Ranking suszarek do prania

Jesień, ulewa za oknem, góra świeżo wypranych ubrań, które kolejnego poranka będą niezbędne do szkoły i pracy. Tradycyjna suszarka zajęta przez suszącą się pościel, a Ty załamujesz ręce szukając miejsca do wywieszenia ubrań. Stop! Nasz ranking suszarek do prania podpowiada. To nie musi tak wyglądać. Jeżeli chcesz mieć możliwość suszenia ubrań niezależnie od pogody, a dodatkowo nie znosisz nieprzyjemnych zapachów pojawiających się w mieszkaniu pod wpływem wilgoci, zakup suszarki do prania może okazać się wybawieniem. Będzie to też doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy bywają leniwi – posiadając ten rodzaj sprzętu, pozycję „wywieszanie prania” możesz wykreślić
z listy codziennych obowiązków.

Rekomendacje

Z dostępnych w sklepach suszarek wybraliśmy trzy modele, które naszym zdaniem zasługują na miejsce w rankingu najlepszych suszarek do ubrań.

Produkt premium

Model z bardzo wysoka klasą energetyczną A+++. Dzięki technologii Air Wash odświeża ubrania bez użycia detergentów, a jedynie za pomocą ciepłego powietrza. Urządzenie dostosowuje czas suszenia, chroniąc w ten sposób Twoje ubrania i oszczędzając energię. Model dla najbardziej wymagających użytkowników, pozwala sterować jego pracą za pomocą aplikacji w telefonie.

Nasza rekomendacja

Wydajna i pojemna suszarka do prania. Wyposażona w szereg funkcji, które ochraniają strukturę suszonych ubrań dbając o zachowanie koloru i zmniejszenie ilości zagnieceń. Dzięki systemowi SensiCare, wyjmujesz z urządzenia równomiernie wysuszone ubrania. Do tego niski pobór energii i spora ładowność. Najlepszy wybór dla średniej wielkości rodziny.

Gratka dla portfela

Dobrej klasy suszarka z możliwością ustawienia czasu rozpoczęcia jej pracy. Posiada funkcję redukcji skręcenia i splątywania włókien oraz możliwość suszenia rzeczy z bardzo delikatnych materiałów. Produkt dla użytkowników, którzy zadowolą się mniejszą liczbą programów oraz niższą, aniżeli u opisywanej konkurencji klasą energetyczną (B). Plus za bardzo atrakcyjną cenę.

Poznałeś już modele, które dzięki swoim zaletom zostawiają w tyle konkurencję. Analizę podstawowych parametrów suszarek do prania ułatwi Ci poniższa tabela, w której znajdziesz również kilka innych interesujących modeli.
A przy okazji możesz zapoznać się z naszym rankingiem pralek.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Mini poradnik zakupowy

Spośród dostępnych na rynku modeli możesz zdecydować się na najbardziej popularną suszarkę kondensacyjną lub tańszą – wywiewową. Wygodne i najczęściej kupowane są suszarki wolnostojące, rzadziej wybierane modele to te do zabudowy. Przy braku miejsca w łazience, pomyśl nad zakupem płytkiego urządzenia typu slim lub ustaw pralkę i suszarkę – jedną na drugiej.

Poza rodzajem suszarki zwróć uwagę na jej ładowność. Weź pod uwagę liczbę osób w rodzinie, oraz pojemność Twojej pralki. Sprawdź klasę energetyczną urządzenia. Im wyższa, tym niższe zużycie energii.

Jeżeli cierpisz na alergię zwróć uwagę na to, aby model był wyposażony w program antyalergiczny. Dla wszystkich fanów nowoczesnych rozwiązań, z pewnością gratką będzie sprzęt z możliwością zdalnego sterowania.

Wiele osób przed zakupem powstrzymuje opinia, iż suszarki mogą niszczyć ubrania. Przy odpowiednim użytkowaniu sprzętu takie obawy są zupełnie bezpodstawne.

Aby suszarka do prania służyła bezawaryjnie możliwie jak najdłużej, musisz zadbać o właściwe jej użytkowanie. Przede wszystkim pamiętaj o segregacji i doborze odpowiednich programów. Nie zapominaj też o odpowiednim czyszczeniu kluczowych elementów suszarki.

Wady i zalety najlepszych, wybranych przez nas modeli, znajdziesz w poniższym zestawieniu.

