Piece gazowe ranking

Piece gazowe ranking.
Ogrzewanie domu gazem zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów budowlanych. Jest to również najczęstszy wybór osób, które szukają alternatywy dla posiadanego pieca węglowego ze względu na ekologię. Ogrzewanie gazowe łączy w sobie cechy takie jak komfort użytkowania i niezbyt wysokie koszty eksploatacji. Dzięki stale rozwijającym się technologiom stosowanym w nowoczesnych piecach, paliwo gazowe może być spalane w wysoce wydajny sposób.

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem kotła gazowego do swojego domu lub mieszkania, zapraszamy do zapoznania się z opracowanym przez nas rankingiem. Znajdziesz tutaj nie tylko proponowane modele pieców gazowych, ale również dzięki przystępnemu poradnikowi dowiesz się, jak dobrać rozwiązanie odpowiednie dla swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Dostępne na rynku kotły gazowe warte uwagi

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących ogrzewania gazowego, zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami najlepszych, według nas; dostępnych produktów w trzech kategoriach cenowych.

Produkt premium

Ten jednofunkcyjny kondensacyjny piec na gaz z wbudowanym zasobnikiem warstwowym o pojemności 150l, bez wątpienia należy do produktów klasy Premium. Stanowi on połączenie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Cechuje go niebywale łatwa obsługa dzięki dotykowemu wyświetlaczowi LED oraz najwyższej jakości materiały i solidna konstrukcja. Ten piec stojący polecany jest do gospodarstw o dużej powierzchni. Dzięki szerokiemu zakresowi modulacji, możliwe jest dostosowanie sprawności i wydajności w zależności od zapotrzebowania na ciepło podczas sezonu grzewczego. Piec gazowy może być obsługiwany przez urządzenie mobilne. Wydajność wody użytkowej może osiągać nawet 34,3l/min. W ramach modelu istnieje możliwość dobrania zasobnika z wężownicą solarną.

Nasza rekomendacja

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus stanowi rozwiązanie najwyższej klasy pośród wiszących pieców gazowych. Należy do średniej półki cenowej, jednak jest wysoce ekonomiczny podczas eksploatacji. Został wyposażony w liczne funkcje maksymalizujące efektywność i optymalizujące pracę. Jest to jeden z najpopularniejszych pieców gazowych stosowanych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Kompaktowe rozmiary pieca nie wymagają posiadania osobnej kotłowni. W przypadku wykorzystania pieca także do ogrzewania wody użytkowej, wymaga on dokupienia zasobnika. Oszczędza energię elektryczną dzięki pompie obiegowej o wysokiej sprawności, EEI<0,23. Cechuje go elegancki i nowoczesny wygląd.

Gratka dla portfela

Ten dwufunkcyjny, kondensacyjny piec przepływowy stanowi budżetowe, ale dobre jakościowo rozwiązanie dla małych i średnich mieszkań. Model wyposażony jest w nierdzewny, aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła i zamknięta komorę spalania. Zwiększenie mocy pieca na c.w.u. do 25 kW gwarantuje zwiększoną wydajność ogrzewania wody użytkowej – wydajność do 11,6l/min. Piec posiada intuicyjny panel sterowania oraz nowoczesny, elegancki design, a sprawność maksymalna jest do podkręcenia do 109%.

Dodatkowo, wybraliśmy 5 pieców gazowych równie wartych uwagi. Poniżej znajdziesz listę wszystkich modeli wchodzących w skład rankingu wraz z najważniejszymi ich cechami. Pomoże Ci ona wstępnie zorientować się w dostępnych rozwiązaniach.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Jaki piec gazowy będzie dla Ciebie najlepszy?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców gazowych, które wykorzystują rozmaite rozwiązania technologiczne, stworzone specjalnie do konkretnych zastosowań. Poniżej postaramy się umieścić odpowiedzi na zdawkowe pytania zadawane Google pokroju „Jaki piec gazowy do domu 120m2?”.

