Ranking oczyszczaczy powietrza

Jakie są najlepsze oczyszczacze powietrza do użycia w domu, mieszkaniu lub biurze?

Oczyszczacz powietrza (ang. air purifier) to urządzenie bardzo przydatne w nowoczesnym domu, mieszkaniu czy biurze. Ten ranking powstał po to, byś mógł znaleźć oczyszczacz powietrza, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Każdy model ma swoje unikatowe funkcje, pomagające wyróżnić się na tle konkurencji. Dzięki nim możesz zdecydować, które urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie. Skoro zdecydowałeś się na zakup, musisz również odpowiedzieć na pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze przy wyborze takiego urządzenia. Warto też zainteresować się nawilżaczami powietrza i klimatyzatorami przenośnymi.

Rekomendacje

Spośród wielu dostępnych marek, modeli i rodzajów oczyszczaczy powietrza chcielibyśmy wyróżnić trzy zupełnie różne modele. Jeśli poszukujesz szybkiej odpowiedzi na pytanie tanio, funkcjonalnie czy Premium, poniżej są nasze trzy wybory. W dalszej części tekstu znajdziesz szerszy opis rekomendowanych urządzeń.

Produkt premium

Prawdziwy rarytas dla osób lubiących wysoką jakość i niebanalny wygląd
w jednym.

Nasza rekomendacja

Wyjątkowy produkt w naszym zestawieniu oferujący sterylizację promieniami UV,
a także całą gamę innych rozwiązań stawiających to urządzenie powyżej przeciętnej.

Gratka dla portfela

Za najniższą cenę, otrzymasz wszystkie najistotniejsze funkcje pozwalające cieszyć się czystszym powietrzem.

Ranking oczyszczaczy

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza pozwoli Ci zorientować się, na czym skupiają uwagę producenci tworząc swoje produkty. Nie jest to po prostu test oczyszczaczy powietrza, ale zestawienie gdzie wybraliśmy najlepsze, naszym zdaniem, urządzenia dla każdej z niezbędnych funkcji wymienionych w dalszej części artykułu. Oszczędzi to czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego modelu, ale także pomoże Ci uzyskać jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Każdy opis zawiera również krótką specyfikację urządzenia i przede wszystkim współczynnik oczyszczania CADR, aby łatwiej było porównać urządzenia ze sobą.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż każdy ma swoje upodobania i potrzeby jeśli chodzi o czystość  i jakość powietrza. Regularne porządkowanie otoczenia, czyszczenie materacy i pranie dywanów, dezynfekcja klimatyzacji, oraz różnego typu odświeżacze powietrza to tylko pierwszy etap w drodze do osiągnięcia zadowalającej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu. Czy jest to dom, mieszkanie, czy firmowe biuro wdychamy znajdujące się tam powietrze przez cały czas przebywania w nim. Ale czy zastanawiałeś się czym powinien się charakteryzować idealny oczyszczacz powietrza? A może zainteresuje Cię też ranking klimatyzatorów przenośnych i nawilżaczy powietrza.

Niezbędne funkcje jakie musi posiadać najlepszy oczyszczacz powietrza.

Welltec APH420H – oczyszczanie z nawilżaniem

Dzięki temu urządzeniu suche powietrze nie będzie już więcej problemem.  Pojemnik na wodę o pojemności 1,5 litra  pozwoli skutecznie nawilżać powietrze w pomieszczeniach o powierzchni 30-80 m². Skuteczność usuwania zanieczyszczeń gwarantuje zestaw różnych filtrów. Począwszy od wstępnego, poprzez filtr węgla aktywnego, filtr zeolitowy, filtr zimnej katalizy oraz filtr wodny, a na wydajnym filtrze HEPA H13 kończąc. Filtrowanie wspomaga jonizator generujący 10 milionów jonów na sekundę. Jony te odświeżają powietrze i ograniczają przyrost mikroorganizmów (np. bakterii).

