Recenzja Amazon Echo

Amazon Echo – recenzja
Do lamusa odeszły już czasy, gdy do posiadanego w domu sprzętu elektronicznego zaliczało się: radio, telewizor i może jeszcze laptop. W obecnych czasach postęp technologiczny sprawia, że producenci prześcigają się oferując na sprzedaż coraz to bardziej wymyślne urządzenia. W zamyśle, mają ułatwiać nam życie i wymagać od nas coraz mniejszego zaangażowania. Jak więc wygląda przeciętny dzień? Mieszkanie odkurzy za nas roomba, a w kuchni ulubione przysmaki przygotuje (niemalże samodzielnie) robot kuchenny. Narzekać nie mogą również fani modnych elektronicznych gadżetów, sterowanych już nie tylko dotykiem, ale i głosowo. Jak to działa? Jeszcze niedawno futurystyczna wizja rozmowy
z urządzeniem, była tyko obrazkiem żywcem wyjętym z filmu science fiction. Dzisiaj to już rzeczywistość. Tak więc usiądź wygodnie i wyobraź sobie powrót do domu i przyjemną „pogawędkę”, tylko tym razem nie z przyjaciółką, a z urządzeniem. Mało tego, z urządzeniem, które potrafi nie tylko słuchać, ale i …odpowiadać.

Amazon Echo – trochę historii i garść faktów

Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę jest Amazon Echo? W największym skrócie można powiedzieć, że to sterowany głosowo głośnik połączony z Internetem. Taki opis nie oddawałby jednak zdecydowanie większości jego zalet. Na czym więc polega jego innowacyjność? Co sprawiło, że bije rekordy popularności?

Na pierwszy rzut oka to czarny walec, tuba kryjąca w sobie wiele małych dziurek, a ponadto siedem mikrofonów, głośnik wysokotonowy i subwoofer. Takie zestaw sprawia, że mamy możliwość wypełnienia dźwiękiem całego pomieszczenia,
w którym aktualnie przebywamy. No tak, odpowiecie, ale cóż w tym nadzwyczajnego? Przecież to podstawowe zadanie każdego głośnika.

Sekretem jest uruchamiana słowem „Alexa” głosowa asystentka. Producent obiecuje, że jej umiejętności pozwolą nam na poczucie się we własnym mieszkaniu, jak w prawdziwym elektronicznym „domu przyszłości”. Sprawdźmy, ile w tym prawdy
i przyjrzyjmy się po kolei wszystkim jej funkcjom i możliwościom.

Produkt premium

Ekskluzywne funkcje inteligentnych głośników z Alexą oraz potężne funkcje dźwięku. Technologia Dolby Atmos. Wielowymiarowy dźwięk, automatyczna regulacja, zgodnie z percepcją przestrzeni i akustyką otoczenia. Echo Studio ma zintegrowany hub Zigbee Smart Home.

Nasza rekomendacja

Najlepsze funkcje Alexa z doskonałą jakością dźwięku. Technologia Dolby odtwarza dźwięk wielokierunkowy 360 °. Czysty wokal i dynamiczna odpowiedź basów. 3-calowy neodymowy głośnik niskotonowy i 0,8-calowy głośnik wysokotonowy. 

Gratka dla portfela

Jeżeli szukasz małej, kompaktowej wersji dużego Echo ten model może być da Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Brak dużego głośnika rekompensowany jest przez wbudowany port wyjścia liniowego oraz moduł Bluetooth, który zapewnia możliwość podłączenia urządzenia, w razie potrzeby, do zestawu stereo.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Amazon Echo – podstawowe funkcje

Po wywołaniu naszej wirtualnej asystentki, uruchamiamy ją w tryb czuwania. Od tej pory będzie gotowa na każde nasze polecenie. Co istotne, urządzenie posiada regulację głośności oraz specjalny przycisk, za pomocą którego możemy w każdej chwili wyłączyć mikrofon. Dzięki temu mamy pewność, że Alexa nie słyszy nas, wtedy, gdy sobie tego nie życzymy. To ważne, bo nikt z nas nie czuje się komfortowo będąc wciąż „na podsłuchu”.

