Najlepsza lutownica do elektroniki

Najlepsza lutownica do elektroniki – ranking sprzętu, którego potrzebujesz w swoim domu

Kiedy w Twoim domu dochodzi do niespodziewanych awarii, to właśnie Ty – jako głowa rodziny – zmuszony jesteś podjąć odpowiednie kroki, aby wyeliminować problem. Nie sposób zaopatrzyć się we wszystkie dostępne na rynku narzędzia. Warto jednak zakupić produkt o szerokim spektrum działania, który pomoże ci w szybkiej naprawie zepsutego sprzętu. Jeżeli lubisz majsterkować, chcesz mieć wszystko pod kontrolą i nie boisz się drobnych reperacji, lutownica do elektroniki na pewno przypadnie ci do gustu.

Poniżej przedstawiamy Ci ranking, naszym zdaniem, najlepszych lutownic do elektroniki. Mamy nadzieje, że ten krótki poradnik ułatwi Ci wybór sprzętu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Najlepsza lutownica do elektroniki w 2020 roku – nasze rekomendacje

Produkt premium

Uniwersalne, zaawansowane technicznie narzędzie, dedykowane szczególnie bardzo wymagającym odbiorcom. Wyspecjalizowany zestaw do lutowania elektroniki 4w1, zawierający dwie kolby, podgrzewacz oraz lampę na podczerwień.

Nasza rekomendacja

Kompaktowa, maksymalnie wydajna lutownica do układów scalonych. Wyposażona w czytelny wyświetlacz, charakteryzuje się wyjątkowo prostą, intuicyjną obsługą.

Gratka dla portfela

Atrakcyjna pod względem cenowym, prosta, a zarazem wygodna w użyciu mała lutownica oporowa. Lekka i poręczna, sprzyja komfortowej pracy z nawet najdrobniejszymi elementami.

Najlepsza lutownica do elektroniki – rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Lutownica to zazwyczaj prosty w obsłudze, wydajny sprzęt sprzyjający wygodnej i komfortowej pracy zarówno z małymi jak i większymi elementami. Modele przeznaczone do elektroniki charakteryzują się dużą precyzją. Wybór urządzenia powinien być uzależniony od jego szczegółowego przeznaczenia. Przyjrzyjmy się z bliska najlepszym dostępnym na rynku modelom – lutownicom, które sprawdzą się zarówno na co dzień jak i do zadań specjalnych.

Minilutownica dla niedzielnych spawaczy – sthor lub weller

80-watowy Sthor doskonale sprawdzi się do lutowania materiałów metalowych przy pomocy spoiw cynowo-ołowiowych bądź po prostu do lutowania miękkiego. Jest to jeden z najprostszych produktów dostępnych na rynku, całkowicie pozbawiony dodatkowego oprzyrządowania. To, co zasługuje na szczególną uwagę to przede wszystkim waga sprzętu. 200 gram w zestawieniu z poręcznym, wygodnym uchwytem znacząco przekładają się na komfort i wygodę pracy. W porównaniu do wielu bliźniaczych rozwiązań model 79368 nagrzewa się znacznie dłużej, bowiem nawet do 10 minut. Prezentowany Sthor dedykowany jest do użytku okazjolnego, nie zaś regularnego. Urządzenie umożliwia pracę wyłącznie w jednej temperaturze: 400 stopniach Celsjusza.

Weller WM 15 L 15W (T0056810099)

Lutownica kolbowa Weller WM 15 L charakteryzuje się nieco masywniejszym grotem niż jej poprzednik. 15-watowe urządzenie sprzyja pracy ze szczególnie wrażliwymi elementami podzespołów elektronicznych – płytami głównymi, oświetlenia wewnętrznego sterowanego radiowo, kablami o niskim napięciu, zestawami elektronicznymi. Weller to dobra lutownica przeznaczona wyłącznie dla amatorów – typowych „niedzielnych” spawaczy. Na szczególną uwagę zasługuje idealnie wyważony, ergonomicznie zaprojektowany uchwyt, umożlwiający wygodną, komfortową pracę, nawet w szczególnie trudnych warunkach. Lekka, niewiele ponad 200-gramowa waga to kolejny atut prezentowanego produktu. Minilutownica pozwala na pracę w 450 stopniach Celsjusza. Produkt zaopatrzony został w wysokojakościowy grot do lutownicy kolbowej typu Longlife, charakteryzujący się wydłużoną żywotnością.