Samsung QuickDrive DV90N8289AW - fenomenalna klasa energetyczna A+++

Najwyższej klasy suszarka do prania, oferująca szereg nowoczesnych rozwiązań. Bardzo wysoka klasa energetyczna A+++ ma wpływ na niższe zużycie energii, a tym samym na wysokość Twoich rachunków za prąd. Chcesz włączyć suszarkę, ale aktualnie coś zatrzymało Cię w biurze? Nie ma problemu – z pomocą aplikacji Smart Control rozpoczniesz cykl suszenia z dowolnego miejsca. Brakuje Ci czasu? Program SuperSpeed wysuszy 3 kg wsad już w 81 minut, a pojedyncze sztuki garderoby nawet w 35 minut! Inteligentny system czujników wilgoci, temperatury, oraz czyszczenia wymienników ciepła, dba o to, by Twoje ubrania nie uległy zniszczeniu, oraz zapewnia bezpieczne użytkowanie suszarki. Czy można oczekiwać więcej? Może tylko nieco niższej ceny.

ELECTROLUX EW8H458BP PERFECTCARE - z systemem SensiCare dostosowującym czas suszenia do wilgotności prania

Wysokiej klasy suszarka, w której bez obaw wysuszysz nawet najbardziej delikatne ubrania. System GentleCare zapewnia możliwość suszenia w niższej temperaturze, a zmiana kierunków pracy bębna znacząco wpływa na mniejszą ilość zagnieceń. Suszarka posiada funkcję dostosowania czasu suszenia do stopnia wilgotności suszonej garderoby. Funkcją, która wyróżnia ten model wśród produktów konkurencji jest program PościelXL, oraz MieszaneXL, pozwalający wysuszyć większe ilości prania bez konieczności programowania dodatkowych cykli. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie – docenisz możliwość wysuszenia odzieży sportowej bez obaw o zachowanie wodoodporności ubrań. Zastosowanie silnika inwerterowego, oraz pompy ciała przekłada się na wysoką energooszczędność. Najlepszy stosunek jakości do ceny.

ELECTROLUX EW6C527PP - dobra jakość w niskiej cenie

Dobrej klasy suszarka bębnowa dostosowująca czas suszenia do wielkości i wilgotności załadowanego do niej prania. Posiada funkcję wprowadzenia godziny automatycznego rozpoczęcia pracy sprzętu, a także opcję suszenia w niej delikatnych tkanin. Niższa, aniżeli u konkurencji, klasa energetyczna produktu (B), oraz mniejsza liczba dostępnych w urządzeniu programów (5), przekłada się na bardzo atrakcyjną cenę urządzenia. Dobra opcja dla wszystkich oszczędnych.

AMICA AWD82LCB - świetne rozwiązanie dla posiadaczy czworonogów

Borykasz się z alergią lub problemami skórnymi? To model stworzony, aby zaspokoić Twoje specyficzne potrzeby. Program antyalergiczny usuwa z ubrań roztocza i alergeny. Jeżeli Twoim utrapieniem jest zalegająca na ubraniach sierść pupila, z pomocą przyjdzie Ci funkcja AmiFilter 2.0, która skutecznie pomoże w usunięciu sierści za pomocą specjalnych filtrów. Godna uwagi jest również opcja niemalże błyskawicznego, bo 45-minutowego suszenia ubrań, oraz program ułatwiający wyprasowanie garderoby.

BOSCH WTR87TW0PL - opcja błyskawicznego suszenia, dla wszystkich ceniących czas

Suszarka, którą wyróżnia zastosowanie w niej specjalnych zabieraków do odzieży, które sprawiają, że ubrania nie pozostają na dnie bębna. Urządzenie wyposażono w specjalny zestaw czujników chroniących odzież przed przesuszeniem. Na uwagę zasługuje też bardzo cicha praca urządzenia, oraz zastosowanie zabezpieczeń przed dziećmi. Przydatną opcją dodatkową, która oferuje producent jest specjalny łącznik z wysuwaną szufladką, który zapewnia stabilne usytuowanie suszarki na pralce. Problem z brakiem miejsca w łazience rozwiązany. Wymienione powyżej zalety suszarki w połączeniu z najwyższą klasa energetyczna A+++ klasyfikują ten model do wysokiej jakości sprzętów, godnych uwagi.

Wskazówki dla kupującego

Wiesz już, które modele dostępne na rynku są warte Twojej uwagi. Zebraliśmy najważniejsze informacje w formie krótkiego poradnika, tak aby ułatwić Ci podjęcie optymalnej dla Ciebie decyzji zakupowej.

Rodzaje suszarek do ubrań

Suszarki do prania dzielimy zasadniczo na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy suszarki kondensacyjne, w których para wodna jest kondensowana w wodę. Jeżeli zdecydujesz się na model z pompą ciepła zyskasz niższe, roczne zużycie energii. Drugim rodzajem suszarek są modele tzw. wywiewowe. Gorące powietrze przenika przez tkaniny,
a następnie wydostaje się na zewnątrz. Niestety takie rozwiązanie wymaga podłączenia suszarki do wentylacji. Niedogodności z tym związane rekompensuje dużo niższa cena takich urządzeń.

Czym się kierować wybierając najlepszą suszarkę do prania?

