Ranking pralek

Pralka jest podstawowym sprzętem AGD w każdym domu. Co jakiś czas wymaga ona wymiany lub naprawy. Chcemy wybrać taką, która spełni wszystkie nasze wymagania, między innymi pod względem wyglądu, ceny, pojemności, typu silnika oraz funkcji. O czym pamiętać, decydując się na nowy sprzęt? Poniżej przedstawiamy ranking pralek najczęściej wybieranych przez użytkowników oraz wskazówki, czym kierować się przy kupnie, by zdecydować się na model, który zaspokoi wszystkie oczekiwania. Pozwoli to na oszczędność czasu na szukaniu wymarzonej pralki.

Na początek przygotowaliśmy rekomendacje trzech modeli wybranych przez naszych ekspertów. Pierwsza z nich to urządzenie klasy Premium, zdecydowanie wygrywające nasz ranking pralek. Charakteryzuje się najlepszymi parametrami, ale zalicza się do wyższej półki cenowej. Drugi model został wybrany na podstawie opinii użytkowników, jest to typ z wszystkimi niezbędnymi funkcjami, adekwatnymi do ceny. Ostatni wariant to najlepsza pralka z tak zwanej opcji ekonomicznej. Jaka będzie najlepsza pralka dla Ciebie? Nie podejmiemy tej decyzji, jednak możemy pomóc dokonać wyboru.

Produkt premium

Jak wszystkie towary, tak i pralki dzielą się na luksusowe i te z niższej półki cenowej. Istnieje przekonanie, że pralka Premium będzie dobrą inwestycją i pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Nie jest tajemnicą, że cena idzie przeważnie w parze z jakością. Dobrym wyborem jest pralka WHIRLPOOL FRR12451. Innowacyjny system oparty jest na technologii „6. zmysł”. Oznacza to, że wystarczy włożyć pranie do bębna i wybrać program, a urządzenie samo dobierze najlepsze parametry w zależności od rodzaju tkanin i wielkości ładunku. Dzięki specjalnej aplikacji pralka może być obsługiwana bezprzewodowo. Maksymalny załadunek to 14 kilogramów, a maksymalna prędkość wirowania dochodzi do 1400 obrotów na minutę. Pralka WHIRLPOOL FRR12451 to połączenie wygody i funkcjonalności.

Nasza rekomendacja

Przed zakupem każdego towaru czy sprzętu warto sprawdzać rekomendacje użytkowników. Z naszych obserwacji wynika, że często polecane są pralki od firmy Electrolux i Samsung. Jednym z przykładów jest pralka Electrolux EW6S306SPX. Model ten posiada aż czternaście trybów pracy, w tym kilka rzadko spotykanych, między innymi: antyalergiczny, przeznaczony do prania kołder puchowych, program do ubrań dziecięcych oraz dostosowany do czyszczenia odzieży nieprzemakalnej. Maksymalna prędkość wirowania to 1000 obrotów na minutę, a pojemność wynosi sześć kilogramów. Pralka Electrolux EW6S306SPX oferuje samodzielny dobór czasu, ilości wody i energii do wielkości ładunku. Przy okazji zużywa niewiele energii – koszt rocznej eksploatacji wynosi mniej niż sto złotych.

Gratka dla portfela

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na towar z najwyższej półki cenowej, dlatego warto wybrać popularny model, które jest bardziej przyjazny dla portfela. Korzystnie pod tym względem wypada na przykład pralka BEKO WRE6511BWW. To ładowane od przodu urządzenie o pojemności sześciu kilogramów; posiada wszystkie niezbędne tryby pracy, w tym również samo płukanie i wirowanie. Najkrótszy program trwa pół godziny. Pralka Beko wyposażona jest także w blokadę rodzicielską, która umożliwia zablokowanie przycisków i pokręteł, na wypadek, gdyby w pobliżu urządzenia znalazło się dziecko. Specjalny Program Self Clean to funkcja czyszczenia bębna i pozostałych części zewnętrznych pralki. Nadal nie wiesz, którą wybrać? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego rankingu pralek!