Precyzyjne lutowanie ze stacjami lutowniczymi - quick 856ae i stamos soldering s-ls-15 basic

Specjalistyczne urządzenie z regulacją ustawień lutowania, a także samej lutownicy; doskonale sprawdzi się podczas wykonywania nieco dokładniejszych prac. Jeżeli zastanawiasz się jaką lutownicę wybrać, aby uniknąć ryzyka wypalenia jakiegokolwiek elementu, rozwiązanie te sprawdzi się doskonale. QUICK 856AE wykonana została w technologii ESD, chroniącej układ przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Certyfikowany, wysokojakościowy sprzęt charakteryzuje się wysoką wydajnością grzewczą oraz zakresem temperatury pracy od 100 do 500 stopni Celsjusza. Na szczególną uwagę zasługują tutaj programowalne przyciski, umożliwiające szybką zmianę temperatury nadmuchu. W porównaniu do tradycyjnych „niedzielnych” lutownic, jest dużo trudniejsza w obsłudze – wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. QUICK 856AE to profesjonalna lutownica. Zestaw liczy sobie wiele elementów dodatkowych, przeznaczonych dla doświadczonej osoby.

Stamos Soldering S-LS-15 Basic 1415W (10021024)

Lutowanie elektroniki z Stamos Soldering S-LS-15 Basic to czysta przyjemność. Bogata, zaawansowana zarówno technicznie stacja lutownicza opatrzona została symbolem ESD, co – tak jak wspomniano wyżej – pozwala nam na pracę przy układach szczególnie wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne. Sprzęt zaopatrzony został w niezwykle przydatny moduł PID, odpowiedzialny za stabilność parametrów oraz kontrolę temperatury w czasie rzeczywistym. Opcja automatycznego ochładzania kolby znacząco wydłuża żywotność produktu. Stamos Soldering S-LS-15 Basic to specjalistyczny model 4w1, składający się z dwóch kolb: lutowniczej oraz na gorące powietrze, podgrzewacza, a także lampy na podczerwień. Każdy moduł może działać niezależnie od innych. Prezentowana lutownica precyzyjna sprawdzi się przy pracy z drobnymi elementami typu GA, SOIC, CHIP, QFP, PLCC, SMD.

Najlepsza lutownica akumulatorowa czyli milwaukee m12 si-201c

Milwaukee M12 SI-201C to lutownica akumulatorowa mogąca pochwalić się bardzo szybkim, 30-sekundowym, czasem nagrzewania. Niezwykle praktyczne rozwiązanie cechuje się dużą mobilnością. Bateria Li-ion pozwala na 40-minutową pracę w trybie ciągłym. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dwukolorowa dioda LED, informująca użytkownika o gotowości do pracy: kolor zielony – gotowość do pracy, migający kolor zielony – czas nagrzewania, kolor czerwony – narzędzie wyłączone, końcówka rozgrzana. Dodatkowo, sprzęt posiada jasną diodę LED zwiększającą widoczność w czasie precyzyjnego lutowania. Milwaukee M12 SI-201C pozwala na wygodne blokowanie głowicy w jednym z trzech wybranych przez nas kierunków, co dodatkowo zwiększa komfort i wygodę jej użytkowania.

