wystarczy spojrzeć i wiesz od razu czego brakuje. Inna funkcja SMART to kalendarz rodzinny, który pilnuje by żadne ważne wydarzenie nie umknęło uwadze członkom rodziny. Dodatkowe aplikacje obsługujące notatki czy listy „do zrobienia” czynią tę lodówkę jeszcze bardziej przydatną. Ekran pozwala wyświetlać zdjęcia, klipy wideo czy umożliwia streaming prosto z Internetu. Gotując możesz oglądać ulubiony program, bez konieczności kupowania dodatkowego telewizora do kuchni.

Jeśli chodzi o typowe funkcje lodówki to SAMSUNG FAMILY HUB ma również sporo do zaoferowania. Specjalna konstrukcja wewnętrzna pozwoliła uzyskać jeszcze więcej miejsca w porównaniu do lodówek o takich samych wymiarach. System podwójnego chłodzenia zapobiega mieszaniu się zapachów i utrzymuje wilgotność oraz temperaturę na stałym poziomie. Dodatkowa, metalowa izolacja tylnej ściany zapobiega wahaniom temperatury. nawet gdy często otwierasz i zamykasz lodówkę. I ostatni, ale nie najmniej ważny wygląd. Design podkreślający minimalizm, płaski front i ukryte uchwyty nie zakłócą nawet najbardziej indywidualnego wnętrza.

Lodówka wolnostojąca SHARP SJ-F2560EVI-EU – nasza rekomendacja

Ostatnia rekomendacja to również rodzinna, duża lodówka z zamrażalnikiem typu french door (4 drzwi). Określenie wielofunkcyjna wcale nie jest na wyrost. Zdecydowanie wyróżnia się możliwością pakowania próżniowego żywności. Wystarczy umieścić produkt w torebce, a lodówka wyssie powietrze i zgrzeje worek tak, by można go było bezpiecznie przechowywać jeszcze dłużej. Kolejną ciekawą cechą jest możliwość zmiany jednej z dwóch komór zamrażarki w przestrzeń chłodzącą, w przypadku, gdy potrzebujesz więcej miejsca na świeże produkty. Urządzenie posiada całe mnóstwo funkcji ułatwiających pracę w kuchni oraz codzienne funkcjonowanie. Gdy potrzebne jest zimne piwo, można je schłodzić już w 5 minut. Natomiast latem niezastąpiony będzie wewnętrzny pojemnik na kostki lodu. Panel sterowania kontrolujący pracę lodówki jest zabezpieczony przed dziećmi i nie ma obaw, że któryś mały domownik narobi zamieszania. 

Czym charakteryzują się najlepsze lodówki?

Dobór szczegółowych funkcji jest zawsze sprawą indywidualną, jednak poniżej zaprezentowaliśmy cechy jakie na pewno trzeba wziąć pod uwagę myśląc o kupieniu lodówki. Przemyślany zakup – zwłaszcza mający służyć wiele lat – należy poprzedzić odrobiną poszukiwań. Oto cechy, które uważamy za najbardziej istotne.

Organizacja

Do wyboru jest kilka rodzajów, które stały się ostatnio bardzo popularne. Najpopularniejsze z nich to rozwiązanie typu French door (czworo lub troje drzwi) lub side-by-side. Lodówki typu French door dzielą całość na części (dwa drzwi na chłodziarkę i jedne lub dwa na zamrażarkę). Pozwala to na dostęp do każdej z tych części niezależnie. Niesie to za sobą oszczędność prądu, gdyż nie wypuszcza się chłodnego powietrza z lodówki przy każdym otwarciu.

Lodówka side-by-side jest zazwyczaj mniejsza i oferuje pionowy rozkład. Z jednej strony jest część zamrażalnika, a z drugiej chłodziarka. Taki typ lodówek bardzo ułatwia dostęp do mrożonych i chłodzonych produktów.

Na rynku dostępne są wariacje obu tych rodzajów, różniące się położeniem zamrażalnika. Kwestią indywidualną jest, czy chcesz mieć mrożonki na dole, czy na górze lodówki.

