Ranking smartbandów

Ranking smartbandów.

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej ćwiczyć z osobistym trenerem, który kontroluje nasz plan i monitoruje postępy. Jeszcze lepiej, gdyby taki motywator był z nami każdego dnia, prawda? Niestety trener nie może chodzić z nami wszędzie, ale doskonale zastąpi go opaska monitorująca aktywność. Ranking roku wyłonił liderów, którzy najlepiej pomogą w zadbaniu o dobrą kondycję. Poniżej przedstawimy wady i zalety wybranych modeli.

Rekomendacje

Po przeanalizowaniu dostępnych na rynku smartbandów stworzyliśmy zestawienie najlepszych modeli. Pod uwagę wzięliśmy jakość, oferowane funkcje oraz cenę. Oto trzy smartbandy, które znalazły się na naszym podium:

Produkt premium

Z nieco wyższą ceną idzie w parze wysoka jakość. To nie tylko krokomierz na rękę, ale zaawansowany pomocnik treningów. Posiada wszystkie funkcje potrzebne do kontrolowania parametrów, pozwala też na dostosowanie ich do dyscypliny sportowej. Wyróżnia go pojemna bateria oraz wyjątkowa wodoszczelność.

Nasza rekomendacja

Oferuje monitorowanie snu oraz mierzenie tętna podczas aktywności. Będzie także doskonałym asystentem, umożliwiającym m.in. odbieranie powiadomień i sterowanie muzyką. Posiada wszystkie podstawowe narzędzia, takie jak np. krokomierz. Cena jest przystępna i idzie w parze z funkcjonalnością.

Gratka dla portfela

To opcja niskobudżetowa, ale jednocześnie wystarczająca dla osób, które nie prowadzą bardzo intensywnego trybu życia. Oferuje wszystkie funkcje wymagane do monitorowania podstawowych parametrów. Słabymi stronami urządzenia są mały wyświetlacz oraz niska klasa wodoodporności.

Przedstawiliśmy już nasze typy, jednak na rynku znaleźć można wiele innych godnych polecenia modeli. By pomóc Ci wybrać urządzenie, które najlepiej spełni Twoje potrzeby, poniżej zebraliśmy kilka innych inteligentnych opasek wartych uwagi.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Mini poradnik kupującego

Smartbandy to młodsze rodzeństwo popularnych smartwatchy. Jednak smartband jest zdecydowanie mniejszy niż smartwatch, dzięki czemu lepiej sprawdzi się podczas treningów. Opaski monitorujące aktywność pełnią funkcję krokomierza, pulsometru, osobistego trenera i motywatora – a to wszystko zamknięte w gadżecie o rozmiarze niewielkiego zegarka. Całą dobę kontrolują ciśnienie krwi i puls, monitorują również jakość odpoczynku, a wybrane modele proponują nawet rozwiązania problemów ze snem. Liczą kroki i rejestrują pokonane trasy, a gdy „asystent” zauważy, że zapomniałeś o treningu – wyśle ci przypomnienie! W zależności od stylu życia, może zależeć nam na profesjonalnych narzędziach do kontrolowania parametru organizmu lub na podstawowych funkcjach, jak pulsometr czy krokomierz. Samsung, Huawei czy Xiaomi to tylko jedne z wielu firm, tworzących inteligentne opaski. Bardziej zaawansowane smartbandy pozwalają na wybranie trybu pracy dostosowanego do konkretnej dyscypliny, a nawet na pływanie czy nurkowanie z założoną opaską. Tych dodatkowych funkcji nie ma nawet najlepszy krokomierz!

Osoby intensywnie aktywne powinny poszukać modelu z baterią o dużej wydajności, odpornego na działanie wody, oferującego więcej trybów pracy. Z kolei użytkownicy, którzy chcą jedynie monitorować swoją codzienną aktywność, mogą wybrać modele podstawowe, mniej skomplikowane i co za tym idzie – tańsze.