Jaką pralkę wybrać? Przegląd rankingu pralek.

Przede wszystkim ustal, jakich programów prania potrzebujesz. Jeśli będziesz używać jedynie podstawowych, nie szukaj pralek zawierających wiele funkcji dodatkowych. Zastanów się też, jaki sprzęt zmieści się w Twojej łazience. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, dobrym wyborem będzie pralka w wersji slim. Modele różnią się również sposobem ładowania – pralki ładowane mogą być przez drzwi we frontowej części lub u góry urządzenia. Wybór zależy od układu sprzętów w pomieszczeniu oraz od osobistych preferencji.

Ponadto warto pamiętać, że im wyższa jest klasa energetyczna urządzenia, tym będzie ono bardziej oszczędne. Obecnie wiele osób wybiera pralki do zabudowy. Jeśli marzy Ci się taki typ, musisz wybrać odpowiedni model, który jest do tego przystosowany. Niewątpliwie ważna jest też cena. Istnieją marki uważane za niezawodne, takie jak Electrolux czy Samsung, jednak są one droższe od konkurencyjnych rozwiązań. Propozycje z naszego rankingu pralek zadowolą każdego klienta, który wie, czego szuka. Jeśli sprzęt ma służyć przez długie lata, warto dokładnie przemyśleć inwestycję.

Pralki – ranking niezawodności

Przejdźmy teraz do opinii na temat poszczególnych modeli, które zapewne bierzesz pod uwagę, planując zakup nowego sprzętu. Oto ranking pralek automatycznych, które cieszą się najwyższymi ocenami wśród użytkowników.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Ranking pralek 1200 obr/min

Wirowanie jest jedną z najważniejszych funkcji każdej pralki. Ma na celu odsączenie z ubrań jak największej ilości wody tak, by późniejszy proces suszenia był szybszy. Bęben pralki może rozpędzić się od 800 do nawet 1600 obrotów na minutę. Najniższa wartość nadaje się do prania lekkich tkanin, które nie zatrzymują wody. Są to na przykład jedwab czy len. Największa z kolei gwarantuje, że wyjęty z pralki wsad będzie praktycznie całkowicie pozbawiony wody. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są pralki, które rozpędzają się do prędkości wirowania wynoszącej 1200 ob./min. Taka prędkość przyspiesza proces suszenia, ale jednocześnie daje pewność, że ubrania się nie zniszczą. Poniżej przedstawiamy trzy rekomendowane modele spośród najlepszych pralek o maksymalnej prędkości wirowania 1200 obrotów na minutę.

Tabela porównawcza produktów

Najlepsze pralki – na co zwrócić uwagę, posilając się rankingiem pralek?

Nie każdy musi specjalizować się w sprzęcie elektronicznym i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu AGD. Na pierwszy rzut oka modele nie różnią się od siebie niczym istotnym, oprócz ceny. Trudno też określić, jaki wpływ na codziennie użytkowanie będą miały poszczególne cechy urządzenia. Dlatego przed podjęciem decyzji, dobrze jest zapoznać się ze znaczeniem najważniejszych parametrów pralek. W skrócie przedstawiamy najważniejsze wskaźniki, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem pralki do domu.

Pierwszą kwestią, którą należy sprawdzić, są koszty eksploatacji, czyli innymi słowy, klasa energetyczna i zużycie wody. Tanie pralki zazwyczaj kuszą atrakcyjną ceną, jednak może okazać się, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, wydamy później na rachunki za wodę i prąd. Większość pralek oznaczona jest znakami klasy energetycznej od A+ do A+++. Najlepsza jest oczywiście ta z trzema plusami. Tym samym symbolem producenci oznaczają efektywność pracy pralki i wirowania – wyższa klasa daje gwarancję, że ubrania zostaną dokładnie wyczyszczone, wypłukane i wyciśnięte z wody. Klasa A+++ charakteryzuje się również najmniejszym poziomem hałasu. Oznacza to, że podczas pracy w pełnej prędkości wirowania, które jest najgłośniejszym trybem działania pralki, poziom głośności będzie wynosił około 70 decybeli, czyli mniej więcej tyle, ile we wnętrzu pracującego samochodu osobowego. W normalnym trybie pracy poziom hałasu będzie dochodził do około 55 decybeli, czyli będzie generować dźwięki na poziomie nieco wyższym niż zwykła rozmowa.