Piece gazowe pełnią dwie kluczowe w każdym gospodarstwie – ogrzewanie domu oraz ogrzewanie wody użytkowej. Może zatem wybierać pomiędzy piecami jedno- i dwufunkcyjnymi, a decyzja zależy głównie od metrażu domu i zapotrzebowania na ciepłą wodę. Znacząca różnica w cenie i wydajności spalania istnieje także pomiędzy kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi. Warto również zastanowić się, czy chcemy nabyć piec przepływowy czy z wbudowanym zasobnikiem wody. Z kolei w zależności od powierzchni, którą chcemy przeznaczyć na montaż kotła, wybierać można pomiędzy kompaktowymi piecami wiszącymi, a stojącymi które zajmują znacznie więcej miejsca. Każde z tych rozwiązań w połączeniu z odpowiednio dobraną mocą pieca znajdzie swoje zastosowanie w innym miejscu docelowym.

Bardzo pomocne będzie ustalenie odpowiedzi na kilka pytań. Czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu? Czy posiadasz jedną, a może dwie lub więcej łazienek? Ważną kwestią jest też liczba domowników zamieszkujących Twoje gospodarstwo. Czy posiadasz osobną kotłownię? A może przestrzeń przeznaczona na piec gazowy jest mocno ograniczona?

Odpowiedzi na powyższe pytania pomoże Ci w doborze najlepszego rozwiązania dla Twojego domu. W dalszej części artykułu wyjaśnimy szczegółowo znaczenie każdego z najważniejszych parametrów pieców gazowych. Poniżej natomiast znajdziesz najlepsze naszym zdaniem kotły gazowe
z dołączonymi opisami wad i zalet.

Bosch Condens GC9000iWM - dla najlepszej jakości bez względu na cenę

Ten stojący, kondensacyjny piec jednofunkcyjny łączy w sobie wszystkie najlepsze rozwiązania technologiczne. Będzie świetnym rozwiązaniem dla naprawdę dużych powierzchni posiadających wiele punktów poboru ciepłej wody. Posiada dołączony zasobnik ciepłej wody. Cechuje go bardzo wysoka wydajność c.w.u. rzędu 34,3 l/min.

Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus – najpopularniejszy piec gazowy

Ten kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny stanowi jedno z najlepszych rozwiązań w swoim segmencie cenowym. Wyposażony w rozwiązania poprawiające wydajność pracy, jest najpopularniejszym piecem gazowym stosowanym w domach i mieszkaniach. Jego małe rozmiary sprawiają, że zmieści się praktycznie w każdej przestrzeni mieszkalnej. Jest to piec ekonomiczny, wydajny i długowieczny.

Junkers CERAPUR GC2200W 20/25C – dobra jakość dla małych mieszkań w połączeniu z niską ceną

Ten piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania posiada świetny stosunek parametrów do ceny. Moc grzewcza wody użytkowej została zwiększona aż do 25kW, w celu zapewnienia maksymalnego komfortu użytkownika. Dzięki niewielkim rozmiarom może być zainstalowany zarówno w nowych, jak i zmodernizowanych instalacjach grzewczych. Cechuje go niska emisja tlenków azotu.

Ariston Clas X 24 CF EU – rozwiązanie budżetowe z nieco gorszymi parametrami

Ten dwufunkcyjny piec typu tradycyjnego cechuje niska cena i dobra sprawność spalania gazu. W porównaniu do innych modeli marki, producent zastosował większy wymiennik c.w.u. Maksymalna moc ogrzewania centralnego wynosi 25,8 kW. Piec posiada funkcję odpowietrzania oraz system diagnostyczny, który wyświetla ewentualne błędy w działaniu.

Buderus Logamax U042K 24kW – duża wydajność i cicha praca

Model marki Buderus wyposażony został w aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła o wysokiej przewodności cieplnej. Jest bardzo wydajny i ekonomiczny. Jego efektywność energetyczna należy do klasy A. Piec posiada szeroki zakres modulacji mocy (4,8 – 25 kW).

Viessmann Vitodens 111-F B1SA – świetny produkt z wyższej półki cenowej

Ten kocioł kondensacyjny z kategorii jednofunkcyjnych, wyposażony jest w zabudowany zasobnik o pojemności 130l. Należy do kategorii energetycznej A. Cechuje go wysoki komfort c.w.u. i wysoka sprawność. Piec jest solidny i wytrzymały dzięki wymiennikowi ciepła ze stali szlachetnej. Układ kontroli spalania zapewnia trwale wysoką wydajność i niską emisję substancji szkodliwych.