Z pewnością zastanawiasz się które parametry suszarek są najistotniejsze. Jednym z pierwszych kryteriów wyboru takiego sprzętu powinna być ładowność suszarki. Inną wybierze singiel, a suszarka
z ładownością około 8-9 kg – będzie optymalna dla kilkuosobowej rodziny z dziećmi. Weź również pod uwagę pojemność swojej pralki!

Ważne są również gabaryty urządzenia – w niewielkiej łazience idealnie sprawdzi się mała suszarka do prania.

Szukaj sprzętów z najwyższą klasą energetyczną. Im wyższa, tym więcej pieniędzy pozostaje w Twoim portfelu.

Przyjrzyj się oferowanym przez producenta programom i funkcjom. Większość suszarek oferuje różnorodne programy dopasowane do rodzaju tkaniny. Znajdziemy więc te do prania delikatnej bielizny, bawełny, syntetyków, koszul, jeansów, ale i pościeli (także w rozmiarze XL), oraz odzieży sportowej, wymagającej specjalnego traktowania. Oczywiście warto wspomnieć o specjalnych programach dedykowanych np. osobom z alergią. Do bardzo lubianych funkcji należy ta pozwalająca niwelować zagniecenia, opóźnienia startu urządzenia a także błyskawicznego suszenia. Ostatnia opcja sprawdzi się doskonale, jeżeli należysz do osób, które wiecznie się spieszą.

Najbardziej nowoczesne modele pozwalają na sterowanie pracą urządzenia za pomocą smartfona z dowolnego miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Dzięki specjalnej aplikacji włączysz suszarkę oraz będziesz miał możliwość kontrolowania jej pracy.

Czy suszarki niszczą ubrania?

Suszarki to nowoczesne urządzenia, które przy przestrzeganiu zasad właściwej eksploatacji nie powodują niszczenia suszonej garderoby. Co kryje się pod nazwą „właściwa eksploatacja”? Pamiętaj, że nie wszystkie ubrania, które posiadasz nadają się do suszenia w suszarce. Dlatego przed włożeniem ich do bębna, bezwzględnie sprawdź oznaczenia na metce.

Po drugie pamiętaj, aby zawsze suszyć tkaniny dobierając odpowiedni dla nich program suszenia.

Warto zainwestować w suszarkę, która ma wbudowany czujnik wilgotności. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której Twoja garderoba będzie suszona zbyt długo.

Aby Twój sprzęt służył Ci jak najdłużej musisz także pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Zasady prawidłowego użytkowania suszarki do prania

Niewłaściwe korzystanie ze sprzętu, jakim jest suszarka, może skutkować zmniejszeniem wydajności jej pracy, a nawet poważną awarią wymagającą naprawy. Dlatego tak istotne jest, abyś pamiętał o kilku kluczowych zasadach.

Zanim przystąpisz do suszenia posegreguj garderobę. Nie mieszaj bardzo mokrych tkanin z delikatnie wilgotnymi, podobnie nie pakuj do bębna rzeczy z metalowymi zapięciami łącznie np. z jedwabną sukienką. Im mniej ubrań włożysz do pralki tym szybciej sprzęt je wysuszy. Sprawdź też koniecznie czy wyjąłeś wszystko z kieszeni!

Po zakończonym cyklu suszenia wyczyść filtry. Zbierz zawartość filtru dłonią lub – w razie potrzeby umyj go pod bieżącą wodą. O tym czy zbiornik na skropliny wymaga opróżnienia w większości dostępnych modeli poinformuje Cię odpowiednia dioda. Nie zapominaj o sprawdzeniu bębna, odśwież go miękką ściereczką i mydłem. Tym samym zestawem czyszczącym zadbaj o czystość obudowy Twojej suszarki.

Szczegóły na temat procesu czyszczenia znajdziesz w poniższym artykule.

W krótkim filmiku natomiast znajdziesz wskazówki na temat usuwania nieczystości z filtra i wymiennika ciepła.

Podsumowanie

Pomimo, że suszarka do ubrań stanowi odczuwalny wydatek w domowym budżecie z pewnością istnieje wiele argumentów przemawiających za posiadaniem takiego urządzenia. Ten zakup pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu
i sił. Sprawi również, że zapomnisz o przykrym zapachu stęchlizny z ubrań. Możesz też zyskać nowy, ciekawy element aranżacji łazienki – wiele suszarek bowiem cechuje atrakcyjny design.

Produktem, który zwyciężył w naszym rankingu suszarek do prania jest model ELECTROLUX EW8H458BP PERFECTCARE. Wysokiej klasy suszarka może poszczycić się klasą energetyczną A++, posiada także szereg dodatkowych funkcji podnoszących komfort użytkowania, oraz dużą ładowność. Doceniliśmy też nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że suszarka chroni Twoje ubrania w czasie suszenia dobierając zoptymalizowane parametry suszenia. Całość w doskonałej, konkurencyjnej cenie.