Kolejna ważna sprawa to pojemność, nazywana też ładownością. Wybór zależny jest przede wszystkim od liczby domowników. Nietrudno domyślić się, że osoba, która mieszka sama, będzie potrzebowała mniejszej pralki niż kilkuosobowa rodzina.

Warto też dokładnie zastanowić się nad rodzajem pralki. Urządzenia można podzielić na wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Różnią się również sposobem ładowania: od frontu lub od góry. Z reguły pralki ładowane od góry są węższe, dlatego lepiej nadadzą się do małych łazienek. Pralki ładowane od frontu są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu. Wybór pomiędzy urządzeniem wolnostojącym a urządzeniem do zabudowy zależy przede wszystkim od sposobu urządzenia i estetyki pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na drugi rodzaj, należy sprawdzić, czy pralka jest do tego dostosowana.

Ważne są także dodatkowe funkcje oferowane w różnych modelach. Szeroki wybór pralek na rynku pozwala bez problemów dobrać egzemplarz, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Funkcja kontroli piany daje pewność, że na praniu nie zostaną białe plamy po proszku. Automatyczny dobór wody pozwoli z kolei na znaczną oszczędność wody – urządzenie samodzielnie dobierze odpowiednią ilość w zależności od wielkości ładunku. Osoby, które cenią sobie wygodę, mogą zastanowić się nad modelem, który dzięki odpowiedniej aplikacji można obsługiwać za pomocą smartfona. Dla rodzin z małymi dziećmi poleca się natomiast pralki z funkcją blokady rodzicielskiej, która pozwala na zablokowanie pracy przycisków i pokręteł.

Jaką pojemność pralki wybrać?

Najpopularniejszą opcją są pralki o ładowności w okolicach sześciu kilogramów. Pojemność zależy przede wszystkim od liczby użytkowników, ale także od tego, jak głęboka pralka zmieści się w Twojej łazience. W przypadku pralek ładowanych od góry rozmiary poszczególnych modeli są takie same, niezależnie od pojemności, jednak pralki ładowane od frontu są tym głębsze, im większa jest ich ładowność.

Najmniejsze modele mogą mieć pojemność ok. czterech kilogramów. To urządzenia o specyficznych wymiarach, polecane do bardzo małych pomieszczeń. Choć taka ładowność będzie prawdopodobnie wystarczająca tylko dla osoby, która mieszka sama, należy wziąć pod uwagę to, że wypranie rzeczy o większych gabarytach, takich jak koce czy pościel, może okazać się niemożliwe. Pralki o pojemności od pięciu do sześciu kilogramów są odpowiednie do gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez dwie lub trzy osoby. Zazwyczaj takie urządzenia mają maksymalnie do 45 centymetrów głębokości, a prędkość wirowania waha się od 1000 do 1300 obrotów na minutę. Dla rodziny składającej się z czterech członków najlepsza będzie pralka o ładowności w zakresie siedmiu lub ośmiu kilogramów. Ich głębokość dochodzi do 60 centymetrów, a zakres wirowania kończy się na 1600 obrotach na minutę. Największe, pełnowymiarowe pralki mogą charakteryzować się pojemnością na poziomie dziewięciu lub nawet jedenastu kilogramów. Te ostatnie modele są z reguły dużo droższe od mniejszych odpowiedników. Poleca się je wielodzietnym rodzinom.

Przy wyborze trzeba pamiętać też, że producenci podają głębokość bez elementów wystających z tyłu, czyli odpływu i dopływu, nie biorą pod uwagę również pokręteł na frontowej ścianie pralki oraz drzwi bębna.