Pierwszą, podstawową funkcją urządzenia jest odtwarzania wysokiej jakości muzyki. Wybierz ulubioną piosenkę z Twojej playlisty zapisanej na Spotify i ciesz się dźwiękiem doskonałej jakości. Poza muzyką Alexa włączy nam także wybraną audycję.

Masz problem z porannym wstawaniem? Alexa zaserwuje Ci w ramach pobudki Twój ulubiony kawałek. Lubisz być na bieżąco i wiedzieć co aktualnie dzieje się na świecie? Nie ma problemu, poproś a Twoja wirtualna asystentka przygotuje dla Ciebie skrót najważniejszych, jeszcze gorących newsów z całego świata. Spadek nastroju? Na to także znajdzie się rada, Alexa wyszuka w sieci najbardziej zabawne dowcipy. Urządzenie będzie bardzo pomocne również dla wszystkich tych, którzy uwielbiają czytać, ale cierpią na brak czasu. Od dzisiaj Ty przygotowujesz obiad, a Amazon Echo czyta dla Ciebie najnowszy audiobook.

Poza wyżej opisanymi funkcjami, Echo wspomoże nas również w kwestiach organizacyjnych. A wszystko dzięki połączeniu sprzętu z kalendarzem google. W ten sposób w każdym momencie możesz zapytać wirtualną asystentkę o plany na najbliższe kilka godzin i masz pewność, że ważne spotkanie już Ci nie umknie. Usatysfakcjonowana powinna być też każda pani domu – listy zakupowe oraz możliwość zamawiania niezbędnych rzeczy (funkcja dostępna dla posiadaczy Amazon Prime), sprawiają, że życie staje się po prostu przyjemniejsze.

Co jeszcze poza zamówieniem jedzenia potrafi ten cud techniki? Wolny czas urozmaici wspólnym graniem w gry, ułatwi trening i da motywacyjnego kopa, gdy pojawi się chwilowy brak zapału.

Warto dodać, że Alexa komunikuje się w języku angielskim i potrafi bezbłędnie rozpoznać głos swojego właściciela. Komunikacja z nią jest przyjemna, pozwala na wykonywanie telefonów czy wysyłanie wiadomości do wszystkich osób znajdujących się w naszych kontaktach. Mało tego może służyć jako słownik, a nawet tłumacz.

Alexa jak na „inteligentną asystentkę” przystało jest wyposażona w całą bazę umiejętności, a ponadto po zainstalowaniu jednej z aplikacji dostępnych dla tego typu urządzeń – szybko się uczy. Poza wbudowywanymi funkcjami daje nam też możliwość tworzenia własnych zadań dla naszej asystentki. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący
w sprzęcie musimy zapewnić urządzeniu dostęp do urządzeń mobilnych znajdujących się w naszym mieszkaniu.

Jeśli już wiesz, że Amazon Echo to sprzęt, który zdecydowanie znajdzie się na Twojej zakupowej liście – przeczytaj, który
z dostępnych w rodzinie Amazon modeli kupić, tak aby najlepiej spełnił pokładane w nim nadzieje.

Amazon Echo Dot 3

Jeżeli szukasz małej, kompaktowej wersji dużego Echo ten model może być da Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Brak dużego głośnika rekompensowany jest przez wbudowany port wyjścia liniowego oraz moduł Bluetooth, który zapewnia możliwość podłączenia urządzenia, w razie potrzeby, do zestawu stereo. Wnętrze kryje 4 mikrofony. Dzięki wyposażeniu w wyświetlacz może też służyć jako timer do kuchni. Jeżeli chodzi o obsługę – również króluje prostota i funkcjonalność – znajdziemy tu cztery przyciski, dzięki którym w intuicyjny sposób kierujemy poczynaniami naszej wirtualnej asystentki, a także możemy regulować głośność. Co istotne Echo Dot jest bardzo czułe  i usłyszy Cię nawet gdy wydasz polecenie z drugiego końca pokoju. Idealnie będzie prezentował się w sypialni, kiedy po męczącym dniu będziesz mógł nie używając rąk obejrzeć ulubiony serial i zgasić światła, gdy poczujesz senność. Niewielkie rozmiary, przystępna cena i zestaw funkcji, które znajdziesz w większym odpowiedniku. Czego chcieć więcej?

