Ranking okapów kuchennych

Jaki okap do kuchni – to pytanie nurtuje każdego, kto urządza mieszkanie. Wielu z nas słowo „kuchnia” kojarzy się z zapachami dzieciństwa. Woń gotującego się babcinego rosołu, czy roznoszący się aromat domowych pączków z marmoladą – te zapachy przywołują przyjemne wspomnienia. Jednakże kuchnia to także drażniąca, intensywna woń oleju do smażenia czy innych dokuczliwych zapachów, które mogą być uciążliwe zwłaszcza obecnie, gdy częstym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jest łączenie salonu z aneksem kuchennym. Dlatego, gdy urządzasz pomieszczenie kuchenne podstawą wyposażenia, poza lodówką czy piekarnikiem powinien być skuteczny okap kuchenny. Zniweluje on mieszaninę drażniących zapachów, tworzącą się podczas przyrządzania posiłków, a także zapobiegnie osadzaniu się tłustych oparów na meblach. Dobrze dobrany okap podkreśli też charakter aranżacji Twojej kuchni.

Rekomendacje

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb sprzętu, w poniższym zestawieniu znajdziesz opis trzech, wybranych przez nas modeli.

Produkt premium

Elegancki i stylowy okap skośny, którego pracę możesz kontrolować za pomocą dotyku. Ekonomiczne oświetlenie LED, łatwy w czyszczeniu aluminiowy filtr oraz bardzo wysoka moc ssania to tylko niektóre zalety tego modelu. Produkt, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

Nasza rekomendacja

Wysuwany okap-przeznaczony do zabudowy w szafce – optymalne rozwiązanie, jeśli cenisz oszczędność miejsca w kuchni. Wyposażony w wydajny silnik oraz łatwe, intuicyjne sterowanie. Energooszczędne oświetlenie LED oraz dobra klasa energetyczna sprzętu dopełniają godnej polecenia całości.

Gratka dla portfela

Elegancki model w niskiej cenie. Posiada trzystopniową regulację siły nawiewu. Może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Zastosowano w nim klasyczne sterowanie przyciskowe. Urządzenie przeznaczone do niewielkich kuchni z uwagi na niską wydajność. Optymalne rozwiązanie dla oszczędnych.

Poznałeś już faworytów naszego rankingu najlepszych okapów kuchennych. W poniższej tabeli porównaliśmy najistotniejsze parametry również innych godnych uwagi modeli, które oferują producenci.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Mini poradnik zakupowy

Okapy kuchenne to urządzenia bez których większość z nas nie wyobraża sobie wyposażenia kuchni. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy, ale potrafią też pełnić funkcję dekoracyjną. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że dobierzesz optymalny okap zarówno do kuchni w wersji tradycyjnej, jak i bardzo nowoczesnej. Tradycyjny kominowy, montowany do ściany, czy wyspowy instalowany bezpośrednio do sufitu? Przy małej kuchni możesz zdecydować się na model podszafkowy, a gdy zależy Ci na względach dekoracyjno-estetycznych, z pewnością Twoją uwagę zwróci nowoczesny okap skośny. Oczywiście to nie wygląd, ale parametry techniczne odgrywają główną rolę i decydują o skuteczności sprzętu. Wybierając okap dostosowany do własnych preferencji zwróć uwagę na jego szerokość, wydajność oraz klasę energetyczną. Sprawdź poziom hałasu jaki generuje urządzenie oraz tryby, w których może pracować.

Aby wybrany okap skutecznie spełniał swoje zadanie niezbędny jest także przemyślany i odpowiedni montaż.

Szczegółowy opis wybranych przez nas modeli znajdziesz w poniższym zestawieniu.

SAMSUNG NK36M7070VB - ogromna wydajność i ekskluzywny design dla najbardziej wymagających klientów

Nowoczesny okap kuchenny z funkcją Booster-która w przypadku pojawienia się intensywnych zapachów, przyspiesza do maksimum moc zasysania. Bardzo wysoka moc ssania- aż 729 m³/h, oraz trwały i łatwy w czyszczeniu filtr, który bez trudu zmieścisz w zmywarce. W urządzeniu zamontowano energooszczędne i trwałe oświetlenie LED, które sprawia, że przyrządzane posiłki będą w równomierny sposób oświetlone. Producent zadbał o komfort użytkownika umożliwiając proste sterowanie dotykowe przy pomocy panelu Touch Control. Sprzęt wyróżnia niebanalna, elegancka stylistyka, która idealnie wkomponuje się w wystrój nowoczesnej kuchni.

Electrolux LFP536X - wysuwany okap, pozwalający zaoszczędzić miejsce

Okap, którego jednym z największych atutów jest uniwersalność i funkcjonalność. Przeznaczony do zabudowy w szafce, na co dzień niewidoczny, gotowy do wysunięcia, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Wysoka wydajność sprzętu sprawia, że mieszanina unoszących się po przygotowywaniu obiadu zapachów nie będzie już więcej problemem. Okap ma możliwość pracy w dwóch trybach do wyboru: jako wyciąg lub pochłaniacz. Urządzenie posiada dobrą klasę energetyczną – C oraz przyjemny dla oka wygląd. Jednym słowem – wysokiej klasy okap kuchenny w atrakcyjnej cenie.