PHILIPS Dual Scan AC3858/50 – automatyzacja pracy

Automatyczny tryb pracy skanuje powietrze wokół i dobiera odpowiednie parametry pracy urządzenia. Czujnik Dual Scan wykrywa najmniejsze zanieczyszczenia w pomieszczeniu skanując je 1000 razy na sekundę. Filtr NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości 0,003 mikrometra. Oznacza to, że wyłapuje zanieczyszczenia, 100x mniejsze niż standardowy filtr HEPA. O stanie filtra informuje symbol na panelu sterowania. Urządzenie zadba o efektywność pracy i jeśli filtr nie zostanie wyczyszczony lub wymieniony, po jakimś czasie urządzenie wyłączy się. Wyświetlacz pozwala na informowanie o poziomie PM2.5, alergenów oraz szkodliwych gazów,
a kolorowy pierścień wokół niego pokazuje w czasie rzeczywistym jaka jest jakość powietrza w pomieszczeniu. Wbudowane Wi-Fi pozwala kontrolować aplikację Air Matters, która  umożliwia sterowanie, informuje
o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu i okolicy, poziomie pylenia alergenów, oraz jakie aktywności danego dnia nie są zalecane. 

Electrolux Pure A9 PA91-604GY - łatwość obsługi

Wiele filtrów to jedno, ale kontrola nad nimi to zupełnie co innego. Każdy filtr ma wskaźnik zużycia i pozwala kontrolować jego stan indywidualnie. Nie trzeba martwić się czy wystarczająco poprawnie wyczyściliśmy
i umyliśmy filtr. Po prostu wymieniamy go na nowy kiedy urządzenie nam to zakomunikuje. Dodatkowo oferta serwisu premium Pure Care to szybka i kompleksowa reakcja w wypadku awarii. Wystarczy się zarejestrować do programu, a naprawa zostanie wykonana w 48 godzin w trybie door-to-door.

IDEAL AP40 PRO - największa wydajność

Oczyszczanie powietrza w większych pomieszczeniach wymaga odpowiedniego sprzętu. Profesjonalny oczyszczacz o największej wydajności jest przeznaczony właśnie do takich zadań. Wyjątkowo duża wydajność oznacza, że współczynnik oczyszczania dla powierzchni 70m2 wynosi 8.0, dla powierzchni 110m2 wynosi 5.1, a dla 160 m2 wynosi 3,5 zapewniając wystarczającą wymianę całego powietrza.

Airfree E60 - najcichszy

Brak wentylatorów powoduje praktycznie bezgłośną pracę tego oczyszczacza. Zamiast klasycznego układu mamy tu filtr ceramiczny, który zamknięty w specjalnej komorze rozgrzewa się do 200°C i niszczy wszystkie drobnoustroje znajdujące się w powietrzu. Następnie powietrze jest schładzane w odrębnej komorze
i uwalniane na zewnątrz. A całość pobiera tyle energii, ile 60W żarówka.

Webber AP8300 - najtańszy

Nasza rekomendacja dla najlepszego stosunku ceny do jakości. Oczyszczacz jest energooszczędny i cichy. Można zaprogramować czas jego działania. Dodatkowo możliwe jest włączanie funkcji jonizacji powietrza. Posiada opcje niezbędne do wygodnego korzystania, takie jak tryb nocny, wskaźnik zużycia filtra, pilot zdalnego sterowania czy czujnik zanieczyszczeń. 

Welltec APH600D - duże możliwości

Nasza kolejna rekomendacja dla urządzenia o najbogatszym wyposażeniu i największych możliwościach. Posiada dwie kasety filtrujące oparte na filtrach H13 oraz zestawie filtrów dodatkowych. Wyróżnia się tutaj moduł 6 diod UV, które sterylizują powietrze i dzięki temu urządzenie dodatkowo zabezpiecza użytkownika przed zakażeniem drobnoustrojami. Jakość powietrza znacznie poprawia również jonizator, usuwający niekorzystne jony dodatnie z otoczenia. Sterowanie urządzeniem odbywa się zarówno poprzez panel jak
i aplikację mobilną, a mocne kółka pozwalają dowolnie przemieszczać je w razie potrzeby.