Amazon Echo Studio

Echo Studio ma wiele do zaoferowania, a przede wszystkim jakość dźwięku.

Dostęp do szeregu funkcji, takich jak: słuchanie wiadomości, zakupy online, sprawdzanie prognozy pogody, zamawianie dostawy, tworzenie alertów, sprawdzanie informacji o ruchu drogowym i wiele innych. Alexa zawsze się uczy i dodaje nowe umiejętności.

System dźwiękowy o mocy 330 watów, aktywuje 3 głośniki dla średnich tonów, 1 głośnik wysokotonowy i 1 głośnik niskotonowy 5,25 ”dla basów. Technologia Dolby Atmos daje wielowymiarowy dźwięk. Urządzenie automatycznie rozpoznaje akustykę otoczenia i dostosowuje dźwięk zgodnie z percepcją tej przestrzeni. Możesz słuchać ulubionej muzyki w Amazon Music, Apple Music, Spotify, Deezer itp.

Możesz też połączyć Echo Studio z systemem stereo, Fire TV i stworzyć zestaw kina domowego, kompatybilny z Dolby Atmos.

Echo Studio ma jeszcze jedną mocną stronę, zintegrowane centrum inteligentnego domu Zigbee. Za pomocą poleceń głosowych sterujesz lampami, zamkami, czujnikami i kamerami, wtyczkami, czy włącznikami.

Amazon Echo 3

Jeśli szukasz najlepszego rozwiązania Alexa i najwyższej jakości dźwięku, Echo 3.generacji jest świetną opcją. Funkcje obsługiwane przez polecenia głosowe są podobne do innych inteligentnych głośników z rodziny Echo. Usłyszysz wiadomości, zamówisz jedzenie, posłuchasz książek, zrobisz zakupy. Użyj swojego głosu, aby stworzyć timery, harmonogramy, procedury. Sprawdź prognozę pogody, jaki jest ruch. W sekcji „Umiejętności Alexy” odkryj nowe możliwości, które są zawsze dodawane do aplikacji.

Dźwięk Echo 3.generacji robi wrażenie, ze względu na rozmiary urządzenia. Wysokiej jakości głośniki z regulacją korektora i technologią Dolby do odtwarzania dźwięku wielokierunkowego 360 °, czysty wokal i dynamiczna odpowiedź basów. 3-calowy neodymowy głośnik niskotonowy i 0,8-calowy głośnik wysokotonowy zapewniają najlepszy dźwięk. Połączenie przez Wi Fi, Bluetooth. Dodatkowe wejście i wyjście dla audio 3,5 mm, ale kabel nie jest dołączony do produktu.

Poproś o piosenkę, którą chcesz usłyszeć, według nazwy, albumu, wykonawcy lub gatunku muzycznego, na Amazon Music, Apple Music, Spotify. Skorzystaj z funkcji muzyki w wielu środowiskach, zintegruj głośniki, aby uzyskać dźwięk stereo w różnych lokalizacjach. Ułatw sobie życie. Steruj inteligentnymi urządzeniami domowymi takimi jak: wtyczki, lampy, alarmy, kamery, telewizor i nie tylko. Kompatybilność jest doskonała ze względu na liczbę marek, które już oferują integrację z Alexą.

Urządzenie ma wiele warstw ochrony prywatności, w tym przycisk, który elektronicznie odłącza mikrofony.