Termet Ecocondens Silver 25 + zasobnik 120l – gotowy zestaw w dobrej cenie

Ten zestaw zawiera piec gazowy kondensacyjny i zasobnik ciepłej wody. Kocioł wyposażony został w jedne z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych na rynku. Jest dzięki temu wysoce wydajny i ekonomiczny w eksploatacji. Posiada szeroki zakres mocy grzewczej. W tym przypadku możliwa jest zabudowa pieca gazowego.

Wskazówki dla kupującego

Poznałeś już dokładną specyfikację modeli pieców gazowych, które naszym zdaniem stanowią najlepsze rozwiązania w swoich kategoriach. W tej części znajdziesz przystępne wyjaśnienie, w jakich rolach najlepiej sprawdzą się poszczególne rodzaje kotłów gazowych. Dowiesz się też, jak dobrać odpowiedni piec do metrażu swojego domu, ilości domowników, uwzględniając grubość Twojego portfela.

Czym różnią się od siebie piec gazowy dwufunkcyjny i jednofunkcyjny?

Zarówno piece jedno-, jak i dwufunkcyjne mogą pełnić rolę zarówno ogrzewania wody dostarczanej do grzejników w domu, jak i ogrzewania wody użytkowej.

Kocioł jednofunkcyjny do ogrzewania wody użytkowej wymaga użycia osobnego podgrzewacza pojemnościowego z wbudowanym wymiennikiem ciepła, który będzie magazynował ciepłą wodę. Podczas podgrzewania wody użytkowej ogrzewanie pomieszczeń zostaje czasowo wyłączone. W tej kategorii kotłów wydajność zaopatrzania w c.w.u. (ciepłą wodę użytkową) zależy w głównej mierze od pojemności podgrzewcza.

Kotły gazowe dwufunkcyjne są natomiast wyposażone w przepływowy podgrzewacz wody. W tym przypadku ogrzewanie wody zaczyna się w momencie odkręcenia kranu. Piece gazowe dwufunkcyjne dedykowane są raczej do użycia w niedużych domach i mieszkaniach. Dlaczego? Taki kocioł powinien zostać zainstalowany jak najbliżej miejsca poboru wody. W przypadku posiadania kuchni oraz dwóch lub więcej łazienek, piec z pewnością znajdzie się dosyć daleko od co najmniej jednego z tych pomieszczeń. W przypadku już kilkumetrowych odległości (5-7 m) może to oznaczać uciążliwie długi czas oczekiwania na ciepłą wodę. Kotły dwufunkcyjne najczęściej posiadają kompaktowe rozmiary, które świetnie sprawdzą się na ograniczonych przestrzeniach. Przyjętym kryterium jest liczba stałych domowników równa nie więcej niż 3.

Trzecią grupę kotłów stanowią piece gazowe z wbudowanym zasobnikiem. Modele te łączą zatem dwie funkcje w jednym urządzeniu. Woda w zasobniku ogrzewana jest przez zewnętrzny wymiennik płytowy. W kotłach tego typu wydajność zależy zarówno od mocy grzewczej pieca, jak i od pojemności zasobnika. Gwarantuje to znacznie krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę niż w przypadku pieców przepływowych. Takie piece gazowe z odpowiednio dużymi zbiornikami na wodę użytkową możemy z powodzeniem stosować w większych domach. Ten rodzaj pieca często mylnie określany jest jako piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem, jednak piece te pracują jak kotły jednofunkcyjne. Różnica jest taka, że oba systemy (ogrzewanie wody użytkowej i domu) zabudowane są w jednym urządzeniu.

Decyzja między kotłem jedno- a dwufunkcyjnym opiera się zatem na wielkości metrażu Twojego domu czy mieszkania, ilości pomieszczeń sanitarnych jakie posiadasz oraz ich oddaleniu od siebie.