Ostatnim rodzajem jest lodówka jednodrzwiowa. Zazwyczaj należy do modeli tańszych, jednak prezentuje sprawdzony schemat, użytkowany przez wiele lat w bardzo wielu rodzinach.

Pojemność

Oczywistym jest, że do mniejszych pomieszczeń nie wybiera się raczej wielkiej lodówki. Jednak to nie sam rozmiar powinien być wyznacznikiem przydatności. Dużo miejsca do przechowywania to marzenie każdej Pani Domu. Pojemność zamrażarki jest zazwyczaj mniejsza, aniżeli pojemność chłodziarki. Osoby, które preferują duże zakupy, zamrażanie wcześniej przygotowanych posiłków, a także przygotowywanie mrożonych warzyw i owoców na zimę powinny pomyśleć o zamrażalniku dorównującym wielkością i pojemnością lodówce. Zastanawiając się, jaką lodówkę wybrać, zwróć uwagę na dodatkowe półki i zakamarki dedykowane do gromadzenia konkretnego rodzaju żywności. Półka na jajka, napoje czy wina może znacząco ułatwić segregację, a tym samym pomóc zachować czystość we wnętrzu chłodziarki. Dodatkowy pojemnik na warzywa i owoce sprawi, że te będą wolniej się psuć. Przesuwane czy regulowane półki pozwalają dopasować przestrzeń do własnych wymagań. Jeśli część można usunąć, robiąc miejsce na wysokie przedmioty, np. butelki to jeszcze lepiej. Warto się upewnić, że półki są zabezpieczone przed zalaniem niższych poziomów. Natomiast szuflady powinny być przede wszystkim przeźroczyste, by móc zapoznać się z zawartością ich wnętrz. Jeśli już zaglądasz do szuflad to pełny wysuw gwarantuje łatwy dostęp do tylnych części. Warto rozważyć również szuflady o pełnej szerokości. Nie traci się wtedy miejsca i można umieszczać w nich szersze tacki czy pojemniki.

Wykończenie

Powierzchnia drzwi lodówki jest tylko z pozoru nieistotna; w końcu będziesz ją mieć na widoku przez cały czas. Na szczęście do wyboru jest całkiem sporo wariantów kolorystycznych. Począwszy od nieśmiertelnej bieli i wciąż modnego inox, poprzez stal czarną, a na żywych, jaskrawych kolorach kończąc. Dla wielbicieli nieskazitelnych linii prostych i niezakłóconych płaskości są modele z ukrytymi uchwytami. Można tez wybrać klasyczne, solidne uchwyty. Opcji jest bardzo wiele.

Funkcje

Poza chłodzeniem i zamrażaniem przechowywanych produktów nowoczesne lodówki oferują dużo więcej. Schłodzona woda czy lód dostępny bez otwierania drzwi. Kontrola za pomocą smartfona, połączenie z Internetem, a nawet zarządzanie całym „smart home” to funkcje przydatne w dzisiejszym świecie. Dla wielbicieli trunków alkoholowych dostępne są modele z kegatorem czy półkami na wino. Pytanie jakie musisz zadać to – czego potrzebuję?

Efektywność energetyczna

Niskie zużycie prądu jest dla większości osób bardzo istotne. Producenci opracowują i stosują coraz bardziej wydajne obiegi chłodzące, materiały izolacyjne oraz elektronikę chłodniczą. Pozwala to na osiągnięcie klas efektywności energetycznej jakie zapewnia lodówka A++ oraz lodówka A+++. Oznacza to, że urządzenie jest oszczędne w zużyciu prądu i wydajne w utrzymaniu odpowiednich warunków wewnątrz komór. Ma to wyjątkowo duże znaczenie przy większych pojemnościach, gdzie urządzenia nowe zużywają kilka razy mniej energii niż lodówki starego typu.

Poznaj nowego członka swojej rodziny!