Amazon Echo Show 8

Jeżeli zależy Ci na dotykowym ekranie, ponieważ na przykład uwielbiasz oglądać filmy skieruj swoją uwagę w stronę Echo Show. W wielkim skrócie to znana nam już Alexa z dodatkowym ekranem, na którym w każdej chwili wyświetlisz wszystkie niezbędne informacje. Model jest doskonałym połączeniem funkcji głosowej asystentki z zaletami wizualizacji żądanych wyników. Pomyśl, ile razy gotując, czy przygotowując ciasto według nowego przepisu przyjaciółki miałeś ogromny problem by nie pobrudzić brudnymi rękoma klawiatury laptopa czy telefonu? Teraz, dzięki Echo Show, ten problem znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ciasto i kawa już gotowe? Masz ochotę na chwilę relaksu? Poproś Alexę o wyświetlenie ulubionego serialu! Jakby tego było mało -Echo Show proponuje swoim użytkownikom również komunikator video. Ten elektroniczny gadżet naprawdę da się lubić!

Amazon Echo Show 5

Echo Show 5 ma responsywny ekran dotykowy, 5,5 cala i rozdzielczość 960 x 480 pikseli. 1 głośnik 1,65 ”4 W, kamera 1 MP z 720 HD do nagrywania filmów. Posiada setki możliwości, które możesz wybrać i dostosować głosowo z Alexą lub na interaktywnym ekranie Echo Show 5. Jmożesz też oglądać filmy, wideo, kanały telewizyjne, bawić się grami, uczyć się nowych przepisów i bawić dzieci.

W tym modelu dostępne są również różne funkcje typowe dla urządzeń z linii Echo ze zintegrowaną Alexą. Słuchaj stacji radiowych, uzyskuj dostęp do najbardziej znanych utworów muzycznych i słuchaj ulubionych playlist. Aby rozpocząć dzień, uporządkuj swój harmonogram, utwórz przypomnienia i zobacz najważniejsze wiadomości. Sprawdź pogodę i ruch uliczny przed wyjściem z domu. Chcesz uzyskać informacje na dany temat, dokonać zakupu online, zamówić jedzenie, po prostu wydaj Alexie polecenie głosowe. Możesz spersonalizować ekran swojego Echo ulubionym zdjęciem.

Ten inteligentny głośnik można również zintegrować z urządzeniami Smart Home kompatybilnymi z Alexa. Kontrolujesz światła, drzwi, przełączniki, chłodne powietrze oraz monitorujesz i przeglądasz obrazy z kamer bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

W urządzeniu jest też dostępne połączenie przez Wi Fi, Bluetooth. Wyjście audio stereo 3,5 mm do użytku z głośnikami zewnętrznymi, ale kabel audio nie jest dołączony do produktu.

Gdzie kupić te Inteligentne głośniki? W Polsce za pośrednictwem serwisu amazon.pl.  Istnieje również możliwość zakupu dostępnych w naszym kraju modeli w kilku klasycznych, oferowanych przez producenta kolorach.

Podsumowanie

Dom przyszłości, który jeszcze niedawno był dla nas tylko wymysłem rodem z filmów fantasy dzisiaj staje się faktem. Za kilkaset złotych możemy wyposażyć nasze mieszkanie w urządzenie, które w inteligentny sposób zdejmie z nas obowiązek zarządzania domem. Obudzi nas o wybranej porze, włączy światła, opowie o planach na najbliższe godziny, a przed pójściem spać zadba o zamknięcie drzwi, przeczyta fragment ulubionej powieści i wyłączy światła. Oczywiście jak do wszystkich udogodnień także i do tego urządzenia łatwo i szybko można się przyzwyczaić. Ba, nawet zaprzyjaźnić – Alexa bowiem zawsze na wszystkie pytania odpowiada grzecznie i bywa przy tym zabawna. Minusy? Z pewnością dla wielu osób będzie nim fakt, iż Alexa nie mówi w języku polskim. Dla wielu użytkowników, nawet dobrze porozumiewających się w języku angielskim może być to wada, która skutecznie zniechęci do zakupów. Trzeba też mieć na uwadze, że zapraszając tę wirtualną asystentkę do swojego mieszkania oddajemy kawałek naszej prywatności. Z drugiej strony – w obecnych czasach ten kierunek wydaje się nieunikniony. O tym, czy warto – każdy musi zdecydować sam.