Ważną kwestią jest także sposób instalacji pieca gazowego – podwieszany lub stojący. W dużych gospodarstwach domowych najczęściej znajdzie się pomieszczenie przeznaczone na kotłownię. Wówczas możemy postawić na rozwiązanie większych gabarytów – kocioł stojący. W mniejszych przestrzeniach mieszkalnych świetnie sprawdzą się piece wiszące, które nie wykorzystują znacznie i tak ograniczonego już miejsca.

Wiesz już, jak dobrać odpowiedni rodzaj pieca gazowego do jego przeznaczenia w przestrzeni mieszkalnej. Na jakie pozostałe parametry zwrócić uwagę i jakie ich wartości będą optymalne?

Piec centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią moc kotła?

Przyjęto, że na każde 10 m2 powierzchni wymagającej ogrzewania należy zapewnić około 0,6 kW mocy.Jeśli zastanawiamy się nad zakupem kotła przepływowego, moc potrzebna do ogrzania potrzebnej ilości wody użytkowej może być wyższa od mocy wystarczającej do ogrzania domu. Komfortowe warunki korzystania z ciepłej wody zapewni piec dwufunkcyjny o mocy co najmniej 20-25 W. Moc pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem może być niższa.

Warto uwzględnić również indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Zależy ona od ilości domowników, a także na przykład od tego, czy posiadamy w łazience wannę czy prysznic. Kąpiel pod prysznicem zużywa zazwyczaj do 3 razy mniej wody niż napełnienie wanny.

Kocioł gazowy kondensacyjny, a tradycyjny

Kocioł gazowy kondensacyjny w uproszczeniu odzyskuje ciepło, które w piecu tradycyjnym zostałoby utracone. Wiąże się to z niższą temperaturą spalin w piecu. Z reguły oznacza to wyższą cenę, jednak zapewnia wyższą wydajność spalania gazu. Wykorzystanie nowych technologii może skutkować nawet ok. 20% oszczędnością w porównaniu ze starszymi modelami. Uwzględniając rosnące ceny gazu, inwestycja ta może zwrócić się po kilku latach, gdyż koszt ogrzewania gazem będzie niższy.

Należy sprawdzić także przynależność do klasy energetycznej. Kotły tradycyjne w większości należą do klasy C, natomiast kondensacyjne ze względu za mniejsze zużycie gazu posiadają klasę efektywności energetycznej A.

Komora spalania – otwarta, a może zamknięta?

Piec z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest umieszczony. W tym przypadku odpowiednia ilość świeżego powietrza musi być doprowadzana do pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, powinien być także zapewniony swobodny wywiew, co powoduje wychładzanie pomieszczenia.

Jeśli nie posiadasz osobnej kotłowni, lepszym wyborem będzie piec z zamkniętą komorą spalania. Takie kotły mogą pobierać powietrze w sposób bezpośredni spoza budynku poprzez wyprowadzoną rurę. Z tego powodu nie ma konieczności zapewniania wentylacji w pomieszczeniu, w którym pracuje kocioł.

Wiesz już zatem, że podczas wyboru kotła gazowego powinieneś wziąć pod uwagę oddalenie punktów pobierania wody i ich ilość w domu, metraż powierzchni mieszkalnej i indywidualne zapotrzebowanie na c.w.u., a także ilość dostępnego miejsca na montaż pieca gazowego. Należy wziąć również pod uwagę, że piece kondensacyjne są najczęściej droższe od tradycyjnych, jednak gwarantują wydajniejsze ogrzewanie dzięki zastosowaniu nowych technologii.

Podsumowanie

Piec gazowy do ogrzewania domu i wody użytkowej to urządzenie, nad znaczeniem którego nie zastanawiamy się na co dzień. Mimo to korzystamy z niego praktycznie bez przerwy i jego niezawodność ma ogromny wpływ na codzienny komfort wszystkich domowników. Dlatego kocioł gazowy powinien być starannie dobrany pod względem przeznaczenia, jakości oraz ceny.

Nie jest zatem przesadą stwierdzenie, że w obliczu tak ważnego wyboru i ogromu dostępnych rozwiązań można łatwo się pogubić. Jesteśmy jednak pewni, że stosując się do przedstawionego przez nas poradnika, a także po zapoznaniu się z najlepszymi według nas modelami, jesteś w stanie z łatwością wybrać odpowiedni piec gazowy, który będzie doskonale dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.