Lodówka to zakup na lata, nie zmieniasz jej co tydzień. Spełnia jedną z najważniejszych funkcji w domu – dba o Twoje pożywienie. Wybrana mądrze pozwoli cieszyć się jedzeniem, które lubisz, dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi życie oraz atrakcyjnym designem. To na niej powiesisz rysunki dziecka, czy zostawisz całusy dla partnera (obowiązkowo z listą pilnych zakupów). Wokół niej będzie się toczyć kuchenne życie Twojej rodziny.

Na co zwrócić uwagę, szukając lodówki do zastosowań domowych?

Powyższy ranking lodówek uwzględnia najistotniejsze z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy funkcjonalności sprzętu. Zanim jednak udasz się do sklepu w celu zakupu urządzenia, zastanów się na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Klasa energetyczna, a co za tym idzie, zużycie energii – chociaż istotne – to jedne z wielu czynników, o których należy pamiętać jeszcze przed dokonaniem transakcji. Przyjrzyjmy się z bliska innym, równie ważnym kwestiom. Co kryją w sobie najlepsze lodówki? Co to jest digital inverter? Co oznacza „cicha praca” urządzenia? Co powinno znaleźć się w lodówce i w zamrażarce? Czy równomierne rozprowadzanie temperatury ma znaczenie? Na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czego nie powie Ci ranking lodówek, czyli kilka słów o… wymiarach urządzenia.

Ranking lodówek porusza wiele istotnych kwestii, jednakże stroni od jednego z kluczowych parametrów – wymiarów urządzenia. Kupując sprzęt do kuchni należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wysokość, ale również szerokość. Większość z nas nie może pozwolić sobie na zakup produktu „w ciemno”. Niewielki metraż pomieszczenia, połączenie kuchni z jadalnią, obecność wyłącznie aneksu kuchennego – w wielu wypadkach duże gabarytowo urządzenie będzie jedynie przeszkadzać, a nie ułatwiać codzienne wykonywanie obowiązków. A w końcu nie o to chodzi. Zastanawiając się, jaką lodówkę kupić, na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz produkt do zabudowy czy wolnostojący.

W rankingu nie podano szczegółowych informacji o wymiarze urządzeń. Zanim zdecydujesz się na zakup lodówki, koniecznie spisz pożądane wymiary sprzętu. Nie decyduj się transakcję „w ciemno” bowiem może okazać się, że staniesz przed wyborem: lodówka albo szafka wisząca.

A jeśli już o tym mowa… Wolnostojąca czy do zabudowy?

Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na tą jakże szczególną kwestię. To od niej w największym stopniu zależy, jak będzie się prezentować Twoja lodówka – i to zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na poziom głośności?

Poziom głośności to cecha, która pośrednio wiąże się z parametrem „klasa energetyczna urządzenia” – nie jest to jednak zasada dotycząca każdej chłodziarki. W rankingu poruszono tę kwestię nie bez powodu. Może wydawać się, że dźwięk wydawany przed lodówkę nie jest jakoś szczególnie istotny. Nic bardziej mylnego. Poziom hałasu jest niezwykle ważny, nawet jeśli na co dzień śpisz w zatyczkach do uszu. Wśród najlepszych lodówek na rynku przodują modele stosunkowo ciche – 36dB, 38dB oraz 39dB. To właśnie ten poziom hałasu wpływa na Twoje dobre samopoczucie każdego dnia. Irytujące buczenie może znacząco utrudnić Ci funkcjonowanie, zwłaszcza jeżeli pracujesz w domu. Zdarza się, że wydawane przed lodówkę dźwięki uniemożliwiają oglądanie telewizji czy czytanie książki!

Uwaga! Za cichą pracę lodówki odpowiada m.in. obecność silnika Digital Inverter! Digital Inverter (albo Inwerter) znajduje się m.in. w urządzeniach marki Samsung. Rozwiązanie to niweluje ilość dB wydzielanych przez sprzęt – jest nie tylko cichsze, ale i bardziej ekonomiczne.

Co to jest energooszczędność? Czyli ile mogę zaoszczędzić.