Akpo WK-4 Nero Eco 50 - najtańszy model do niewielkich kuchni

Elegancki okap kuchenny w niskiej cenie. Urządzenie ma trzystopniową regulację mocy i możliwość pracy w dwóch systemach – jako wyciąg i w roli pochłaniacza. Model sterowany mechanicznie, prosty w montażu i obsłudze. Atutem urządzenia jest z pewnością teleskopowa maskownica, dzięki której dopasujesz wysokość urządzenia do indywidualnych preferencji. Niezbyt wysoka wydajność – 207 m³/h sprawia, że okap będzie odpowiedni jedynie dla niewielkich kuchni. Model przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników.

GORENJE DVG 600 ZBE - dla ceniących estetyczne wykonanie i atrakcyjny wygląd sprzętu

Dobrej jakości okap przyścienny, skośny. Wykonany ze szkła hartowanego, stali nierdzewnej i stali lakierowanej będzie efektownym, zwracającym uwagę elementem dekoracji kuchni. Atutem tego modelu jest też łatwość czyszczenia oraz przystępna cena. Minusem dla niektórych użytkowników może być niezbyt wysoka wydajność wyciągu – 305 m³/h, co oznacza, że okap nie nadaje się do dużych pomieszczeń kuchennych. Model sterowany mechanicznie. Producent określa jego klasę energetyczną jako D.

AMICA OMP6552BG - bezdotykowe sterowanie okapem

Okap meblowy, będący optymalnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich kuchni. Niewidoczne, zajmujące niewiele miejsca w szafce urządzenie, skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Innowacyjność tego modelu opiera się na technologii touchless – czyli sterowaniu gestem. Aby włączyć okap, czy zmienić moc wentylatora wystarczy ruch dłonią! Brak śladów po palcach oznacza dużo mniej problemów ze sprzątaniem sprzętu po użytkowaniu. Zapomnij o klasycznych przyciskach, w tym modelu panel dotykowy ukryty został pod szkłem, co zapewni Ci komfort użytkowania i łatwość usunięcia ewentualnych zabrudzeń.

Wskazówki dla kupującego

Wyżej opisane modele to „perełki”, które uznaliśmy za najbardziej godne uwagi spośród dostępnych na rynku produktów. Zapoznamy Cię teraz z najważniejszymi parametrami tej kategorii produktów, tak abyś wiedział czym się kierować dokonując wyboru optymalnego z punktu widzenia Twoich potrzeb – okapu kuchennego.

Rodzaje okapów kuchennych i ich główne cechy

Okap kuchenny to urządzenie, które może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. W pierwszym przypadku zasysane powietrze jest następnie oczyszczanie przez znajdujące się w urządzeniu filtry i wydmuchiwane do pomieszczenia kuchennego. Natomiast okapy podłączone do kanału wentylacyjnego zasysają powietrze, a następnie usuwają je na zewnątrz, poprzez kanał wentylacyjny.

Dostępne na rynku modele różnią się między sobą przede wszystkim pod względem miejsca i sposobu montażu. Najczęściej wybierany okap kominowy jest montowany bezpośrednio na ścianie. Możesz zdecydować się na model skośny, okrągły czy kwadratowy – w zależności od osobistych upodobań. Decydując się na ten rodzaj okapu pamiętaj jednak, że ponad okapem nie zawiesisz już szafki kuchennej. Z tego względu model ten polecany jest do większych kuchni.

Jeżeli jesteś posiadaczem kuchni otwartej na salon, z tzw. wyspą, wybierz okap wyspowy. Z uwagi na fakt, iż w tego typu miejscach kuchenka znajduje się na środku pomieszczenia, okap ten jest montowany do sufitu. Najczęściej tego typu modele mają atrakcyjny, przyciągający oko wygląd. Składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Tego typu rozwiązania należą do najdroższych spośród dostępnych na rynku.

Alternatywą dla okapów wyspowych są modele sufitowe. Umieszczone na podwieszonym suficie, stanowią nierzucający się w oczy, dyskretny element wystroju.

Jeśli zastanawiasz się jaki pochłaniacz sprawdzi się w kuchni w bloku, rozważ zakup okapu do zabudowy. Są to modele minimalistyczne, a przy tym bardzo atrakcyjne cenowo. Teleskopowy, podszafkowy czy model typu wkład – wszystkie funkcjonalne i wygodne – ze względu na niewielką ilość miejsca, które zajmują.

Jak wybrać najlepszy okap kuchenny?

Producenci kuszą klientów oferując okapy w najbardziej fantazyjnych kształtach czy kolorach. Jednak to nie design powinien zwrócić naszą uwagę podczas wyboru optymalnego modelu.