Pralki ładowane od góry czy od przodu?

Oba warianty mają swoje wady i zalety. Pralki ładowane od przodu są szersze, ale również niższe, dzięki czemu nad urządzeniem można jeszcze zawiesić dodatkowe meble. Możliwa jest również ich zabudowa i estetyczne wkomponowanie w resztę pomieszczenia. Oprócz tego przeszkolone, frontowe drzwi pozwalają na kontrolowanie prania, a w razie awarii łatwiej jest dostać się do podzespołów i filtra pompy, który w modelach ładowanych od przodu jest umieszczony we frontowej części urządzenia. Wadą tego typu sprzętu są natomiast jego wymiary, przez co nie będzie to dobry wybór dla osób, które mają do zagospodarowania niewielką powierzchnię. Frontowe drzwi stwarzają również zagrożenie zalaniem łazienki, ponieważ może dojść do uszkodzenia uszczelki, która odpowiada za zatrzymywanie wody wewnątrz bębna.

Z kolei pralki ładowane od góry świetnie nadadzą się do małych łazienek, są również wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają schylania się czy kucania podczas wkładania i wyciągania prania. W tym przypadku trudniej jest jednak dostać się do części wewnętrznych i filtra pompy, nie można również kontrolować pracy ani zabudować tego typu pralki. Z reguły pralki ładowane od góry mają mniej trybów pracy niż pralki z drzwiczkami z przodu.

Czas prania – od czego zależy?

Czas prania jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym jest temperatura, do której woda ma zostać podgrzana. Przed rozpoczęciem właściwego prania, woda musi osiągnąć odpowiednią temperaturę – im wyższą temperaturę ustawimy, tym dłużej zajmie przygotowanie do rozpoczęcia prania. Kolejny aspekt to liczba obrotów podczas jednego cyklu wirowania. Z reguły im większe są obroty, tym dłuższy jest czas wirowania. Jeśli prędkość wirowania wynosi 800 obr./min. etap trwa około 10 minut, przy 1000 obr./min. około 15 minut, a przy 1200 obr./min. cały proces jeszcze bardziej się wydłuży. Ponadto, każdy z programów ma inny czas prania. Dodatkowe moczenie czy płukanie doda kilkanaście minut do całkowitego czasu prania. Długość pracy poszczególnych programów jest również zależna od modelu pralki. W najnowszych urządzeniach producenci starają się skrócić czas i zredukować zużycie energii do minimum.

Zazwyczaj pralki posiadają także tryb szybkiego prania. Oznacza to, że urządzenie skraca każdy z etapów cyklu pracy pralki, na który składa się czyszczenie za pomocą detergentów, płukanie oraz wirowanie. Dzięki temu czas prania zamyka się w godzinie, a my oszczędzamy sporo prądu i wody. Decydując się na model z opcją szybkiego prania, należy jednak uważać, na to, jak producent definiuje tę funkcję. Dla niektórych oznacza to wyłącznie proces odświeżania odzieży, co jest przydatne, jeśli chcemy szybko przeprać nieświeże ubrania, ale z pewnością nie poradzi sobie z większymi zabrudzeniami.

Nie znaczy to, że na rynku nie znajdziemy urządzeń, które pracują szybko i skutecznie. Dobrym przykładem są oferowane przez firmę LG modele z funkcją zapewniającą krótki czas prania – TurboWash 360 (można tutaj wymienić między innymi model LG Vivace V600 F4WN608S2). W tym przypadku zamiast jednej dyszy w urządzeniu zamontowane są cztery, które jednocześnie dostarczają do bębna wodę z detergentem, rozpylając ją w czterech kierunkach. Bęben również został zmodyfikowany tak, by móc wykonywać sześć różnych ruchów. Modele z naprawdę skutecznym trybem szybkiego prania są jednak dużo droższe.

Klasa energetyczna – jaka jest różnica?