Recenzje

Huawei Band 4 Pro – asystent dla aktywnych

Jego starszym bratem jest popularny inteligentny krokomierz Huawei Band 2 PRO. Recenzja powinna zaczynać się od ekranu, ponieważ ten z pewnością zasługuje na uwagę. Dotykowy ekran charakteryzuje się wyjątkową ostrością (przekątna ekranu to 0,95 cala, a rozdzielczość wynosi 240 na 120 pikseli). Urządzenie przez całą dobę kontroluje tętno i powiadamia, kiedy coś jest nie tak. Sprawdza także jakość snu i podpowiada, jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami. Ma wbudowany system GPS. Posiada wiele trybów pracy, dostosowanych do konkretnej dyscypliny sportowej. Dzięki możliwości połączenia ze smartfonem, będzie informowało nas o wiadomościach. Pozwala też na sterowanie odtwarzaczem muzyki. Bateria wytrzymuje nawet 12 dni w trybie czuwania. Minusem urządzenia jest oddzielna stacja do ładowania.

Xiaomi Mi Band 5 – przystępna cena i wielofunkcyjność

Potrafi samodzielnie wykrywać chód i bieganie, oprócz tego posiada aż 11 trybów pracy, nawet tak nieoczywistych, jak joga czy maszyna do wiosłowania. Dzięki wysokiej klasie wodoszczelności bez obaw można używać go podczas pływania. Minusem tego modelu jest brak wbudowanego GPS. Jest za to wyposażony w pulsometr, krokomierz i licznik spalonych kalorii, sprawdza też poziom stresu, kontroluje jakość i długość snu. Ten model doskonale sprawdzi się również jako pomocnik w codziennych czynnościach. Dzięki połączeniu ze smartfonem będzie powiadamiał o wiadomościach z telefonu. Z poziomu opaski możemy też sterować odtwarzaniem muzyki, a nawet aparatem w smartfonie.

Wszystkie informacje wyświetlane są na dotykowym ekranie o rozmiarze 1,1 cala. Smartband wyposażony jest w wydajną baterię. Ładowanie jest bardzo praktyczne, działające przy wykorzystaniu magnetycznego złącza. Na jeszcze lepsze monitorowanie danych zebranych przez opaskę pozwala specjalna aplikacja. Krokomierz Xiaomi Mi Band 5 to przemyślany gadżet.

Garett Fit 26 GPS – doskonała wodoszczelność i wiele trybów pracy

To model proponowany przez firmę Garett, nie tak popularną na polskim rynku jak Huawei czy Xiaomi. Garett Fit 26 to opcja nieco droższa, ale warta swojej ceny. Wyposażony jest we wszystkie funkcje potrzebne do monitorowania aktywności. Zebrane informacje są analizowane w odniesieniu do konkretnej dyscypliny sportowej. Dzięki Monitorowi Snu pomoże również w kontrolowaniu snu i rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Dobrze działający moduł GPS pozwala na zapisywanie pokonywanych tras. Dodatkowo jest wyjątkowo odporny – może być zanurzony w wodzie przez 60 minut. Dostarcza powiadomienia o połączeniach przychodzących i wiadomościach. Wygodną funkcją jest wybudzanie ekranu urządzenia ruchem ręki. Ekran nie jest dotykowy i mierzy 0,96 cala. Słabą stroną tego modelu jest mniej wydajna bateria, która pozwala na intensywne korzystanie z urządzenia przez cztery dni.

Honor Band 5 – asystent w codziennym życiu i podczas treningu

Posiada dotykowy wyświetlacz o przekątnej 0,95 cala i gwarantuje bezproblemowe odczytywanie komunikatów. Wyposażony jest w szkło odporne na zarysowania. W kwestii zbierania podstawowych informacji podczas treningu, nie odstaje od innych modeli. Mierzy między innymi tętno, czas treningu, przebyty dystans oraz spalone kalorie. Posiada kilka trybów, dzięki którym może przeanalizować zebrane dane w odniesieniu do konkretnej dyscypliny sportowej. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość rozpoznawania czterech podstawowych stylów pływackich. Wodoszczelność oscyluje na poziomie 5 ATM. Sporym minusem jest brak modułu GPS, przez co chcąc zmierzyć przebytą trasę, musimy zabrać ze sobą połączony ze smartbandem telefon. Bateria jest wytrzymała, może pracować nawet do 14 dni. Pozwala także na odbieranie powiadomień z telefonu oraz sterowanie muzyką i zdalną obsługę aparatu.