Dobra lutownica punktowa – poznaj basetech zd-99 588415

Basetech ZD-99 to stacja lutownicza, nie zaś lutownica punktowa. Urządzenie to znalazło się w tym miejscu, bowiem posiada specjalne, punktowe groty sprzyjające precyzyjnej naprawie urządzeń elektrycznych, a także lutowaniu płytek obwodu drukowanego, cynowaniu, mechanicznej obróbce metali etc. Lutowanie elektroniki z Basetech ZD-99 to czysta przyjemność. Uniwersalny sprzęt analogowy o temperaturze regulowanej w zakresie od 150 do 450 stopni Celsjusza zaopatrzony został w wysokojakościowe nasadki, idealnie przenoszące ciepło z elementu grzejnego bezpośrednio na grot. Warto nadmienić, że wymiana tego ostatniego jest szybka i prosta.

Mini poradnik kupującego – coś dla początkującego lutownika.

Wybór odpowiedniego narzędzia do lutowania nie jest prosty. Podstawową kwestią, warunkującą prawidłowy zakup urządzenia, jest jego przeznaczenie. Najczęściej poszukiwanym rozwiązaniem jest lutownica do SMD, a więc do elektroniki. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele grzałkowe bądź nieco droższe stacje lutownicze. Do spawania plastiku nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – tutaj najlepiej zakupić zwykłą lutownicę oporową. Do lutowania twardego, niezbędna jest wysoka, znacznie wyższa niż w powyższych przypadkach temperatura. Lutownica do miedzi to nic innego jak lutownica grzałkowa (zwana również kolbową). Finalnie warto wspomnieć o srebrze. Temperatura topnienia tego materiału to około 900 stopni Celsjusza. Co to oznacza? Lutownica do srebra nie istnieje. W takim przypadku konieczny będzie palnik gazowy.

Czy da się lutować bez lutownicy?

Ciągle zastanawiasz się jak lutować bez lutownicy? Istnieje wiele amatorskich poradników, tłumaczących jak zrobić domowe urządzenie, umożliwiające doraźną naprawę, bez konieczności nabycia drogich komponentów. Nie da się ukryć, że rozwiązania te nie należą do bezpiecznych. Jeżeli ktoś z was będzie chciał je wypróbować, robi to na własne ryzyko! Połączenie grubszego drucika, kombinerek oraz zapalniczki polecane jest do szybkiego przylutowania kabla. Niektórzy ograniczają się wyłącznie do nagrzanego śrubokręta. W przypadku „amatorskich lutownic” możecie zapomnieć o kontroli temperatury. Ogranicza was palnik bądź inna, będąca w waszym posiadaniu zapalarka. Mniejsze elementy można przylutować za pomocą rozgrzanej igły bądź gwoździa. Aby uniknąć całkowitej degradacji sprzętu, zaleca się jednak zakup prawdziwej lutownicy. Ceny podstawowych, najprostszych urządzeń zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Na co zwrócić uwagę przy lutowaniu elektroniki?

Każdy rodzaj lutownicy charakteryzuje się odmiennym sposobem wykorzystania. Wielu profesjonalistów decyduje się na zakup nie jednego, a kilku urządzeń. Sposób lutowania powinien być dopasowany zarówno do sprzętu, jakim dysponujemy, jak i materiału, na którym pracujemy. Do standardowych prac z elektroniką najlepiej wybrać niskowatowy model, o temperaturze około 500 stopni Celsjusza. Chociaż lutownica jest ważna, nie możemy zapominać o samym lucie – materiale używanym do lutowania. Ten musi być tak dobrany, aby łączył się z elementami, które chcemy zespolić. Najbardziej uniwersalna, a zarazem najtańsza jest cyna. Stanowczo zabrania się „przyspieszania” procesu stygnięcia. Dmuchanie w lut może go zanieczyścić bądź doprowadzić do pojawienia się grudek. Jeżeli lutowaniem zajmujemy się „od święta”, należy zadbać o prawidłową i regularna konserwację grotu. Inaczej końcówka ulegnie zanieczyszczeniu, które znacząco ograniczy jej możliwości grzewcze.