Klasa energetyczna określa, ile prądu zużywa określone urządzenie elektryczne. Oznacza się ją za pomocą skali od A do G, przy czym klasa A to sprzęty najbardziej energooszczędne. W klasie A wyróżnia się jeszcze poziomy A+, A++ oraz A+++. Informacja o klasie energetycznej urządzenia znajduje się na etykiecie dodawanej przez producenta, obok parametrów takich, jak wydajność czy poziom hałasu. Wiadome jest, że pralka z wyższą klasą energetyczną będzie zużywała mniej prądu. Należy jednak pomyśleć o tym, że urządzenie o klasie A+++ będzie na pewno droższe niż takie z oznaczeniem A+. Jeśli przeliczymy roczne zużycie prądu oraz różnice w cenie, okaże się, że inwestycja zwróci się, ale dopiero po kilku lub kilkunastu latach.

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Największa różnica pomiędzy pralkami do zabudowy a wolnostojącymi to system wentylacji. Z tego powodu nieprzystosowane urządzenia nie powinny być zakrywane blatem, ponieważ będą się szybciej niszczyć. Pralki do zabudowy zazwyczaj łatwiej jest wkomponować w wystrój łazienki, jednak z reguły mają mniejszą pojemność, nie sprawdzą się zatem w domu, w którym mieszka wiele osób. Trzeba pamiętać też, że takie sprzęty muszą być nieco mniejsze od szafki, w której mają być umieszczone, ponieważ w przeciwnym wypadku będą obijały się o ściany mebla podczas wirowania, co może prowadzić do różnych usterek. Należy także zwrócić uwagę, by pralka znajdowała się niedaleko gniazdka. Tego typu urządzenia pobierają dużo prądu, dlatego nie powinny być podłączane do przedłużaczy i kontaktów, w których znajdują się inne wtyczki.

Pralki wolnostojące, choć wyglądają nieco mniej estetycznie, są praktyczniejsze. W przypadku awarii łatwiej dostać się do filtra pompy i innych elementów wewnętrznych. Oprócz tego zdecydowanie łatwiej jest wybrać odpowiedni model, ponieważ nie będą ograniczały nas konkretne wymiary.

Rodzaje silników do pralki – jaki wybrać?

Silniki w pralkach dzielą się na szczotkowe i bezszczotkowe, nazywane też inwerterowymi. Pierwszy typ spotyka się zazwyczaj w urządzeniach z najniższej półki cenowej. Działają zdecydowanie głośniej niż silniki inwerterowe. Standardowy poziom hałasu, jaki wytwarza pralka w czasie pracy, waha się od 50 do około 80 decybeli. „Cicha” pralka to taka, która podczas zwykłego prania charakteryzuje się poziomem głośności w okolicach od 52 do 56 decybeli, a podczas wirowania – od 72 do 74 decybeli. Takie parametry mają wyłącznie silniki inwerterowe. Silniki szczotkowe działają na poziomie głośności do 62 decybeli podczas zwykłego trybu pracy oraz do 82 decybeli podczas wirowania. Oprócz tego silniki inwerterowe są zdecydowanie trwalsze, co potwierdza fakt, że na tego typu systemy producenci proponują gwarancję nawet do 20 lat, a w przypadku silników szczotkowych warunki gwarancji obowiązują zazwyczaj od 2 do 5 lat. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup pralki z silnikiem bezszczotkowym, warto wydać trochę więcej pieniędzy. To da gwarancję, że sprzęt będzie służył bezawaryjnie przez długie lata.

Alternatywa dla tradycyjnej pralki – wirówka czy pralko-suszarka?

Pralki typu wirówka ze łzą w oku mogą wspominać osoby ze starszego pokolenia. To alternatywa zdecydowanie tańsza, bo takie urządzenia można kupić już za około 300 złotych; ale również dużo mniej funkcjonalna. Wirówki charakteryzują się małą pojemnością i niskim poziomem obrotów, nie posiadają również żadnych dodatkowych funkcji czy szerokiego wyboru programów prania. Nie cieszą się też zbyt dużym popytem, dlatego na rynku znajduje się niewiele modeli. Najczęściej spotykane w sklepach wirówki są pochodzenia chińskiego. Trwalsze egzemplarze produkuje polska firma Kalisto, która znana jest z wytwarzania kultowych w Polsce pralek o nazwie Frania. Ich produkty są używane na statkach, są więc gwarancją wysokiej bezawaryjności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Wirówki to dobra opcja dla użytkowników niewymagających lub wszystkich tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup tradycyjnego typu pralki.

Coraz większą popularnością cieszą się także pralko-suszarki. To dobry wybór dla osób, które dysponują małym mieszkaniem, w którym nie ma miejsca na rozstawienie suszarki i rozwieszenie prania. Ze względu na rosnące zainteresowanie, producenci oferują coraz szerszy wybór modeli pralko-suszarek, cały czas udoskonalając je o nowe funkcje. Wadą tego typu urządzeń jest natomiast wysoki koszt eksploatacji. Cały cykl składający się z prania i suszenia może trwać nawet pięć czy sześć godzin, co przekłada się na wysokie zużycie prądu i wody, a tym samym naraża nas na wyższe rachunki. Użytkownicy skarżą się również, że o ile funkcja prania działa bez zarzutów przy pełnym załadunku, to skuteczne suszenie wymaga podzielenia ładunku co najmniej na połowę. Dodatkową niedogodnością może być to, że nie każdy rodzaj materiału nadaje się do suszenia mechanicznego.

Najczęstsze błędy przy zakupie pralki

Wiemy już, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wyboru pralki do mieszkania. Choć niektórym zakup sprzętu AGD może wydawać się prosty, osoby niedoświadczone mogą popełnić kilka kluczowych błędów, które będą miały wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Czego wystrzegać się przy kupnie pralki? Często kluczowym czynnikiem, który wpływa na decyzję, jest cena. Trzeba jednak pamiętać, że tańsze zamienniki z reguły nie są skuteczne lub szybciej się psują. Najczęściej różnica w cenie pomiędzy modelami z podobnymi parametrami zależy od klasy energetycznej. W przypadku gdy różnica waha się w okolicach stu złotych, lepiej zdecydować się na droższy wariant, ponieważ szybko zwróci się to nam w postaci niższych rachunków za prąd.

Kolejny często popełniany błąd to niedostosowanie wymiarów pralki do powierzchni łazienki. Przy robieniu pomiarów należy wziąć pod uwagę, że producenci podają wymiary, uwzględniając sam korpus urządzenia. Nie biorą pod uwagę natomiast części wystających z tyłu pralki, czyli dopływu i odpływu, oraz szerokości drzwi bębna i pokrętła we frontowej części.

Może zdarzyć się również, że źle dobierzemy programy do naszych potrzeb. Przykładowo, rodziny z dziećmi powinny wybrać modele z trybem dziecięcym lub antyalergicznym, dla sportowców najlepiej sprawdzi się sprzęt z funkcją prania odzieży sportowej i obuwia. Zakup pralki z dużą liczbą programów prania, których nie będziemy używać, nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie narazi na większe koszty. To samo tyczy się pojemności. Wybranie pralki o zbyt małej pojemności będzie uciążliwe w codziennym użytkowaniu i będzie oznaczało większą liczbę prań, a tym samym również większe zużycie prądu i wody. Pralka o zbyt dużej ładowności także będzie generowała wyższe rachunki za energię i nie będzie praktyczna na co dzień.

Bardzo często podczas zakupu nie zastanawiamy się również nad warunkami gwarancji oferowanymi przez producenta. Zdarza się, że sprzęty psują się niedługo po tym, kiedy wygaśnie gwarancja. Warto zatem przed podjęciem decyzji zapytać o możliwość przedłużenia usługi gwarancyjnej.