Xiaomi Mi Band 2 – dla chcących rozpocząć aktywne życia

To jedna ze starszych wersji inteligentnych opasek stworzonych przez firmę Xiaomi. Posiada jednak zdecydowanie więcej funkcji niż zwykły zegarek z krokomierzem. Na ekranie o przekątnej 0,42 znajduje się dotykowy przycisk. Po naciśnięciu otrzymamy podstawowe informacje: liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans, puls, liczbę wykonanych kroków, a także godzinę, stan baterii i ewentualne ikony powiadomień ze smartfona. Oferuje też sterowanie odtwarzaczem muzyki. Opaska odporna jest na zachlapanie wodą, jednak nie nadaje się do pływania. Monitor snu pozwala również na kontrolowanie poszczególnych faz, długości i jakości snu. Bateria w tym modelu jest, o dziwo, pojemniejsza niż w nowszych urządzeniach od Xiaomi. Może pracować nawet do 20 dni. Niestety nie posiada modułu GPS.

Maxcom FW20 Soft – tani i prosty w obsłudze

To opcja najtańsza i posiadająca wyłącznie podstawowe funkcje, którymi charakteryzują się smartbandy. Będzie jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie trenują intensywnie, ale chcą kontrolować funkcjonowanie organizmu. Zbiera najważniejsze dane o przebiegu treningu. Kontroluje również jakość i długość poszczególnych faz snu. Dzięki połączeniu technologią Bluetooth ze smartfonem może komunikować o połączeniach i wiadomościach. Posiada funkcje budzika, stopera i pulsometru. Pozwala też na sterowanie odtwarzaczem muzyki. Szkło jest odporne na zarysowania, jednak cała opaska nie jest wodoszczelna. Kolejną słabą stroną modelu Maxcom FW20 Soft jest brak wspominanego już wcześniej modułu GPS. Ładowanie trwa około półtorej godziny, odbywa się przez tradycyjne złącze USB, a bateria może działać przez pięć dni.  

Poradnik kupującego

Jeszcze nie tak dawno zegarek z krokomierzem i pulsometrem był cudem technologii. Obecnie smartbandy oferują dużo, dużo więcej. Opaska będzie Ci towarzyszyć i pomagać zarówno podczas treningów, jak i codziennych zajęć – w pracy, szkole czy czasie wolnym.

Smartband – czy warto kupować?

Smartband to inteligentny asystent, który będzie przydatnym gadżetem nie tylko dla profesjonalnych sportowców. W zasadzie trudno jest znaleźć argumenty, które działałyby na jego niekorzyść. Niektórzy mogą powiedzieć, że takie same funkcje może nam zaoferować krokomierz w telefonie. To jednak nie do końca prawda – aplikacja do liczenia kroków podaje tylko informacje o czasie i przebytym dystansie oraz ewentualnie o spalonych kaloriach. Smartbandy pozwalają natomiast na kontrolowanie wszystkich parametrów ciała, a dodatkowo mają funkcję motywatora, który przypomina o opuszczonych treningach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smartband?

Na pewno musimy dostosować go do naszych potrzeb. Trzeba pamiętać, że nie zawsze „droższe” znaczy „lepsze”. Może się okazać, że wydamy więcej pieniędzy na model z funkcjami, których nigdy nie użyjemy. Najważniejszymi parametrami są: analizowane dane, pojemność baterii, wodoszczelność, dostępne tryby pracy oraz obecność modułu GPS, jeśli zależy nam na śledzeniu tras. Należy sprawdzić też, z jakimi systemami jest kompatybilny nowoczesny krokomierz. Android oraz iOS to najpopularniejsze opcje.

Czy smartband działa bez telefonu?

Dzięki wbudowanej pamięci, niektóre opaski mogą działać bez stałego połączenia z telefonem. W takim wypadku zbierane dane są magazynowane w „mózgu” smartbandu, a dopiero potem przesyłane do telefonu. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych pojemnościach pamięci wewnętrznej.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań smartband to przydatny gadżet dla osób, które chcą rozpocząć lub już prowadzą aktywny tryb życia. Naszym faworytem okazał się Xiaomi Mi Band 5, który nie tylko posiada wiele trybów pracy i dodatkowych funkcji, ale równocześnie jest wytrzymały i można go kupić za przystępną cenę. Zasługuje również na miano „inteligentnej” opaski, ponieważ sam potrafi wykrywać rodzaj aktywności. Z czystym sumieniem możemy polecić ten model.