Priorytetową kwestią powinna być dla Ciebie ilość miejsca, które możesz przeznaczyć na urządzenie oraz jego wydajność. Ten ostatni parametr informuje o ilości powietrza, którą urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Powinieneś dobrać okap do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracował. Zapamiętaj! Dobry okap powinien przefiltrować powietrze w kuchni sześć razy na godzinę. Jeżeli posiadasz kuchnię otwartą na salon poszukaj modelu, którego poziom głośności pracy nie będzie zakłócał spokoju domowników. Najcichsze okapy generują hałas około 50 dB na pierwszym biegu.

Komfort użytkowania okapu jest nierozerwalnie powiązany ze sposobem sterowania sprzętem. Najprostsze modele wyposażone są w sterowanie mechaniczne za pomocą przycisków. Bardziej zaawansowane – umożliwiają sterowanie dotykowe, a nawet sterowanie za pomocą gestów.

Każdy okap kuchenny jest też wyposażony w odpowiednie filtry, zatrzymujące zanieczyszczenia. Filtry, w zależności od rodzaju mogą być przeznaczone do wielokrotnego użytku – lub też po zabrudzeniu – zachodzi konieczność ich wymiany na nowe.

Oczywiście przed zakupem sprawdź jaka szerokość okapu będzie optymalna dla Twojej kuchni.
W sklepach znajdziesz zarówno modele standardowe jak i te kompaktowe – przeznaczone nawet do najmniejszych pomieszczeń kuchennych oraz okapy o ponadprzeciętnej szerokości.

Warto zwrócić również uwagę na klasę energetyczną sprzętu oraz praktyczne funkcje dodatkowe takie jak np. regulacja oświetlenia czy timer, który pozwoli Ci automatycznie zaprogramować czas wyłączenia się okapu. Tym samym oszczędzasz czas i prąd.

Montaż okapu – najważniejsze wskazówki

Warunkiem koniecznym skutecznego i bezpiecznego działania okapu jest jego odpowiedni montaż.

Szczegółowe zasady instalacji znajdziesz w dołączonej do sprzętu instrukcji. W poniższym akapicie zajmiemy się tylko najważniejszymi informacjami, które powinieneś znać, decydując się na samodzielny montaż.

Zanim wyciągniesz niezbędne narzędzia i przystąpisz do pracy, sprawdź miejsce instalacji sprzętu. Okap nie może być zawieszony zbyt wysoko – nie będzie wówczas skutecznie spełniał roli pochłaniacza zapachów. Analogicznie okap zawieszony na zbyt niskiej wysokości może przyczyniać się do wygaszania płomienia palnika (co może być uciążliwe, jeżeli jesteś posiadaczem kuchenki gazowej). Zalecana odległość od płyty grzewczej w przypadku okapu standardowego to około 70 cm.

Sposób montażu jest uzależniony od rodzaju wybranego przez nas okapu. Najprostszy technicznie jest montaż urządzenia pełniącego rolę pochłaniacza. W tym przypadku wystarczy odpowiednie przymocowanie urządzenia do ściany i podłączenie go do źródła zasilania.

Nieco bardziej skomplikowaną sprawą jest montaż urządzenia pełniącego funkcję wyciągu. Konieczne w tym przypadku jest podłączenie urządzenia do kanału wentylacyjnego.

Jeżeli wybrałeś okap do zabudowy, w pierwszej kolejności powinieneś zaprojektować szafkę z wyciętą wnęką na okap (lub zamówić ją w specjalistycznym sklepie z zabudową kuchenną), a następnie umieścić ją na ścianie. Szafka świetnie zamaskuje zarówno urządzenie jak i rury doprowadzające.

Krótki filmik pokazujący jak prawidłowo wykonać montaż okapu zamieszczamy poniżej.

Zapoznaj się też z opinią specjalistów jak w kilku krokach sprawnie zamontować okap kuchenny.

Podsumowanie

Okap kuchenny to urządzenie, które pomoże Ci w utrzymaniu porządku w kuchni. Zabezpieczy szafki kuchenne oraz inne sprzęty przed tłustym nalotem, a salon przed niezbyt przyjemnymi zapachami unoszącymi się podczas smażenia czy gotowania. Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na oryginalny kształt czy kolor możesz dodać wnętrzu finezji.

Faworytem naszego rankingu najlepszych okapów kuchennych został Electrolux LFP536X. Doceniliśmy jego wysoką wydajność – 600 m³/h, dużo wyższą aniżeli tańszych konkurentów, a także wygodę użytkowania i praktyczność – urządzenie ukryte pod szafką pozostaje niewidoczne, a gdy zajdzie potrzeba jego użycia – wystarczy lekko je wysunąć. Dobra klasa energetyczna C, energooszczędne oświetlenie LED oraz konkurencyjna cena sprawiają, że okap ten jest sprzętem zdecydowanie godnym uwagi.