Dyson Pure Hot + Cool HP04 - produkt premium

Nasza ostatnia rekomendacja to produkt wyjątkowo zaawansowany technologicznie oraz o niezwykłym designie godnym najnowocześniejszych urządzeń AGD. Jedyny oczyszczacz w naszym zestawieniu, który posiada funkcję ogrzewania oczyszczonego powietrza, przez co może utrzymywać stałą temperaturę pomieszczenia. Filtr HEPA H-13 wykonany jest w większości z mikrowłókien borokrzemianowych. Dzięki temu usuwa cząstki o wielkości do 0,1 mikrona, w tym bakterie i wirusy. Może rozprowadzać do 290 litrów oczyszczonego powietrza na sekundę, co stawia go na zaszczytnym, drugim miejscu naszego rankingu, jeśli chodzi o współczynnik oczyszczania CADR.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczone powietrze nie jest korzystne dla zdrowia. To, na szczęście, powszechnie już znany fakt. Same zanieczyszczenia to grupa wyjątkowo zróżnicowana. Są tam mikroorganizmy takie jak wirusy czy bakterie, oraz zarodniki pleśni czy inne biologiczne zanieczyszczenia, jak alergeny roztoczy, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Inną grupą są zanieczyszczenia związane z technologią jaka nas otacza na co dzień. To przede wszystkim smog czy lotne związki organiczne (LZO, VOC). Nie należy też zapominać o kurzu, który bywa niezwykle uciążliwy.

Wg. Europejskiej Agencji Środowiskowej (https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution) zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów i chorób, a także największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia w Europie. Najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci związanej
z zanieczyszczeniem powietrza są choroby serca i udary, a zaraz potem choroby płuc i rak płuc. Czy warto zatem dbać o czystość i nawilżenie powietrza wokół siebie? Zdecydowanie tak!

Powietrze wolne od niepożądanych cząsteczek i mikroorganizmów.

Filtrowanie powietrza mechanicznie usuwa pyły, drobnoustroje i inne niekorzystne składniki powietrza. Oznacza to, że nie dostaną się one do naszego organizmu poprzez błony śluzowe dróg oddechowych, nie osiądą w gardle czy krtani, nie będą podrażniać płuc. Nawet najprostszy filtr HEPA zdecydowanie, bo już na poziomie 99,9%, usuwa zanieczyszczenia, które kumulując się w organizmie mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń.

Powietrze nawilżone

Suche powietrze, które szczególnie doskwiera w okresie grzewczym, a osobom z alergiami przez cały rok, nie powoduje jedynie dyskomfortu, ale również może sprawić poważne kłopoty ze zdrowiem. Nadmierne wysuszenie powietrza zmienia naturalne bariery naszego organizmu w mało skuteczne przeszkody. Błony śluzowe i skóra, bo o nich mowa, w warunkach niedostatecznej wilgoci wysuszają się i tracą swoje ochronne właściwości. Przesuszone błony śluzowe to suchość i drapanie w gardle, a z czasem kaszel i nawet trudności z oddychaniem. Skóra natomiast staje się wrażliwsza oraz może pękać i swędzieć. Nie są to potrzebne objawy, warto więc zatem mieć na uwadze regularne nawilżanie powietrza, którym oddychasz.

Powietrze zjonizowane

Przebywając większość czasu w otoczeniu urządzeń elektronicznych (komputery i urządzenia biurowe w pracy, komputery i urządzenia elektryczne w domu) wystawiamy się na działanie powietrza bogatego w kationy (jony dodatnie), które generowane są przez wszelkie zasilane elektrycznością sprzęty. Zanieczyszczenie jonami dodatnimi to tzw. elektrosmog. A takie powietrze sprzyja rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów takich jak wirusy, bakterie czy zarodniki pleśni lub grzybów. Jonizatory powietrza pozwalają zneutralizować nadmiar jonów dodatnich poprzez generowanie dużych ilości jonów ujemnych. Powietrze o wyrównanym balansie jonów jest zdecydowanie bardziej korzystne dla ludzi i zwierząt.   

Ciesz się swoim nowym oczyszczaczem powietrza!

Wybrałeś tańszy czy droższy model? mniej lub bardziej rozbudowany? dokonując zakupu oczyszczacza powietrza zrobiłeś krok ku poprawie jakości życia. W codziennym pędzie ważne jest by systematycznie ulepszać warunki
w jakich funkcjonujemy, a ten mały, acz istotny element na pewno będzie miał korzystny wpływ na samopoczucie
i zdrowie Twoje i Twojej rodziny.