Klasa energetyczna to czynnik, o którym przy wyborze lodówki mówi się najwięcej. Jako że urządzenie pracuje nieprzerwanie 24 godziny na dobę, w ciągu roku może generować znaczne koszty eksploatacji (nawet setki zł rocznie). Aby uniknąć nadprogramowych wydatków warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Wysoka klasa energetyczna = mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie, niższe koszty. Zwróć uwagę na to, że duża pojemność wcale nie musi wiązać się w wyższymi rachunkami. Zakładając obecność nie tylko samej chłodziarki, ale również zamrażarki, spore wymiary i pokaźną gabarytowo przestrzeń na warzywa i owoce, roczny koszt energii może wynieść około 130 zł. Współcześnie, wysoka klasa energetyczna nie wymaga dodatkowych opłat – jest to norma występująca w praktycznie każdej lodówce. Jeżeli jednak pominiesz ten szczegół i jakimś cudem wybierzesz chłodziarkę, której klasa energetyczna jest średnia, Twoje rachunki mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie – do 260 zł na rok.

O co chodzi z funkcją „no frost?”

„No frost” czy może „pełny no frost” – oto jest pytanie… Większość odbiorców nawet nie wie, co to oznacza. Technologia „no frost” nazywana jest czasami technologią bezszronową i odnosi się do szronu oraz lodu osadzającego się ściankach lodówki – w szczególności w części chłodzącej bądź bezpośrednio w zamrażarce. Urządzenia posiadające jeden z wariantów tego rozwiązania: „no frost” bądź „pełny no frost” cechują się większą efektywnością oraz mniejszym zużyciem energii. Nie sposób nie powiązać tego parametru z klasą energetyczną. Urządzenia w najwyższej klasie niemal w 100 procentach posiadają funkcję „no frost”. Dodatkowo, system „no frost”, a w szczególności „pełny no frost” pozwala na szybkie rozmrożenie chłodziarki – na przykład na potrzeby dogłębnego wyczyszczenia wnętrza.

Czym różni się „no frost” od opcji „pełny no frost?” Symbol „no frost” zlokalizowany bezpośrednio na chłodziarce bądź zamrażalce – niebieski płatek śniegu w czerwonym kółku, dodatkowo przekreślony – oznacza, że system ten nie dotyczy całego urządzenia, a wyłącznie jego konkretnej części. Dokładnie tej, na którym znajduje się wskazana grafika. „Pełny no frost” – zaznaczony graficznie bądź słownie w instrukcji obsługi urządzenia – odnosi się do całego sprzętu, obu jego części. Mówiąc prościej: „no frost” lodówki oraz „no frost” zamrażalki tworzą razem „pełny no frost”.

System „no frost” (a przy okazji również „pełny no frost”) kryje w sobie wiele zalet. Ograniczona wilgoć we wnętrzu lodówki sprawia, że zarówno warzywa, owoce, wędliny jak i sery przez dłuższy czas pozostają świeże. Dzięki „no frost” w zamrażarce przechowywana żywność nie pokrywa się warstwą lodu, a co za tym idzie, nie przywiera do pozostałej zawartości. Sprzęt bezszronowy jest łatwiejszy do utrzymania czystości, ponieważ generuje znacznie mniej przywierających do warstwy lodu zabrudzeń. Tak jak wspomniano wcześniej „no frost” i „pełny no frost”, a dokładnie ich obecność bądź brak, wpływają na efektywność pracy urządzenia.

Uwaga! Obecność funkcji „no frost” nie wpływa na poziom hałasu urządzenia.

Dodatkowe funkcje dostępne w najlepszych modelach

„No frost” czy „pełny no frost” to nie jedyna technologia, którą znajdziesz we współczesnych chłodziarkach. Wybierając lodówkę weź pod uwagę również takie opcje, jak:

A poza tym…

Na sam koniec, zapoznaj się z nieco mniej kluczowymi, aczkolwiek przydatnymi rozwiązaniami: