Termometr bezdotykowy ranking

Ranking bezdotykowych termometrów zabierze Cię w świat idealnych modeli.

Okres jesienno-zimowy to czas gryp i przeziębień. Przezornie sięgamy wówczas po stare, babcine sposoby – w kuchni króluje miód, czosnek i napary z soku malinowego. Niestety pomimo wzmacniania organizmu często wysiłki okazują się nieskuteczne – człowieka dopada kaszel, katar, a niejednokrotnie tym nieprzyjemnym dolegliwościom towarzyszy również gorączka.

O ile u dorosłego, podwyższona temperatura ciała to nie powód do interwencji lekarskiej, to u małego dziecka, a zwłaszcza u niemowlęcia, sytuacja taka wymaga czujności i uwagi. Z tego powodu istotne jest stałe kontrolowanie temperatury ciała. Niestety każdy rodzic doskonale wie, że szczególnie małe dzieci trudno jest przekonać, aby nie ruszając się z miejsca, spokojnie wykonały pomiar temperatury. Od kiedy na rynku pojawiły się elektroniczne termometry bezdotykowe, większość rodziców mogła odetchnąć z ulgą. O zaletach tego typu sprzętu można by się długo rozpisywać. Szybkie i higieniczne, umożliwiają pomiar temperatury bez zakłócania spokoju dziecka (nawet w trakcie snu).

Producenci prześcigają się, proponując w swojej ofercie modele, różniące się kształtem, wzorem, kolorem i posiadanymi funkcjami. Co zrobić, aby nie zgubić się w gąszczu produktów i dokonać trafnego, dopasowanego do potrzeb i zasobności portfela, wyboru? Z pewnością warto zapoznać się z naszym artykułem. Podpowiemy które modele, znajdujące się na sklepowych półkach cieszą się największą popularnością oraz które z funkcji najbardziej przydają się w codziennym użytkowaniu.

Produkt premium

Doskonałej jakości termometr bezdotykowy. Może być przeznaczony zarówno do badania temperatury ciała, jak i wody czy otoczenia. Pomiar dokonywany jest w zaledwie 1 sekundę! Szybki, bezinwazyjny i co istotne niezwykle precyzyjny sprzęt. Posiada wbudowaną funkcje pamięci 9 ostatnich pomiarów. Bardzo wysoka jakość wykonania połączona z niezwykle długą żywotnością urządzenia (10 lat!) sprawia, że produkt ten należy do grona modeli premium.

Nasza rekomendacja

Bardzo dobrej jakości termometr bezdotykowy. O podwyższonej temperaturze informuje dodatkowo poprzez sygnał dźwiękowy oraz świetlny. Model posiada wbudowaną funkcję zapamiętywania nawet do 30 ostatnich pomiarów.
Termometr ma bardzo szerokie spektrum zastosowania, z łatwością zmierzysz nim temperaturę mleka czy wody przygotowując kąpiel dla dziecka! Doskonały stosunek jakości do ceny.

Gratka dla portfela

Najtańszy model w naszym zestawieniu. Wielofunkcyjne urządzenie, które pozwala na zapamiętanie aż 34 ostatnich pomiarów. Posiada wbudowany czytelny wyświetlacz i funkcję alarmującą o podwyższonej temperaturze ciała.
Niższą jakość wykonania sprzętu rekompensuje bardzo niska cena urządzenia. Model dla mniej wymagających klientów.

Znasz już faworytów naszego rankingu termometrów. Poniżej opiszemy kilka innych, polecanych modeli dostępnych na rynku, wraz z ich specyfikacją.

Tabela porównawcza produktów

Spis treści

Termometry bezdotykowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Zaufanie, którym klienci obdarzyli ten rodzaj sprzętu, wiąże się z ogromną wygodą związaną z jego użytkowaniem. Termometrem bezdotykowym w higieniczny i szybki sposób można ocenić, czy dziecko ma gorączkę, bez potrzeby budzenia go. Termometry tego typu wykonują pomiar już w kilka sekund. Najbardziej nowoczesne modele analizują temperaturę otoczenia oraz wiek osoby, u której dokonywany jest pomiar. Jak spośród setek modeli dostępnych na sklepowych pólkach wybrać ten, który najlepiej będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom?

Jak działają termometry bezdotykowe?

Wycofanie ze sprzedaży termometrów rtęciowych było przełomowym momentem dla domowych apteczek. Pierwsze zamienniki w postaci bezrtęciowych termometrów, wypełnionych alkoholem, nie były jednak tak samo popularne jak tradycyjne egzemplarze. W tym samym czasie na rynku pojawiły się pierwsze elektroniczne termometry dotykowe, które również nie powtórzyły sukcesu rtęciowych poprzedników. Obecnie są dostępne zarówno elektroniczne modele dotykowe, jak i bezdotykowe. Do tych drugich wielu użytkowników wciąż podchodzi się z pewną dozą sceptycyzmu – jak działają, czy są dokładne?

Od czasu, kiedy termometry bezdotykowe zostały wprowadzone na rynek, budzą skrajne emocje. Wiele osób ma wątpliwość co do poprawności i dokładności dokonywanego przez nie pomiaru – nie dotykają ciała, więc jak mogą zmierzyć jego temperaturę? Aby zrozumieć sposób działania termometru bezdotykowego, należy zauważyć, że wykorzystuje on promieniowanie podczerwone. Wyróżnia się kilka długości fal promieniowania elektromagnetycznego (cieplnego) – jedną z nich jest właśnie podczerwień. Każdy obiekt emituje promieniowanie cieplne, w tym niewidzialne fale podczerwone. Im wyższa temperatura ciała, tym więcej promieniowania podczerwonego ono emituje. To właśnie ilość promieniowania jest mierzona przez termometr bezdotykowy i dlatego nie wymaga on bezpośredniego kontaktu z ciałem, który ma to miejsce w przypadku tradycyjnych modeli.

Czy można ufać termometrom bezdotykowym?

Mechanizm działania termometrów bezdotykowych został opisany powyżej, jednak inną ważną kwestią jest dokładność dokonywanego pomiaru. Dobry termometr bezdotykowy dokonuje dokładnego i poprawnego pomiaru temperatury – zarówno ciała, jak i pokarmów czy płynów. Precyzyjność pomiaru zależy od kalibracji termometru, dlatego dobrze, jeżeli termometr uwzględnia temperaturę otoczenia. To właśnie dzięki tym specjalnym czujnikom możliwe jest dokonanie niezwykle precyzyjnego pomiaru. W przypadku praktycznie każdego modelu producent podaje dopuszczalny margines błędu, który zazwyczaj nie przekracza 0,2°C.

Zalety termometrów bezdotykowych

Dobry jakościowo termometr bezdotykowy z pewnością posłuży przez wiele lat. Wśród wielu zalet tego typu urządzeń wymienić należy szybkość pomiaru, bardzo istotną przy niemowlętach i małych dzieciach, dla których wysoka gorączka może być stanem zagrażającym zdrowiu i życiu. Pomiar dokonywany jest w kilka sekund, a w najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach, nawet w 1 sekundę.

Termometry bezdotykowe charakteryzuje też prostota i wygoda obsługi oraz co nie mniej ważne – wielofunkcyjność. Nowoczesne modele pozwolą nie tylko na zmierzenie temperatury ciała, ale i wody do kąpieli czy mleka przed podaniem dziecku.

Większość termometrów bezdotykowych posiada funkcję zapisu ostatnich kilku, a nawet kilkudziesięciu ostatnio dokonanych pomiarów, co pozwala na wygodne kontrolowanie zmieniającej się temperatury ciała i może być niezwykle istotne w diagnostyce.

Wreszcie należy wspomnieć o kwestiach związanych z higieną i bezpieczeństwem. Termometry szklane wymuszają na użytkowniku kontakt z ciałem, a surowiec, z którego zostały wykonane sprawia, że rodzic stale musi pilnować, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy w czasie pomiaru temperatury. Problem ten nie istnieje w przypadku termometrów bezdotykowych.

Czym kierować się dokonując zakupu termometru bezdotykowego?

Oryginalne nazwy, wzory, kształty i reklamy często potrafią sprawić trudności z decyzją zakupową.

Poniżej opiszemy kilka najważniejszych parametrów, które odgrywają kluczową rolę przy wyborze termometru.

Pierwszą zasadniczą kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę jest szybkość i dokładność pomiaru. Najnowocześniejsze modele pozwalają na przeprowadzenie pomiaru nawet w 1 sekundę! Należy pamiętać, iż istotny jest dokładny pomiar. Przyjmuje się, że tzw. maksymalny błąd pomiaru w przypadku tego typu urządzeń powinien zawierać się w przedziale 0,1-0,3°C. Bardzo ważna jest tzw. funkcja kalibracji otoczenia. Co to w praktyce oznacza? Dzięki specjalnym, wbudowanym czujnikom, termometr bierze pod uwagę temperaturę otoczenia. W ten sposób margines błędu jest ograniczony do minimum. Funkcję tę posiadają jedynie termometry z najwyższej półki cenowej.

Kolejnym ważnym parametrem jest zakres temperatury oferowany przez wybrane urządzenie. W modelach spotykanych na sklepowych pólkach zazwyczaj mieści się w przedziale 35-43°C dla temperatury ciała. W przypadku gdy zdecydujesz się na termometr, który mierzy również temperaturę wody czy posiłku, przedział ten będzie kształtował się od 0 do nawet 100°C.

Z powyższym zagadnieniem nierozerwalnie związana jest kolejna kluczowa kwestia, która powinna być brana pod uwagę przez potencjalnych klientów, a mianowicie – funkcje, które dobry termometr może zaoferować. Niektóre z nich, jak na przykład pamięć ostatnich pomiarów, mogą okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nowoczesne modele potrafią zapamiętać nawet kilkadziesiąt ostatnich pomiarów! Ponadto przy małych dzieciach bardzo pomocna może okazać się możliwość pomiaru temperatury przygotowanego posiłku czy mleka.

Dodatkową, aczkolwiek optymalną i ułatwiającą użytkowanie cechą, jest posiadanie przez termometr bezdotykowy specjalnego czujnika, pilnującego prawidłowej odległości pomiaru i sprawdzającego jego dokładność. Spośród innych przydatnych funkcji należy wymienić również cichy tryb pracy rządzenia i nocne podświetlenie wyświetlacza, pozwalające sprawdzić temperaturę bez potrzeby włączania światła. Ten typ urządzeń będzie najlepszy dla rodziców niemowląt i małych dzieci.

Wszystkim oszczędnym i tym którym bliskie są kwestie związane z ochroną środowiska, spodoba się opcja oszczędzania baterii, która umożliwi wyłączenie się urządzenia, gdy pozostaje ono bezczynne.

Natomiast fanom nowinek technologicznych do gustu przypadnie termometr z funkcją połączenia (za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi) z przeznaczoną do tego aplikacją. Dzięki tej funkcji wszystkie zapisane w pamięci termometru pomiary możesz bezpiecznie przechowywać na swoim telefonie.

Dla wygody i komfortu użytkowania warto zwrócić również uwagę na wagę i wymiary termometru bezdotykowego. Istotne jest, aby urządzenie kształtem dopasowywało się do dłoni, tak aby jego obsługa były szybka i komfortowa.

Termometr bezdotykowy Tecnimed Visiofocus 06400

Doskonałej jakości sprzęt, którego walory zostały docenione nie tylko w domach, ale również i przychodniach oraz szpitalach. Urządzenie charakteryzuje się doskonałym stopniem dokładności – analizuje temperaturę otoczenia i reaguje na jej ewentualne zmiany.

Podczas każdego pomiaru model wykonuje sekwencję aż 125 odczytów na jedną setną sekundy, a następnie przeprowadza analizę dokonanych odczytów, uwzględniając przy tym temperaturę otoczenia. Precyzję wzmocniono, wyposażając termometr w specjalny czujnik sprawdzający odległość sprzętu od czoła. Pomiar odbywa się w prosty i szybki sposób. Po mniej niż 1 sekundzie uzyskujesz wynik, który możesz odczytać nie tylko z wyświetlacza, ale i za pomocą wbudowanego projektora. Termometr pozwala zmierzyć temperaturę ciała, otoczenia, cieczy, produktów spożywczych czy wody do kąpieli. Zakres pomiaru obejmuje wartości od 1 do 55°C.

Dodatkową funkcją urządzenia, na które warto zwrócić uwagę, jest możliwość dokonania pomiaru nie tylko z czoła, ale i z powieki lub żyły szyjnej oraz możliwość pomiaru w trybie ciągłym.

Termometr bezdotykowy Braun BNT400

Jeden z najbardziej popularnych termometrów bezdotykowych na rynku. Produkty firmy Braun cieszą się ogromnym powodzeniem, a producent znany jest z dbałości o ich jakość. Prezentowany model łączy w sobie możliwość pomiaru zarówno dotykowego, jak i bezdotykowego. Zaspokoi więc potrzeby zarówno osób, które cenią sobie nowoczesne technologie, jak i tych przywiązanych do „tradycyjnego” sposobu mierzenia temperatury ciała.

Innowacją zastosowaną w prezentowanym modelu jest technologia Age Precision. Jej działanie opiera się o specjalny czujnik wychwytujący dwa razy więcej ciepła, które emituje człowiek, aniżeli inne termometry wykonujące pomiar na czole. Mało tego, termometr pozwala na wpisanie wieku osoby przed dokonaniem pomiaru jej ciała, a model sam doprecyzuje ocenę uzyskanej temperatury. Kolorowa prezentacja wyników na wyświetlaczu pozwala na bezbłędną interpretację.

Dodatkowo producent wyposażył termometr w system wskazujący prawidłowe ustawienie termometru, co przy tego typu sprzęcie ma niezwykle istotne znaczenie dla dokładności pomiaru. Pomiar temperatury dokonywany jest w niecałe 2 sekundy. Aby ułatwić jego prawidłowe wykonanie, zamontowany w termometrze specjalny czujnik wskazuje punkt na czole, na który należy skierować termometr.

W nocy bardzo przydatny okazuje się tryb cichy z łagodnym nocnym oświetleniem. Termometrem możesz – poza temperaturą ciała – zmierzyć również temperaturę przyrządzonego posiłku. Producent deklaruje 2 lata gwarancji na Braun BNT400.

Termometr bezdotykowy Microlife NC-150

Bardzo dobrej jakości sprzęt i co ważne – testowany klinicznie i rekomendowany przez lekarzy. Pozwala na zmierzenie temperatury zarówno ciała, jak i otoczenia, cieczy oraz wody do kąpieli, co czyni go urządzeniem wielofunkcyjnym. Posiada dość szeroki zakres pomiaru, który w przypadku temperatury ciała wynosi 34,0-42,2°C, a w przypadku obiektów – 0-100,0°C.

Prosty w obsłudze, z czytelnym wyświetlaczem, wskazującym poza temperaturą również datę i godzinę. Na prawidłowe wskazanie temperatury nie mają wpływu żadne zewnętrzne źródła. Model posiada wbudowaną funkcję samo-sprawdzania, która włącza się przy każdym uruchomieniu urządzenia i pozwala na dokładny pomiar, bez względu na temperaturę otoczenia. Ogromnym udogodnieniem jest technologia Silent Glow™ oraz alarm gorączki. Microlife NC-150 dokonuje pomiaru temperatury na skroni z odległości 5 cm. Model pozwala na zapamiętanie nawet 30 ostatnich pomiarów wraz z datą i godziną.

Termometr bezdotykowy Geratherm Termometr NonContact

Model ceniony za antybakteryjny materiał, z którego został wykonany. Posiada szereg dodatkowych funkcji. Pozwala zmierzyć temperatury zarówno ciała, jak i innych powierzchni oraz funkcję alarmową, która uruchamia się w przypadku przekroczenia temperatury 37,5°C. Poza sygnałem dźwiękowym uruchamiany jest wówczas sygnał świetlny.

To, na co szczególną uwagę zwracają użytkownicy to wyjątkowa precyzja i komfort użytkowania tego sprzętu. Zakres temperatury, którym dysponuje ten model to 0-100C, a dokładność pomiaru jest określana w graniach +/- 0,2°C. Duży, podświetlany wyświetlacz dopełnia całości.

Termometr bezdotykowy Beurer FT 90

Termometr bezdotykowy o nowoczesnym, futurystycznym kształcie. Wyposażony w duży, czytelny i podświetlany wyświetlacz. Ma wbudowaną funkcję mierzenia zarówno temperatury ciała, jak i przedmiotów oraz cieczy. Termometr zapamiętuje aż 60 ostatnich pomiarów.

Dodatkowe, często niespotykane u konkurencji funkcje to sygnał gotowości oraz zakończenia pomiaru. W przypadku podwyższonej temperatury pojawia się alarm, a sama temperatura jest wyświetlana jest zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Farenheita. Zakres pomiaru temperatury ciała wynosi od 36 do 39°C, a w przypadku innych powierzchni od 15 do 60°C. Model zaliczany do produktów medycznych, poddany długookresowym badaniom i testom.

Termometr bezdotykowy Novama Free

Termometr bezdotykowy Novama Free posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Przystępny cenowo, wyposażony w wyświetlacz model umożliwia bezinwazyjny pomiar temperatury u dziecka i dorosłego, a także innych powierzchni – w tym przypadku jednak jego zakres kończy się na 43°C.

Pomiar jest dokładny i bardzo szybki – wynik pojawia się w mniej niż 1 sekundę. Urządzenie zapisuje w pamięci 30 ostatnich pomiarów, co znacznie ułatwia diagnostykę. Wśród opcji podnoszących komfort użytkowania z pewnością wymienić należy tryb nocny, w którym wyłączony jest dźwięk urządzenia, a podświetlany wyświetlacz.

Ten model to świetny termometr bezdotykowy dla dzieci. Urządzenie samoistnie się wyłącza w przypadku, gdy przez 30 sekund jest nieużywane.

Termometr bezdotykowy Visiofocus SMART

Visiofocus SMART to termometr bezdotykowy o wysokiej precyzji, który wyróżnia dokładny pomiar temperatury. Warto podkreślić, że sam rejestruje zmiany temperatury otoczenia, dzięki czemu bez względu na miejsce wykonywania pomiaru, możesz być pewnym, że został wykonany prawidłowo.

Model posiada czujnik odległości termometru od mierzonej powierzchni. Rzadko spotykaną u konkurencji funkcjonalnością, jest zastosowana w tym modelu możliwość pomiaru temperatury na powiece – ten odbywa się błyskawicznie i trwa niecałą sekundę! Wyniki odczytu prezentowane są na dużym, podświetlanym wyświetlaczu.

A zmierzyć możesz zarówno temperaturę ciała, jak i dowolnej powierzchni. Dodając do tego żywotność sprzętu określoną przez producenta na 10 lat i 2 lata gwarancji, otrzymujesz dobry termometr bezdotykowy, godny polecenia.

Termometr bezdotykowy Esperanza ECT002-8

Najtańszy termometr bezdotykowy w naszym zestawieniu. Ten wielofunkcyjny model pozwoli na zmierzenie temperatury zarówno ciała, jak i innych powierzchni. Czas pomiaru jest naprawdę bezkonkurencyjny i wynosi zaledwie 0,5 sekundy, a zakres temperatury pomiaru ciała wynosi aż 32-43°C.

Wynik odczytasz z dużego wyświetlacza, a o podwyższonej temperaturze (powyżej 37,5°C) termometr powiadomi za pośrednictwem sygnału dźwiękowego. Przy pomiarze temperatury ciała, w zależności od uzyskanego wyniku, wyświetlacz podświetli się na jeden z trzech kolorów – zielony, pomarańczowy lub czerwony. Przydatną funkcją, w którą producent wyposażył ten model, jest zapamiętywanie aż do 34 pomiarów.

Praktycznym udogodnieniem jest również funkcja oszczędzania baterii, dzięki której termometr wyłączy się po kilkudziesięciu sekundach bezczynności.

Poniżej znajdziesz nasz mini-poradnik, w którym krok po kroku rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy podjąć właściwą decyzję.