Jaką pralkę kupić – podsumowanie

W sieci można znaleźć wiele artykułów zawierających ranking pralek. Jednak tak naprawdę wybór odpowiedniego sprzętu, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania, to kwestia indywidualna. Inne urządzenie wybierze wielodzietna rodzina, inne będzie pasowało osobie pasjonującej się sportem, a jeszcze inne lepiej sprawdzi się w mieszkaniu wielbicieli czworonogów. Najważniejsze jest, by dobrać pralkę, która oferuje programy pracy dostosowane do stylu życia i potrzeb. Nie warto wybierać urządzeń z kilkunastoma trybami, jeśli wiesz, że będziesz używać tylko kilku z nich; to naraża niepotrzebne koszty, chociaż inny, tańszy model byłby w zupełności zadowalający. Liczba użytkowników determinuje również pojemność pralki. Dla jednej osoby z całą pewnością wystarczy sprzęt o ładowności około 6 kilogramów, natomiast jeśli z pralki będzie korzystało kilkanaście osób, lepiej wybrać taką o pojemności 9 kilogramów.

Do małych mieszkań najczęściej poleca się pralki w wersji slim lub ładowane od góry. W tym przypadku warto także pomyśleć o wysokiej prędkości wirowania – opcja wirowania o szybkości 1600 obrotów na minutę sprawi, że nie będziesz martwić się szukaniem miejsca do rozwieszenia prania, ponieważ wyciągnięte z pralki ubrania będą zupełnie oczyszczone z wody. Dobrym wyborem będzie też urządzenie, które łączy w sobie funkcję prania i suszenia. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ale również pochłania zdecydowanie więcej prądu i wody, dlatego trzeba liczyć się z wyższymi rachunkami.

Osoby, które cenią sobie spokój, powinny skupić się na modelach najcichszych, których poziom hałasu waha się w zakresie od 52 do 56 decybeli w standardowym trybie, a przy włączonym trybie wirowania – od 72 do 74 decybeli. Z kolei ci, którzy mają na uwadze dobro środowiska i chcą ograniczyć roczne zużycie prądu i wody, jednocześnie oszczędzając pieniądze, powinni pomyśleć o pralkach charakteryzujących się wysoką klasą energetyczną. Najlepsze są urządzenia z oznaczeniem A+++.

Wiele zależy również od gustu i sposobu wystroju łazienki. To może być kluczowym wyznacznikiem w wyborze pomiędzy modelami wolnostojącymi, a tym nadającymi się do zabudowy. Urządzenia wolnostojące są uważane za praktyczniejsze i łatwiejsze do naprawy w razie usterki, jednak sprzęt do zabudowy pozwala stworzyć estetyczne wnętrze. Ta druga opcja doskonale pasuje także do osób, które z powodu braku miejsca w łazience, będą zmuszone do umieszczenia pralki w kuchni.

Dla użytkowników ceniących sobie wygodę stworzono pralki, które samodzielnie obliczają potrzebną ilość wody oraz detergentów, mechanizmy potrafią także dostosować cykl, temperaturę i prędkość wirowania w zależności od rodzaju ładunku. Najnowsze modele można obsługiwać przy użyciu specjalnych aplikacji na telefony lub tablety; wszystko po to, by użytkownik był jak najbardziej zadowolony z zakupu.

Zakup pralki to nie lada wyzwanie. Decyzja powinna być starannie przemyślana. Sprzęt AGD ma służyć przez długie lata, a w dodatku będziesz korzystać z niego codziennie, dlatego jego użytkowanie musi być proste, komfortowe i bezproblemowe. Wbrew pozorom nie jest to błaha decyzja, więc warto dokładnie przygotować się do zakupów i zapoznać ze znaczeniem wszystkich najważniejszych parametrów. To pozwoli Ci na dokonanie dobrego wyboru.

Na szczęście producenci, zarówno ci najbardziej znani, jak Electrolux czy Samsung, jak i ci mniej popularni, stale pracują nad udoskonalaniem swojego sprzętu. Dzięki temu na rynku dostępnych jest coraz więcej sprzętów ze specjalnymi, spersonalizowanymi funkcjami, dostosowanymi do konkretnych grup użytkowników. Gwarantuje to, że z pewnością każdy znajdzie na rynku sprzętu AGD coś dla siebie.