Czym różni się termometr bezdotykowy od tradycyjnego?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termometrów. Począwszy od tradycyjnych szklanych, przez elektroniczne dotykowe oraz najbardziej nowoczesne – bezdotykowe na podczerwień.

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów termometrów różni się wyglądem, funkcjonalnością oraz ceną.

Termometry bezrtęciowe zastąpiły stosowane do 2009 roku termometry rtęciowe. Wypełnione są alkoholem, który reaguje na zmiany temperatury. Niestety nie cieszą się wielką popularnością wykonywane są ze szkła, które łatwo rozbić, a dodatkowo cechują się dużą ilością czasu, potrzebnego na wykonanie pomiaru.

Termometry dotykowe zostały wprowadzone na rynek jako alternatywa dla wyżej opisanych termometrów bezrtęciowych i szybko zaskarbiły sobie spore grono sympatyków. Łatwe w obsłudze, wykonujące pomiar z dokładnością do 0,1°C, w ustach, pod pachą, w pachwinie oraz w odbycie. Za prawidłowe wykonanie pomiaru temperatury odpowiedzialny jest układ elektroniczny, a wynik pomiaru wyświetlany jest w postaci cyfr.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są obecnie termometry bezdotykowe na podczerwień. Najczęściej spotykane urządzenia tego typu dokonują pomiaru, skierowane na czoło lub ucho. Ich działanie opiera się na wbudowanych czujnikach optycznych. Mają za zadanie wykrywać emitowane przez ciało człowieka ciepło. Termometry tego typu są bardzo funkcjonalne, higieniczne i trwałe, co wiąże się z dużo wyższą ceną.

Podsumowanie

W obecnych czasach na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych urządzeń, przeznaczonych do mierzenia temperatury. Warto poświęcić kilka chwil, aby spośród bogatej oferty wybrać model najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Oczywiście to, na jaki model się zdecydujesz, zależne jest w dużej mierze od tego, czy będziesz używać go okazjonalnie, czy też w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze (wtedy termometr będzie używany dużo częściej, co jest przesłanką ku inwestycji w jak najlepszy termometr bezdotykowy).

Jeżeli należysz do grona młodych rodziców, warto też zwrócić uwagę na funkcje szczególnie przydatne przy niemowlętach i małych dzieciach. Z pewnością przyda się wówczas tryb nocny czy funkcja alarmu gorączki. Przy osobach starszych lub często chorujących, warto wyposażyć się w termometr z dużym, czytelnym wyświetlaczem.

W każdym przypadku warto wybrać termometr medyczny, którego jakość została potwierdzona testami i certyfikatami – taki, który jest używany przez lekarzy w szpitalach. Tego typu termometry można zakupić w sklepach ze sprzętem medycznym.

Zaprezentowane w artykule modele termometrów elektronicznych bezdotykowych to urządzenia wysokiej jakości, doceniane za walory użytkowe, precyzję wykonywanych pomiarów oraz prostą, intuicyjną obsługę.

Najdroższe spośród nich posiadają szereg funkcji dodatkowych, takich jak zastosowana w modelu Braun BT-400 technologia Age Precision, pozwalająca na ustawienie wieku, tak aby pomiar był jeszcze bardziej precyzyjny, czy możliwość zapamiętywania nawet kilkudziesięciu ostatnich pomiarów.

Rodzice małych dzieci znajdą niezastąpioną pomoc wybierając urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli zarówno na pomiar temperatury ciała dziecka, jak i temperatury przygotowanego posiłku. W takim przypadku warto zwrócić uwagę np. na termometr bezdotykowy Novama Free – to dobrej jakości urządzenie, oferujące dokładny pomiar. Delikatne nocne podświetlenie i brak sygnalizacji dźwiękowej z pewnością sprawi, że pomiar temperatury u dziecka przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Wyżej wymienione cechy termometrów bezdotykowych pokazują, jak bogata i różnorodna jest oferta dostępnych modeli oraz jak istotnym wyposażeniem każdej domowej apteczki jest dobry termometr bezdotykowy. Każdy z prezentowanych modeli można zakupić bez wychodzenia z domu, w internetowych sklepach medycznych.